https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_b464a9494424e93d5f3fbb713_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) elm və innovasiyalar üzrə prorektoru Hüseyn Məmmədov, sosial məsələlər, tələbələrlə iş və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru Əliş Ağamirzəyev, BDU-nun nəzdində fəaliyyət göstərən Konfutsi İnstitutunun direktoru Vanq Haoqiang 14-15 noyabr tarixlərində Pekin şəhərində keçirilən Ümumdünya Çin Dili Konqresində iştirak edir.
Pekin Milli Konqres Mərkəzində tədbirin açılış mərasimi keçirilib. Açılış mərasimində Çin Xalq Respublikasının Sədri Si Cinpinin konfrans iştirakçılarına ünvanladığı təbrik məktubu oxunub. Çinin baş nazirinin müavini Dong Xuexiang, təhsil naziri Huai Jinpeng çıxış edərək, Çin və dünya xalqları arasında dostluq və qarşılıqlı anlaşmanın möhkəmləndirilməsi məqsədilə Çin dilində beynəlxalq təhsilin təşviqinə hərtərəfli dəstəyin davam etdiriləcəyini bildiriblər.
Tədbirdə dünyanın Çin dili tədris olunan ölkələrindən nazirlər, ali məktəb rəhbərləri, tanınmış elm xadimləri iştirak edirlər. Konqresdə beynəlxalq təhsil əlaqələrinin intensivləşdirilməsi, Çin dilinin tədrisində qabaqcıl təcrübənin öyrənilməsi, birgə innovativ proqramların işlənib hazırlanması kimi məsələlər müzakirə olunur.
BDU-da Çin dilinin tədrisinə, Çin universitetləri ilə əlaqələrin inkişafına xüsusi diqqət göstərilir. BDU-da 2004-cü ildən Çin üzrə “Regionşünaslıq” ixtisası açılıb. 2011-ci ildən isə Çinin Anhui Universiteti ilə əməkdaşlıq nəticəsində BDU-nun nəzdində Konfutsi İnstitutu fəaliyyətə başlayıb. İnstitutda Çin dili, Çin mədəniyyətinin təbliği və öyrənilməsi sahəsində mühüm işlər görülür. “Çin körpüsü” adlı Çin dili üzrə beynəlxalq yarış təşkil olunur. Yarışın qalibi Çində ölkəmizi təmsil etmək fürsəti əldə edir. 2022-ci ildən isə Şərqşünaslıq fakültəsində “Çin filologiyası” ixtisası açılıb. 2023-cü il dekabrın 8-də BDU, Çin Təhsil Nazirliyinin Dil Təhsili və Əməkdaşlıq Mərkəzi və Anhui Universiteti arasında “Beynəlxalq Çin dili təhsili” birgə bakalavr proqramı üzrə üçtərəfli müqavilə imzalanıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_b464a9494424e93d5f3fbb713_o.jpg
Проректоры Бакинского государственного университета (БГУ) Гусейн Мамедов и Алиш Агамирзаев, а также директор Института Конфуция при БГУ Ванг Хаокианг принимают участие во Всемирном конгрессе китайского языка в Пекине.
На церемонии открытия мероприятия было зачитано поздравительное письмо председателя Китайской Народной Республики Си Цзиньпина участникам конференции. Вице-премьер Донг Хуехианг и министр образования Хуай Цзиньпэн выступили с речами и заявили о продолжении поддержки развития международного образования на китайском языке.
В мероприятии принимают участие министры, руководители вузов и известные учёные из стран, где преподаётся китайский язык. На конгрессе обсуждаются такие вопросы, как активизация международных образовательных связей, изучение передового опыта преподавания китайского языка и разработка совместных инновационных программ.
В БГУ особое внимание уделяется преподаванию китайского языка и развитию связей с китайскими вузами. С 2004 года в БГУ открыта специальность «Регионоведение» по Китаю. С 2011 года в результате сотрудничества с Аньхойским университетом Китая при БГУ функционирует Институт Конфуция. Институт проводит важную работу в области популяризации и изучения китайского языка и культуры Китая. Проводится международный конкурс по китайскому языку «Китайский мост». Победитель конкурса получает возможность представлять Азербайджан в Китае. С 2022 года на факультете востоковедения открыта специальность «Китайская филология». 8 декабря 2023 года было подписано трёхстороннее соглашение между БГУ, Центром языкового образования и сотрудничества Министерства образования КНР и Аньхойским университетом о совместной программе бакалавриата «Международное обучение китайскому языку».