https://innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_d22cbbfcbe4c6918310aaa329_o.jpg
Oktyabrın 13-də Azərbaycan Respublikasının müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənov və nazirliyin digər rəhbər heyəti “Qaraheybət" Təlim Mərkəzində olub.
Müdafiə naziri Azərbaycan Ordusunun Təlim və Tədris Mərkəzinin “Zabit ixtisas kursu”nun dinləyicilərinin tank direktrisasında təlim-məşq prosesinin gedişatı ilə maraqlanıb.
Məruzə edilib ki, burada müasir döyüş əməliyyatlarında öyrənilən təcrübələrə əsaslanaraq dinləyicilərə tankların və döyüş maşınlarının yaşayış məntəqələrində effektiv tətbiqi üsulları məşq etdirilir.
Sonra nazir müasir texnologiyadan istifadə olunmaqla atəşin idarə edilməsi üzrə məşqlərin icra edildiyi simulyasiya mərkəzinə baxış keçirib. Burada hərbi qulluqçuların minaatan qurğularından praktiki atışları nümayiş etdirilib.
Təlim mərkəzinin ərazisindəki atış şəhərciyinə gələn general-polkovnik Z.Həsənov hərbi qulluqçuların atıcı silahlardan və qumbaraatanlardan atış çalışmalarının icrasını izləyib.
Hərbi qulluqçuların müxtəlif döyüş maşınlarından sürücülük və atəş açma qabiliyyətinin təkmilləşdirilməsi üçün sürücülük və atış trenajorları sinifinə baxış keçirilib.
Xüsusi texniki avadanlıqlarla təchiz edilmiş kompüter dəstəkli atış şəhərciyində olan müdafiə nazirinə məruzə edilib ki, burada dinləyicilərə düzgün nişanalma qaydaları və atış üsulları virtual trenajorlar üzərində öyrədilir.
Daha sonra general-polkovnik Z.Həsənov döyüş maşınları və artilleriya qurğuları sinifinə gəlib. Bildirilib ki, burada müxtəlif növ artilleriya qurğularının taktiki-texniki xüsusiyyətləri, eləcə də onlardan istifadə qaydaları tədris olunur.
Müdafiə nazirinə məruzə olunub ki, ümumilikdə mərkəzdə hərbi qulluqçuların döyüş hazırlığının və taktiki-xüsusi bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi məqsədilə ixtisasçı mütəxəssislər tərəfindən tədris zamanı Vətən müharibəsində, eləcə də son dövrlərdə aparılan müasir döyüş əməliyyatlarında öyrənilən təcrübələr nəzərə alınır.
Sonra nazir kurs iştirakçıları ilə görüşərək onların qayğıları ilə maraqlanıb, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Ordusunda, xüsusilə də hərbi təhsil sahəsində aparılan islahatlar nəticəsində görülən işlər barədə danışıb.
General-polkovnik Z.Həsənov dinləyicilərin daima bilik və bacarıqlarının artırılması, peşəkar zabit kadrları kimi yetişməsi üçün onlara öz tövsiyələrini çatdırıb. Azərbaycanın gələcəyi, ordumuzun, dövlətçiliyimizin müdafiə qüdrətinin daha da yüksəldilməsi naminə xidmətlərində möhkəm, mətin və cəsarətli olmalarını arzulayıb.
Sonda müdafiə naziri dərslərin daha keyfiyyətli təşkili və keçirilməsi məqsədilə Milli Müdafiə Universitetinin rəhbər heyəti qarşısında konkret tapşırıqlar qoyub.

Министр обороны ознакомился с процессом обучения молодых офицеров - ВИДЕО
Министр обороны ознакомился с процессом обучения молодых офицеров - ВИДЕО Министр обороны ознакомился с процессом обучения молодых офицеров - ВИДЕО
13 октября министр обороны Азербайджанской Республики генерал-полковник Закир Гасанов и руководящий состав министерства посетили учебный центр «Гарахейбат».
Министр обороны поинтересовался ходом учебно-тренировочного процесса в танковой директрисе слушателей «Офицерских курсов» Учебно-тренировочного центра Азербайджанской Армии.
Было доложено, что слушателями на основе опыта, обретенного в ходе современных боевых действий, отрабатываются методы эффективного использования танков и боевых машин в населенных пунктах.
Затем министр осмотрел Симуляционный центр, где с применением современных технологий выполняются упражнения по управлению огнем. Военнослужащие продемонстрировали практические стрельбы из минометных установок.
Прибыв в стрелковый городок на территории учебного центра, генерал-полковник З.Гасанов понаблюдал за выполнением военнослужащими упражнений стрельб из стрелкового оружия и гранатометов.
Был проведен осмотр класса симуляторов вождения и стрельб, используемых в целях совершенствования навыков военнослужащих по вождению различных боевых машин и стрельб из них.
Министру обороны, побывавшему в стрелковом городке с компьютерной поддержкой, оснащенном специальным техническим оборудованием, было доложено, что здесь слушателей на виртуальных тренажёрах обучают правилам точной наводки и приемам стрельбы.
Затем генерал-полковник З.Гасанов посетил класс боевых машин и артиллерийских установок. Было сообщено, что здесь обучают тактико-техническим характеристикам различных видов артиллерийских установок и правилам их применения.
Министру обороны было доложено, что в целях совершенствования боевой подготовки и тактико-специальных навыков военнослужащих в процессе обучения учитывается опыт, обретенный в Отечественной войне и в ходе современных боевых операций, проводившихся в последнее время.
На встрече с участниками курса министр поинтересовался их нуждами и поведал о работе, проделанной в результате реформ в Азербайджанской Армии, в частности, в области военного образования, проводимых под руководством Президента Азербайджанской Республики, Верховного Главнокомандующего Вооруженными силами Ильхама Алиева.
Дав рекомендации о постоянном пополнении знаний и умений, становлении профессиональными офицерами, генерал-полковник ЗГасанов пожелал слушателям быть стойкими, непоколебимыми и смелыми в служении во имя будущего Азербайджана, повышения обороноспособности нашей армии и защиты государственности.
В заключение министр обороны поставил конкретные задачи перед руководящим составом Национального университета обороны по более качественной организации и проведения занятий.