https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_807dceee8bf751eda973a42c8_o.jpg
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimov Sudan Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Ənəs Eltayeb Elqaylani Mustafa ilə görüş keçirib.
Z. İbrahimov qonaqları salamlayaraq, Mentorluq Proqramı çərçivəsində görüşdə iştirak edən “Yüksəliş” müsabiqəsinin qalibləri Aslan Həsənli və Rüfət Məmmədxanlını təqdim edib. Sədr dövlət başçısının müvafiq sərəncamı ilə təsis edilən “Yüksəliş” müsabiqəsinin ölkədə istedadlı və idarəetmə potensialı olan gənclərin aşkara çıxarılması və inkişaf etdirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb. Müsabiqənin iştirakçılara bilik və bacarıqlarını qiymətləndirmək, liderlik keyfiyyətlərini təkmilləşdirmək və peşəkar şəbəkələrini genişləndirmək imkanı yaratdığı qeyd edilib.
İdarə Heyətinin sədri ölkəmizdə həyata keçirilən məqsədyönlü iqtisadi islahatlar, əlverişli investisiya mühiti və dağ-mədən sənayesinə göstərilən dövlət dəstəyi nəticəsində “AzerGold” QSC-nin fəaliyyət istiqamətləri üzrə mühüm nailiyyətlər, geniş təcrübə əldə etdiyini bildirib. Sədr mineral resurslarla zəngin ölkələrlə beynəlxalq əməkdaşlıq imkanlarının genişləndirilməsi istiqamətində görülən işlərdən danışaraq, xüsusən Mərkəzi Asiya və Afrika regionlarının “AzerGold” QSC üçün strateji maraq dairəsində olduğunu diqqətə çatdırıb.
Səfir Ənəs Eltayeb Elqaylani Mustafa Sudanın Azərbaycanla müxtəlif sahələrdə, xüsusilə dağ-mədən sənayesi sahəsində əməkdaşlıq imkanlarının genişləndirilməsində maraqlı olduğunu diqqətə çatdırıb. O, ölkəsinin qızıl və mis kimi zəngin filiz ehtiyatlarına və geniş ixrac potensialına malik olduğunu deyib. Səfir əlavə edib ki, Sudan hökuməti bu potensialın səmərəli şəkildə dəyərləndirilməsi üçün xarici tərəfdaşlarla qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığa xüsusi önəm verir.
Tərəflər görüşü ikitərəfli əməkdaşlığın inkişafı istiqamətində atılmış müsbət bir addım kimi dəyərləndirib və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.

https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_807dceee8bf751eda973a42c8_o.jpg
Председатель Правления ЗАО «AzerGold» Закир Ибрагимов провёл встречу с чрезвычайным и полномочным послом Республики Судан в Азербайджане Анасом Эльтайеб Эльгайлани Мустафой.
З. Ибрагимов приветствовав гостей, представил победителей конкурса “Yüksəliş” Аслана Гасанли и Руфата Мамедханлы, участвующих во встрече в рамках Менторской программы. Председатель подчеркнул, что конкурс “Yüksəliş”, учреждённый соответствующим распоряжением Главы государства, имеет важное значение для выявления и развития талантливой молодежи с высоким управленческим потенциалом в стране. Отмечено, что конкурс предоставляет участникам возможности для оценки своих знаний и навыков, совершенствования лидерских качеств и расширения профессиональных контактов.
Председатель Правления отметил, что благодаря целенаправленным экономическим реформам, благоприятной инвестиционной среде и государственной поддержке горнодобывающей промышленности “AzerGold” добилось значимых успехов и приобрело широкий опыт в основных направлениях деятельности. Он рассказал о работе, проводимой для расширения международного сотрудничества со странами, богатыми минеральными ресурсами, и подчеркнул, что особенно регионы Центральной Азии и Африки находятся в стратегической сфере интересов “AzerGold”.
Посол Анас Эльтайеб Эльгайлани Мустафа отметил заинтересованность Судана в расширении сотрудничества с Азербайджаном в различных сферах, особенно в области горнодобывающей промышленности. Он сообщил, что его страна обладает богатыми запасами полезных ископаемых, в частности золота и меди, а также значительным экспортным потенциалом. Посол добавил, что правительство Судана придает большое значение взаимовыгодному сотрудничеству с зарубежными партнерами для эффективной оценки этого потенциала.
Стороны оценили встречу как позитивный шаг в направлении развития двустороннего сотрудничества и обменялись мнениями по другим вопросам, представляющим взаимный интерес.