https://innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_d22cbbfcbe4c6918310aaa329_o.jpg
Oktyabrın 13-də Azərbaycan Respublikasının müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənov və nazirliyin digər rəhbər heyəti “Qaraheybət" Təlim Mərkəzində olub.
Müdafiə naziri Azərbaycan Ordusunun Təlim və Tədris Mərkəzinin “Zabit ixtisas kursu”nun dinləyicilərinin tank direktrisasında təlim-məşq prosesinin gedişatı ilə maraqlanıb.
Məruzə edilib ki, burada müasir döyüş əməliyyatlarında öyrənilən təcrübələrə əsaslanaraq dinləyicilərə tankların və döyüş maşınlarının yaşayış məntəqələrində effektiv tətbiqi üsulları məşq etdirilir.
Sonra nazir müasir texnologiyadan istifadə olunmaqla atəşin idarə edilməsi üzrə məşqlərin icra edildiyi simulyasiya mərkəzinə baxış keçirib. Burada hərbi qulluqçuların minaatan qurğularından praktiki atışları nümayiş etdirilib.
Təlim mərkəzinin ərazisindəki atış şəhərciyinə gələn general-polkovnik Z.Həsənov hərbi qulluqçuların atıcı silahlardan və qumbaraatanlardan atış çalışmalarının icrasını izləyib.
Hərbi qulluqçuların müxtəlif döyüş maşınlarından sürücülük və atəş açma qabiliyyətinin təkmilləşdirilməsi üçün sürücülük və atış trenajorları sinifinə baxış keçirilib.
Xüsusi texniki avadanlıqlarla təchiz edilmiş kompüter dəstəkli atış şəhərciyində olan müdafiə nazirinə məruzə edilib ki, burada dinləyicilərə düzgün nişanalma qaydaları və atış üsulları virtual trenajorlar üzərində öyrədilir.
Daha sonra general-polkovnik Z.Həsənov döyüş maşınları və artilleriya qurğuları sinifinə gəlib. Bildirilib ki, burada müxtəlif növ artilleriya qurğularının taktiki-texniki xüsusiyyətləri, eləcə də onlardan istifadə qaydaları tədris olunur.
Müdafiə nazirinə məruzə olunub ki, ümumilikdə mərkəzdə hərbi qulluqçuların döyüş hazırlığının və taktiki-xüsusi bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi məqsədilə ixtisasçı mütəxəssislər tərəfindən tədris zamanı Vətən müharibəsində, eləcə də son dövrlərdə aparılan müasir döyüş əməliyyatlarında öyrənilən təcrübələr nəzərə alınır.
Sonra nazir kurs iştirakçıları ilə görüşərək onların qayğıları ilə maraqlanıb, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Ordusunda, xüsusilə də hərbi təhsil sahəsində aparılan islahatlar nəticəsində görülən işlər barədə danışıb.
General-polkovnik Z.Həsənov dinləyicilərin daima bilik və bacarıqlarının artırılması, peşəkar zabit kadrları kimi yetişməsi üçün onlara öz tövsiyələrini çatdırıb. Azərbaycanın gələcəyi, ordumuzun, dövlətçiliyimizin müdafiə qüdrətinin daha da yüksəldilməsi naminə xidmətlərində möhkəm, mətin və cəsarətli olmalarını arzulayıb.
Sonda müdafiə naziri dərslərin daha keyfiyyətli təşkili və keçirilməsi məqsədilə Milli Müdafiə Universitetinin rəhbər heyəti qarşısında konkret tapşırıqlar qoyub.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_d22cbbfcbe4c6918310aaa329_o.jpg
On October 13, the Minister of Defense of the Republic of Azerbaijan, Colonel General Zakir Hasanov, and the leadership of the Ministry visited the Garaheybat Training Center.
The Defense Minister inquired about the progress of the training process of the listeners of the Azerbaijan Army Training and Educational Center’s “Officer course” in the tank training area.
It was reported that on the basis of the experience gained during modern combat operations, listeners work out methods for the effective use of tanks and combat vehicles in human settlements.
Then the Minister inspected the simulation center, where fire control training is conducted with the use of modern technologies. Servicemen demonstrated practical shooting using mortar pieces.
Colonel General Z. Hasanov arrived at the shooting range in the territory of the training center and observed servicemen fulfilling shooting exercises using small arms and grenade launchers.
A classroom designed for training on driving and shooting simulators to improve servicemen’s skills in driving various combat vehicles and shooting from them was inspected.
The Minister of Defense, who visited the computer-supported shooting range provided with special technical equipment, was reported that listeners are taught correct aiming and shooting techniques on virtual simulators.
Then, Colonel General Z. Hasanov viewed the combat vehicles and artillery pieces classroom. It was emphasized that the tactical and technical characteristics of various types of artillery pieces, as well as the rules for their use, are taught here.
The Minister of Defense was reported that at the training center, the qualified specialists take into consideration the experience gained in the Patriotic War and recent modern combat operations during the educational process in order to improve servicemen’s combat training and tactical-special skills.
Then the Minister met with the course participants and inquired about their concerns, as well as spoke about the work done as a result of the reforms carried out in the Azerbaijan Army, especially in the field of military education under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces, Mr. Ilham Aliyev.
Colonel General Z. Hasanov gave his recommendations to listeners on constantly improving knowledge and skills, as well as becoming professional officers. The Minister wished them to be steadfast and courageous in their military service for the future of Azerbaijan, as well as further improvement of the defense capability of the Azerbaijan Army and statehood.
In the end, the Minister of Defense gave specific instructions to the leadership of the National Defense University on more qualitative organization and conduct of lessons.