https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_25773346f149b2204b488e552_o.jpg
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimov Argentina Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri xanım Marianxeles Belluşi ilə görüşüb.
Görüş zamanı Z. İbrahimov “AzerGold” QSC-nin fəaliyyət sahələri üzrə əldə etdiyi nailiyyətlər, Cəmiyyətin strateji planları və dağ-mədən sektorunda görülən işlər haqqında məlumat verib.
İdarə Heyətinin sədri qeyd edib ki, Səhmdar Cəmiyyətinin idarəetməsinə verilmiş qızıl mədəni layihələrinin icrası üzrə dövlət büdcəsindən asılılıq tam olaraq aradan qaldırılıb.
Onun sözlərinə görə yeni əlvan və qara metal yataqlarının istismarına hazırlıq işləri uğurla davam etdirilir.
İxrac gəlirliliyinə görə “AzerGold” QSC qeyri-neft və qaz sektorunda mövqeyini daha da möhkəmləndirərək ölkənin iqtisadi fəaliyyətinin şaxələndirilməsinə əhəmiyyətli töhfə verməkdədir.
Z. İbrahimov həmçinin vurğulayıb ki, əldə olunan uğurlar ölkədə həyata keçirilən məqsədyönlü iqtisadi islahatların, əlverişli investisiya mühitinin və dövlətin dağ-mədən sənayesinə göstərdiyi davamlı dəstəyin nəticəsidir. Dövlət tərəfindən biznes mühitinin təkmilləşdirilməsi, ixracyönlü sahələrin stimullaşdırılması və yerli istehsalın inkişafı üçün yaradılan imkanlar “AzerGold”un fəaliyyətinin daha da genişlənməsinə müsbət təsir göstərir.
Sədr bildirib ki, mineral resurslarla zəngin olan bir sıra ölkələrlə, xüsusən Latın Amerikasının iqtisadi potensialı yüksək olan Argentinada əməkdaşlıq perspektivləri Cəmiyyətin maraq dairəsindədir. Bu istiqamətdə aparılan analizlər və mümkün tərəfdaşlıq modelləri gələcəkdə yeni layihələrin reallaşdırılmasına şərait yarada bilər.
Argentinanın gümüş, mis və litium kimi geniş filiz ehtiyatlarına malik olduğunu diqqətə çatdıran Marianxeles Belluşi, ölkəsində mövcud yataqların öyrənilməsi və idarə olunması sahəsində “AzerGold” QSC ilə əməkdaşlıqda maraqlı olduqlarını bildirib.
Səfir iki ölkə arasında əməkdaşlığın yeni istiqaməti kimi dağ-mədən sektorunda müştərək fəaliyyətin təşkil edilməsinin əhəmiyyətini vurğulayaraq, həm geoloji kəşfiyyat, həm də mədənlərin istismarı sahəsində böyük təcrübəyə malik olan “AzerGold” QSC ilə tərəfdaşlığın hər iki tərəf üçün qarşılıqlı fayda yaradacağını qeyd edib.
Sonda tərəflər mədənçilik sahəsinin müxtəlif sahələrində təcrübə mübadiləsi və əməkdaşlıq perspektivləri barədə fikir mübadiləsi aparıb. İki ölkə arasında gələcək əməkdaşlıq imkanlarının qiymətləndirilməsi baxımından görüşün olduqca faydalı olduğu diqqətə çatdırılıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_25773346f149b2204b488e552_o.jpg
Zakir Ibrahimov, Chairman of the Executive Board of AzerGold CJSC, met with Her Excellency Mariángeles Bellusci, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Argentine Republic.
Mr. Ibrahimov informed Her Excellency on the achievements of AzerGold CJSC, the Company’s strategic plans, and ongoing operations in the mining sector.
The Chairman emphasized that the Company has eliminated its reliance on the state budget for the implementation of gold mining projects.
Preparations for the exploitation of new non-ferrous and ferrous metal deposits are progressing successfully. In terms of export revenues, AzerGold CJSC has strengthened its position in the non-oil and gas sector, making a significant contribution to the diversification of the country’s economy, said the Chairman.
Zakir Ibrahimov also highlighted that these successful achievements resulted from the targeted economic reforms implemented in the country, a provided favourable investment conditions, and sustained state support for the mining industry. The state’s efforts to improve the business environment, stimulate export-oriented sectors, and develop domestic production enhance the operations of AzerGold.
The Chairman noted that AzerGold is interested in cooperation prospects with several countries which are rich in mineral resources, particularly Argentina with its economic potential in Latin America. Studies and potential partnership models in this direction may facilitate the implementation of new projects in the future.
In her turn, Her Excellency Mariangeles Bellusci, highlighting Argentina’s abundant reserves of silver, copper, and lithium, expressed her interest in cooperating with AzerGold CJSC in the exploration and management of existing deposits in her country.
The Ambassador emphasized the importance of establishing cooperation in the mining sector between the two countries, noting that partnership with AzerGold CJSC, which has extensive experience in both geological exploration and mine operations, would be mutually beneficial.
The meeting continued with an exchange of views of the parties on experience sharing and cooperation prospects in various areas of mining and concluded with positive assessment of future cooperation opportunities between the two countries.