17 noyabr 2025-ci il tarixində Bakı Fond Birjası (BFB) Tabadul rəqəmsal platformasına inteqrasiya məqsədilə Abu-Dabi Fond Birjası (ADX) ilə Anlaşma Memorandumu imzalayıb.
Bu razılaşma ADX və BFB arasında kəsişən bazarlarda fasiləsiz ticarəti mümkün edəcək, hər iki bazarda fəaliyyət göstərən investor və broker şirkətlərinə Tabadul rəqəmsal platforması vasitəsilə bir-birinə birbaşa çıxış imkanı yaradacaq. Bu inteqrasiya qiymətli kağızların məsafədən ticarətinə şərait yaradaraq əməliyyat axınını sadələşdirəcək və iştirakçı birjalar arasında əməkdaşlıq üçün yeni imkanlar açacaq. Tabadul platformasında olan investorlar ADX-də həyata keçirilən IPO-larda da iştirak edə biləcəklər ki, bu da platformanın Abu-Dabinin yüksək artım potensiallı kapital bazarlarına giriş qapısı kimi rolunu daha da gücləndirir.
ADX Qrupunun Baş İcraçı Direktoru Abdulla Salem Alnuaimi qeyd edib:
“Bakı Fond Birjası ilə imzaladığımız bu razılaşma ADX-in qlobal əlaqələrin genişləndirilməsi, investorların əlçatanlığının artırılması və transsərhəd kapital axınlarının dərinləşdirilməsi öhdəliyini bir daha təsdiqləyir. BFB-nin Tabadul Hub-a qoşulması Abu-Dabinin kapital üçün qlobal platforma rolunu vurğulayır. Tabadul bazarların necə əlaqələndiyini və investorların imkanlara necə çıxış əldə etdiyini yenidən müəyyən edir, beynəlxalq investisiya əlaqələrini gücləndirir və aktiv, inteqrasiya olunmuş kapital bazarlarının inkişafını dəstəkləyir.”
Bakı Fond Birjasının İdarə heyətinin sədri Ruslan Xəlilov bildirib:
“Tabadul Hub-a qoşulmaq Bakı Fond Birjası və Azərbaycan kapital bazarı üçün mühüm dönüş nöqtəsi olacaq. Abu-Dabi Fond Birjası ilə bu əməkdaşlıq ölkələrimiz arasında maliyyə körpüsünü gücləndirməklə yanaşı, hər iki tərəfdə bazar iştirakçıları üçün investisiya imkanlarını genişləndirəcək. Bu inteqrasiya vasitəsilə likvidliyi artırmağı, transsərhəd investisiyaları təşviq etməyi və daha açıq, əlaqəli regional bazarın formalaşmasını sürətləndirməyi hədəfləyirik.”
2022-ci ildə regionda qarşılıqlı bazar çıxışı modelinə əsaslanan ilk platforma kimi istifadəyə verilmiş Tabadul qısa müddətdə GCC, Mərkəzi Asiya və Mərkəzi Avropa bazarlarını birləşdirən dinamik rəqəmsal platformaya çevrilib. Bu gün platforma 7,6 milyondan çox investora xidmət göstərir, 1 trilyon ABŞ dollarından artıq birgə bazar kapitallaşmasına çıxış təklif edir və müxtəlif sektorlar üzrə 760-dan çox listinqdə olan şirkəti investorlarla əlaqələndirir.

On November 17, 2025 the Baku Stock Exchange (BSE) has signed an MOU with the Abu Dhabi Securities Exchange (ADX) Group to integrate BSE into the Tabadul Hub.
The agreement will enable seamless cross-market trading between ADX and BSE, granting investors and brokerage firms in both markets direct access to one another through Tabadul. This includes the ability to trade securities remotely, streamlining order flow and opening new pathways for collaboration between participating exchanges. Investors across Tabadul will also be able to participate in IPOs launched on ADX, highlighting the platform’s role as a gateway to high-growth opportunities in Abu Dhabi’s capital markets.
Abdulla Salem Alnuaimi, Group Chief Executive Officer of the ADX Group, commented: “Our agreement with the Baku Stock Exchange reinforces ADX’s commitment to expanding global connectivity, broadening investor access, and deepening cross-border capital flows. The inclusion of BSE to the Tabadul Hub is a testament to Abu Dhabi’s role as a global gateway for capital. Tabadul redefines how markets connect and how investors access opportunities, strengthening international investment links and supporting the growth of active, interconnected capital markets.”
Ruslan Khalilov, CEO of the Baku Stock Exchange, said: "Joining the Tabadul Hub will mark a significant milestone for the Baku Stock Exchange and Azerbaijan’s capital market. This collaboration with Abu Dhabi Securities Exchange not only strengthens the financial bridge between our two countries but also expands investment horizons for market participants on both sides. Through this integration, we aim to enhance liquidity, promote cross-border investment, and accelerate the development of a more open and connected regional marketplace."
Launched in 2022 as the first platform in the region based on the mutual market access model, Tabadul has rapidly grown into a dynamic digital hub connecting markets across the GCC, Central Asia, and Central Europe. Today, the platform serves more than 7.6 million investors, provides access to a combined market capitalization exceeding USD 1 trillion, and links investors to more than 760 listed companies across multiple sectors.