https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_ae56a202e5987e908ae785402_o.jpg
AZCON Holding şirkətlərindən olan “Azərbaycan Hava Yolları” QSC-nin prezidenti Samir Rzayev və İordaniyanın Turizm və Əntiq Əşyalar Nazirliyinin baş katibi və nazir müavini Yazan əl-Xadiri, “Royal Jordanian Airlines” şirkətinin yük daşımaları üzrə icraçı direktoru Xalid Məhəmməd əl-Havaldə və İordaniya Haşimilər Krallığının Azərbaycandakı səfiri Ömər əl-Nahar arasında görüş keçirilib.
İki ölkə arasında mülki aviasiya sahəsində əməkdaşlığın inkişafı baxımından növbəti konstruktiv addım olan bu görüş zamanı hava nəqliyyatı əlaqələrinin genişləndirilməsi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb. Nümayəndə heyəti ilə 2026-cı ilin iyun ayından etibarən Bakı – Amman – Bakı marşrutu üzrə müntəzəm uçuşların həyata keçirilməsi planı müzakirə olunub.
Bu təşəbbüs aviasiya əlaqələrinin daha səmərəli qurulmasına, həmçinin Azərbaycan və İordaniya arasında turizm, biznes və mədəniyyət sahələrində əməkdaşlığın genişlənməsinə töhfə verəcək.
Qeyd edək ki, Amman istiqamətində cari ilin iyun – sentyabr ayları ərzində yerinə yetirilmiş müntəzəm çarter reysləri vasitəsilə 3 mindən çox sərnişinə xidmət göstərilib.

https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_ae56a202e5987e908ae785402_o.jpg
Состоялась встреча президента ЗАО Azerbaijan Airlines, входящего в AZCON Holding, Самирa Рзаева с генеральным секретарем и заместителем министра Туризма и древностей Иордании Язаном аль-Хадири, исполнительным директором по грузовым перевозкам авиакомпании Royal Jordanian Airlines Халидом Мухаммедом аль-Хавальде и послом Иорданского Хашимитского Королевства в Азербайджане Омаром аль-Нахаром.
В ходе встречи, ставшей очередным конструктивным шагом в развитии сотрудничества между двумя странами в сфере гражданской авиации, были обсуждены вопросы расширения воздушного сообщения. Стороны рассмотрели план запуска регулярных рейсов по маршруту Баку–Амман–Баку, намеченный на июнь 2026 года.
Данная инициатива будет способствовать более эффективному развитию авиационного сообщения, а также расширению сотрудничества между Азербайджаном и Иорданией в сферах туризма, бизнеса и культуры.
Отметим, что в период с июня по сентябрь текущего года по направлению Амман были выполнены регулярные чартерные рейсы, которыми воспользовались более 3 тысяч пассажиров.