https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_cfaf2ab5ee5539a3218fb77a1_o.jpg
Sizi Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının (BTİ) Ümumdünya Telekommunikasiyanın İnkişafı Konfransında Bakı şəhərində səmimi-qəlbdən salamlayıram.
Telekommunikasiya sahəsində mötəbər beynəlxalq tədbir – Ümumdünya Telekommunikasiyanın İnkişafı Konfransının Cənubi Qafqaz və Mərkəzi Asiya regionunda ilk dəfə olaraq Azərbaycanda keçirilməsi əlamətdar hadisədir. Bu, Azərbaycan ilə Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqı arasında mövcud olan uzunmüddətli səmərəli əməkdaşlıq ənənələrinin təzahürü, eyni zamanda ölkəmizin rəqəmsal inkişaf sahəsində qlobal müstəvidə aparıcı mövqeyə malik olmasının bariz göstəricisidir.
Telekommunikasiya və informasiya texnologiyaları sahəsində fəaliyyət göstərən tənzimləyici orqanları, beynəlxalq təşkilatları və bütün maraqlı tərəfləri bir araya gətirən bu konfransın məqsədi strategiya və tənzimləmə mexanizmlərini təkmilləşdirmək, inklüziv və dayanıqlı rəqəmsal transformasiyanın təşviqi istiqamətində müzakirələr aparmaq, rəqəmsal əlçatanlığı artırmaqdır.
Dünya artıq yeni bir rəqəmsal dövrə qədəm qoymuşdur. Hazırda texnoloji inkişaf və rəqəmsallaşma ölkənin inkişaf səviyyəsini şərtləndirən, bəşəriyyətin gələcəyini müəyyənləşdirən əsas amillərdən birinə çevrilmişdir. Təəssüf ki, rəqəmsal dünyanın bu qədər inkişaf etdiyi bir dövrdə iki milyarddan çox insan hələ də internetə çıxış imkanından məhrumdur. Müasir dövrdə heç bir ölkə və heç bir insan rəqəmsal gələcəkdən kənarda qalmamalıdır. Bunun təmin olunması bizim ortaq məsuliyyətimizdir.
Kommunikasiya texnologiyaları sahəsi Azərbaycanın qeyri-neft iqtisadiyyatının aparıcı qüvvəsinə çevrilmiş, son dörd ildə sabit artım ritmi qazanmışdır. Bütün bunlar süni intellektin inkişaf etdirilməsi, kiberhücumların qarşısının alınması və rəqəmsal infrastrukturun genişləndirilməsi sahəsində görülən ardıcıl tədbirlərlə müşayiət olunur.
İnformasiya təhlükəsizliyi və kibertəhlükəsizlik strategiyası Azərbaycanın milli təhlükəsizlik arxitekturasının əsasını təşkil edir. Bundan əlavə “Azərbaycan 2030: Sosial-iqtisadi inkişaf üzrə milli prioritetlər” sənədinə uyğun olaraq rəqəmsal iqtisadiyyatın inkişaf etdirilməsi ölkəmizin əsas strateji istiqamətlərindən biri kimi müəyyənləşdirilmişdir. Biz bu istiqamətdə dövlət və özəl sektorları arasında əməkdaşlığa xüsusi önəm veririk.
Azərbaycan bu gün 100 faizlik genişzolaqlı internet əhatə dairəsi ilə regionda lider mövqe tutur. Rəqəmsal şəxsiyyət sahəsində də ölkəmiz qabaqcıl ölkələr sırasındadır. “SİMA” adlı biometrik rəqəmsal imza sistemi artıq 3,6 milyon istifadəçi tərəfindən qəbul edilmiş, 80-dən çox dövlət informasiya sisteminə inteqrasiya olunmuşdur. Təsadüfi deyil ki, Azərbaycan BMT-nin "Elektron Hökumətin İnkişafı İndeksi"nin ən yüksək kateqoriyası qrupuna daxil olmuşdur. Məqsədimiz növbəti beş il ərzində bu indeksdə ilk 40 ölkə sırasında yer almaqdır.
Ümumdünya Telekommunikasiyanın İnkişafı Konfransına ev sahibliyi edən Bakı bu gün yalnız qlobal telekommunikasiya mərkəzi deyil, həm də beynəlxalq rəqəmsal əməkdaşlıq məkanıdır. Konfrans çərçivəsində eyni zamanda Bakı şəhərində BTİ-nin Regional Akselerasiya Mərkəzinin açılması planlaşdırılır. BTİ-nin qlobal innovasiya şəbəkəsinin bir hissəsi olacaq bu Mərkəz region üçün innovasiya və sahibkarlıq sahəsində aparıcı platformaya çevriləcəkdir.
Əminəm ki, konfrans çərçivəsində aparılacaq müzakirələr, qəbul olunacaq qərarlar, yaradılacaq tərəfdaşlıqlar inklüziv, təhlükəsiz və dayanıqlı rəqəmsal gələcəyin qurulmasına xidmət edəcək, milyardlarla insanın həyatına öz təsirini göstərəcəkdir.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_cfaf2ab5ee5539a3218fb77a1_o.jpg
Сердечно приветствую вас в Баку на Всемирной конференции по развитию электросвязи Международного союза электросвязи (МСЭ).
Проведение в Азербайджане впервые в регионе Южного Кавказа и Центральной Азии Всемирной конференции по развитию электросвязи – престижного международного мероприятия в области электросвязи является знаменательным событием. Это - проявление давних традиций плодотворного сотрудничества между Азербайджаном и Международным союзом электросвязи, а также наглядный показатель ведущей позиции нашей страны в области цифрового развития на глобальном уровне.
Цель этой конференции, собравшей регулирующие органы в сфере телекоммуникаций и информационных технологий, международные организации и все заинтересованные стороны, - совершенствование стратегий и механизмов регулирования, проведение дискуссий, направленных на стимулирование инклюзивной и устойчивой цифровой трансформации, повышение цифровой доступности.
Мир уже вступил в новую цифровую эпоху. В настоящее время развитие технологий и цифровизация стали одними из основных факторов, обусловливающих уровень развития страны и определяющих будущее человечества. К сожалению, в эпоху такого развития цифрового мира более двух миллиардов человек по-прежнему лишены доступа к интернету. В наше время ни одна страна и ни один человек не должны оставаться в стороне от цифрового будущего. Обеспечить это – наша общая ответственность.
Сфера коммуникационных технологий стала ведущей силой в ненефтяной экономике Азербайджана, обрела за последние четыре года стабильные темпы роста. Все это сопровождается последовательными мерами в области развития искусственного интеллекта, предотвращения кибератак и расширения цифровой инфраструктуры.
Стратегия информационной безопасности и кибербезопасности составляет основу архитектуры национальной безопасности Азербайджана. Кроме того, в соответствии с документом «Азербайджан 2030: Национальные приоритеты по социально-экономическому развитию» развитие цифровой экономики определено как одно из основных стратегических направлений развития нашей страны. Мы придаем особое значение сотрудничеству государственного и частного секторов в этом направлении.
Сегодня Азербайджан занимает лидирующие позиции в регионе по 100-процентному охвату населения широкополосным интернетом. Наша страна также входит в число передовых стран в сфере цифровой личности. Система биометрической цифровой подписи SIMA уже принята 3,6 млн пользователей, интегрирована в более чем 80 государственных информационных систем. Неслучайно Азербайджан вошел в группу высшей категории «Индекса развития электронного правительства ООН». Наша цель – в течение ближайших пяти лет войти в число первых 40 стран по этому индексу.
Баку, который принимает Всемирную конференцию по развитию электросвязи, сегодня является не только глобальным центром телекоммуникаций, но и площадкой для международного цифрового сотрудничества. В рамках конференции планируется открытие в Баку Регионального центра акселерации МСЭ. Этот Центр, который войдет в глобальную инновационную сеть МСЭ, станет для региона ведущей платформой в сфере инноваций и предпринимательства.
Уверен, что предстоящие в ходе конференции обсуждения, принятые решения, налаженные партнерства послужат построению инклюзивного, безопасного и устойчивого цифрового будущего, окажут влияние на жизни миллиардов людей.
Еще раз передаю вам свои наилучшие пожелания, желаю плодотворных дискуссий, успехов в работе мероприятия.