https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_0f5ac794dd9b33be66f1c478c_o.jpg
Qarabağ Dirçəliş Fondu tərəfindən təşkil olunan “Qarabağın Dirçəlişi: Azərbaycan İntibahının Hekayəsi” fotosərgisinin müxtəlif məkanlarda nümayişi davam edir. “Paşa Holding”in dəstəyi ilə keçirilən sərgi bu gündən - noyabrın 18-dən etibarən “Crescent Mall” ticarət mərkəzində nümayiş olunacaq.
Ümumilikdə 19 fotodan ibarət olan və ticarət mərkəzinin üçüncü mərtəbəsində təşkil olunan sərgi noyabrın 28-nə qədər davam edəcək.
Qeyd edək ki, britaniyalı yazıçı Qrem Vilsonun eyniadlı kitabında yer alan təsirli fotolar əsasında müxtəlif məkanlarda təşkil olunan sərginin məqsədi işğaldan azad edilmiş ərazilərdə aparılan irimiqyaslı bərpa-quruculuq işləri ilə bağlı həm ölkə ictimaiyyətini, həm də ölkəmizə gələn xarici qonaqları məlumatlandırmaq, günü-gündən dirçələn və inkişaf edən Qarabağın yeni simasını fotoşəkillər vasitəsilə əyani şəkildə nümayiş etdirməkdir.
İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə çəkilmiş fotoşəkillərdə Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Qarabağda həyata keçirilən bərpa və quruculuq işlərinin miqyası, tarixi-mədəni irsin bərpası və sosial infrastrukturun inkişafı öz əksini tapıb. Eyni zamanda sərgidə Qarabağın zəngin təbiəti, nadir flora-faunası da xüsusi yer tutur.
Nəzərinizə çatdıraq ki, analoji sərgi bundan əvvəl Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportunda (ətraflı burada) və “Dəniz Mall” ticarət mərkəzində (ətraflı burada) nümayiş olunub. Yaxın zamanlarda sərginin digər məkanlarda da nümayiş etdirilməsi nəzərdə tutulub.
Qeyd edək ki, britaniyalı yazıçı Qrem Vilsonun müəllifi olduğu “Qarabağın Dirçəlişi: Azərbaycan İntibahının Hekayəsi” kitabının tezliklə təqdimatı keçiriləcək.

https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_0f5ac794dd9b33be66f1c478c_o.jpg
Фотовыставка «Возрождение Карабаха: История азербайджанского Ренессанса», организованная Фондом Возрождения Карабаха, демонстрируется в различных локациях. При поддержке Paşa Holding с сегодняшнего дня, 18 ноября, она будет представлена в торговом центре «Crescent Mall».
Экспозиция состоит из 19 фотографий и размещена на третьем этаже торгового центра. Ее можно будет посмотреть до 28 ноября.
Отметим, что выставка, представленная в разных местах на основе впечатляющих фотографий, опубликованных в одноимённой книге британского писателя Грэма Уилсона, имеет цель информировать как общественность страны, так и иностранных гостей о масштабных восстановительных и строительных работах, проводимых на освобождённых территориях, а также наглядно демонстрировать посредством фотографий новый облик Карабаха — региона, который с каждым днём возрождается и развивается.
На фотографиях, снятых на освобождённых территориях, отражены масштаб восстановительных и строительных работ, осуществляемых в Карабахе под руководством Президента Ильхама Алиева, восстановление историко-культурного наследия и развитие социальной инфраструктуры. Одновременно значительное место в экспозиции занимают богатая природа Карабаха, его редкая флора и фауна.
Напомним, что аналогичная выставка ранее была представлена в Международном аэропорту Гейдар Алиев (подробнее здесь) и в торговом центре «Deniz Mall» (подробнее здесь). В ближайшее время планируется демонстрация выставки и в других локациях.
Также отметим, что в скором времени состоится презентация книги Грэма Уилсона «Возрождение Карабаха: История азербайджанского Ренессанса», включающей полный фотоархив и авторские комментарии.