https://innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_58f5a58b21fca9ed40c38b62a_o.jpg
Oktyabrın 12-də Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC), Yıldız Texnik Universitesi, AETN İdarəetmə Sistemləri İnstitutu və Beynəlxalq Texniki Strateji İdarəetmə və İdarəçilər Dərnəyinin birgə təşkilatçılığı, Milli Məclisin Təbii ehtiyatlar, energetika və ekologiya komitəsinin təşəbbüsü ilə “Yaşıl iqtisadiyyat və ekoloji imperativlərə doğru yol: yeni çağırışlar, imkanlar və perspektivlər” mövzusunda beynəlxalq elmi-praktiki konfrans öz işinə başlayıb.
Tədbirin açılışında elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev, ekologiya və təbii sərvətlər naziri Muxtar Babayev, UNEC-in rektoru professor Ədalət Muradov, energetika nazirinin müavini Samir Vəliyev, bp-nin vitse prezidenti Bəxtiyar Aslanbəyli, Türkiyənin əmək və əhalinin sosial müdafiəsi nazirinin müavini Prof.Dr. Lüftihak Alpkan, Beynəlxalq Liderlik, Texnologiya, Yenilik və İdarəetmə Konfransının həmsədri professor Cemal Zehir, digər dövlət rəsmiləri, elm və təhsil müəssisələrinin rəhbərləri, nümayəndələr iştirak ediblər.
Beynəlxalq konfransın açılışından öncə qonaqlar UNEC tələbələrinin əl işlərindən ibarət “Ekoloji” qida, “Yaşıl” kitab, “Yaşıl” geyim və moda, “Yaşıl texnologiya” adlı sərgini ziyarət ediblər, eləcə də Kitabxana İnformasiya Mərkəzinin fondunda olan “yaşıl” iqtisadiyyat və ekologiyadan bəhs edən kitablarla tanış olublar.
UNEC-in rektoru professor Ədalət Muradov Prezident İlham Əliyevin müəyyənləşdirdiyi sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlərinin Azərbaycan qarşısında duran ən mühüm vəzifələrdən birinin təmiz ətraf mühit və “yaşıl artım” ölkəsinə çevrilmək olduğuna diqqət çəkərək, elm və təhsil müəssisələrinin üzərinə bu istiqamətdə mühüm vəzifələrin düşdüyünü deyib. 3 gün davam edəcək konfransda aparılacaq müzakirələrin və əldə olunacaq nəticələrin iqtisadi artıma, iqtisadi davamlılığının artırılmasına və beynəlxalq aləmdə mövcud mövqelərin daha da möhkəmləndirilməsinə mühüm təsir göstərəcəyindən əminliyini ifadə edib. Rektor 2030-cu ilədək “yaşıl universitet”ə keçidi hədəfləyən UNEC-də “yaşıl iqtisadiyyat”la bağlı görülən işlərdən də söz açıb. İlk dəfə olaraq, “yaşıl iqtisadiyyat” ixtisası üzrə magistratura proqramının hazırlanacağını vurğulayıb.
Milli Məclisin Təbii ehtiyatlar, energetika və ekologiya komitəsinin sədri Sadiq Qurbanov qlobal iqlim dəyişikliklərinin ölkələrin iqtisadiyyatına, ətraf mühitə, eləcə də qlobal qida təhlükəsizliyinə, regional təhlükəsizlik sistemlərinə neqativ təsirlərindən söz açıb. Hazırda yaşıl iqtisadiyyata keçidin bütün dünyanı aktual çağırışlar qarşısında qoyduğunu bildirib.
Elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev konfransın mövzusunun aktuallığına diqqət çəkərək, ölkədə texniki, texnoloji sahələr, xüsislə mühəndislik ixtisasları üzrə mütəxəssis hazırlığına marağın getdikcə artdığını diqqətə çatdırəb. Nazir elm və təhsil mərkəzlərində yaşıl iqtisadiyyat, ekoloji təmiz mühitlə bağlı tədqiqatların aparılmasının vacibliyini vurğulayıb.
Ekologiya və təbii sərvətlər naziri Muxtar Babayev iqtisadiyyatın sürətli inkişafının ekoloji mühitə təsirindən söz açaraq, bu sahənin qlobal çağırışlar qarşısında qaldığını deyib. Nazir alternativ enerji vasitələrindən istifadənin genişləndirilməsi, təbii sərvətlərdən səmərəli istifadənin vacibliyindən bəhs edib. Eləcə də Böyük Qayıdış çərçivəsində işğaldan azad edilmiş ərazilərdə bərpa olunan enerjinin tətbiqi istiqamətində aparılan islahatlardan danışıb.
Energetika nazirinin müavini Samir Vəliyev bərpa olunan enerji mənbələrinin ölkənin inkişafında strateji prioritet kimi müəyyənləşdirdiyini bildirərək, ölkədə külək və günəş enerjisinin tətbiqi istiqamətində görülən işlər, həmçinin Azərbaycanın “yaşıl artım” ölkəsi, “yaşıl” enerjinin istehsalçısı və ixracatçısı kimi həyata keçirdiyi layihələrdən söz açıb.
Tədbirdə çıxış edən BP-nin Xəzər regionunda xarici əlaqələr və kommunikasiyalar üzrə vitse-prezidenti Bəxtiyar Aslanbəyli, millət vəkili Soltan Məmmədov, Türkiyənin əmək və sosial müdafiə nazirinin müavini professor Lütfihak Alpkan, ASELSAN-ın Korporativ idarəetmə üzrə vitse-prezidenti professor Hakan Karataş, konfransın sədri Prof.Dr. Cemal Zehir və digər çıxış edənlər “Yaşıl iqtisadiyyat” prinsipləri əsasında davamlı inkişafın təmin edilməsi, ətraf mühitin sağlamlaşdırılması, yaşıllıqların sürətli bərpası və artırılması, su ehtiyatı və dayanıqlı enerji mənbələrindən səmərəli istifadə edilməsi barədə fikirlərini bölüşüblər, konfransda əldə olunan nəticələrin bu istiqamətdə əhəmiyyətli olacağını deyiblər.
Sonra çıxış edən konfrans iştirakçılarına plaketlər təqdim olunub.
UNEC-in departament direktoru professor Zahid Məmmədovun moderatorluğu ilə keçirilən beynəlxalq konfrans öz işini dəyirmi masada iqtisadi siyasət, “yaşıl” iqtisadiyyat, “yaşıl” təhsil və “yaşıl” universitet, təbii ehtiyatların idarə edilməsi üzrə siyasət, davamlı inkişaf, iqtisadi, demoqrafik artımın ətraf mühitə təsiri, su resurslarından səmərəli istifadə, alternativ və bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə, “yaşıl” texnologiyaların tətbiqi, “yaşıl” nəqliyyat vasitələrindən istifadə, “yaşıl” maliyyə, işğaldan azad edilmiş ərazilərin "yaşıl" iqtisadiyyat potensialı mövzularında müzakirələrlə davam etdirib.

https://innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_58f5a58b21fca9ed40c38b62a_o.jpg
12 октября при поддержке Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, организационной поддержке Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC),, Йылдызского технического университета, Института систем управления НАНА и Международной ассоциации технического стратегического управления и управляющих, по инициативе Комитета Милли Меджлиса по природным ресурсам, энергетике и экологии начала свою работу международная научно-практическая конференция на тему « Путь к зеленой экономике и экологическим императивам: новые вызовы, возможности и перспективы». В открытии мероприятия приняли участие министр науки и образования Эмин Амруллаев, министр экологии и природных ресурсов Мухтар Бабаев, ректор UNEC профессор Адалат Мурадов, заместитель министра энергетики Самир Велиев, вице-президент Bp Бахтияр Асланбейли, заместитель министра труда и социальной защиты населения Турции проф. Dr. Луфтихак Алпкан, сопредседатель Международной конференции по лидерству, технологиям, инновациям и управлению Джемал Зехир, другие государственные официальные лица, руководители и представители научных и образовательных учреждений.
Перед открытием международной конференции гости посетили выставку ручных работ студентов UNEC под названием «Экологическая еда», «Зеленая книга», «Зеленая одежда и мода», «Зеленая технология», а также в Библиотечном информационном центре ознакомились с книгами, повествующими о «зеленой экономике и экологии».
Ректор UNEC профессор Адалат Мурадов обратил внимание на то, что одной из важнейших задач, стоящих перед Азербайджаном в национальных приоритетах социально-экономического развития, определенных Президентом Ильхамом Алиевым, является превращение в страну с чистой окружающей средой и «зеленым ростом», он отметил, что в этом направлении перед научными и образовательными учреждениями стоят важные задачи. Он выразил уверенность, что обсуждения и полученные результаты на трехдневной конференции, окажут существенное влияние на экономический рост, повышение экономической устойчивости и дальнейшее укрепление существующих позиций в международном мире. Ректор также рассказал о работах, проделанных в связи с зеленой экономикой в UNEC, целью которого является переход к «зеленой экономике» к 2030 году. Он подчеркнул, что впервые будет разработана программа магистратуры по специальности «зеленая экономика». Председатель Комитета по природным ресурсам, энергетике и экологии Милли Меджлиса Садиг Гурбанов рассказал о глобальных климатических изменениях, которые несут негативное влияние на экономику стран, окружающую среду, а также глобальную пищевую безопасность, региональную безопасность. Он отметил, что в настоящее время переход к зеленой экономике как актуальный вызов стоит перед всем миром.
Подчеркнув актуальность темы конференции, министр науки и образования Эмин Амруллаев обратил внимание на возрастающий интерес подготовке специалистов по техническим и технологическим направлениям, в частности инженерной специальности в стране. Министр подчеркнул о важности проведения в учреждениях науки и образования исследовании, связанных с зеленой экономикой, экологической чистотой.
Министр экологии и природных ресурсов Мухтар Бабаев говоря о влиянии бурного развития экономики на экологическую среду, отметил, что эта сфера сталкивается с глобальными вызовами. Министр рассказал о важности расширения использования альтернативных источников энергии и рационального использования природных ресурсов. Он также рассказал о реформах, проводимых в направлении внедрения возобновляемых источников энергии на освобожденных от оккупации территориях в рамках Великого возвращения.
Заместитель министра энергетики Самир Велиев заявил, что возобновляемые источники энергии являются стратегическим приоритетом в развитии страны, он рассказал о работах, проделанных в направлении применения энергии ветра и солнца в стране, а также о проектах, реализуемых Азербайджаном как страной «зеленого роста», производитель и экспортер «зеленой» энергии.
Участвующие в мероприятии Бахтияр Асланбейли, вице-президент ВР по внешним связям и коммуникациям в Каспийском регионе, Солтан Мамедов, заместитель министра труда и социальной защиты Турции, проф. Лютфихак Алпкан, вице-президент ASELSAN по корпоративному управлению, проф. заместитель министра социальной защиты населения, сопредседатель конференции, проф. Джемаль Зехир и другие спикеры поделились своими взглядами по вопросу обеспечения устойчивого развития на основе принципов «зеленой экономики», гигиены окружающей среды, быстрого восстановления и приумножения зелени, эффективного использования водных ресурсов и устойчивых источников энергии, а также отметили, что результаты, полученные на конференции, будут иметь важное значение в этом направлении.
Конференция продолжила свою работу за круглым столом по теме экономической политики, «зеленой» экономике, «зеленому» образованию и «зеленому» университету, политике управления природными ресурсами, устойчивому развитию, влиянию экономического и демографического роста на окружающую среду, эффективному использованию водных ресурсов, альтернативным и возобновляемым источникам энергии. использование, применению «зеленых» технологий, использованию «зеленых» видов транспорта, «зеленые» финансы, «зеленый» экономический потенциал освобожденных территорий.