https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_855a72027d147c96d0ff649f5_o.jpg
Bakıda “İƏT Mədəniyyət Festivalı: Bakı Yaradıcılıq Həftəsi – 2025” layihəsi çərçivəsində “Azerbaijan Fashion Week”in 19-cu mövsümü start götürüb.
"innews media" xəbər verir ki, tədbir İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı (İƏT) ilə Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilir. Festivalın məqsədi İƏT-ə üzv ölkələr arasında mədəni əməkdaşlığın gücləndirilməsi, yaradıcılıq sənayelərinin inkişafına dəstək, həmçinin qarşılıqlı anlaşmanın və ümumi mədəni dəyərlərin təşviqidir.
Festivalın proqramı çərçivəsində “Oriental Fashion Show” nümayişi təqdim olunub. Şouda 9 ölkədən olan dizaynerlər Şərq dünyasının dərinliyini və zərifliyini əks etdirən kolleksiyalarını nümayiş etdiriblər:
- Azərbaycan: Gülnarə Xəlilova və Uventa;
- Oman Sultanlığı: Yoland Fashion House;
- Misir: Hany Elbehairy Couture;
- Bəhreyn: Naseem Alandalos;
- Mərakeş: Wafa Idrissi və Maison Fatim;
- Qazaxıstan: Malique;
- Türkmənistan: Gowher Gouvernet;
- Özbəkistan: Art by Sofia;
- Tacikistan: Umed Kuchkaliyev.
Hər bir dizayner podiuma özünəməxsus yaradıcılıq baxışını gətirib. Onların kolleksiyaları əsrlərin ənənəsini müasir incəsənətin ifadə vasitələri ilə yenidən interpretasiya edir və Şərqin yüksək dəbinin əbədi gözəlliyini, eləcə də dünya səhnəsində getdikcə artan mövcudluğunu göstərir.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_855a72027d147c96d0ff649f5_o.jpg
Azerbaijan Fashion Week entitled "On the Great Silk Road” opened its 19th season in Baku on the sidelines of the "Baku Creative Week 2025" cultural festival organized by the Organization of Islamic Cooperation (OIC) and the Ministry of Culture of Azerbaijan.
The aim of the festival is to strengthen cultural cooperation among the OIC member states, support the development of creative industries, as well as promote mutual understanding and common cultural values.
The “Oriental Fashion Show” was presented as part of the festival program. Designers from 9 countries demonstrated their collections reflecting the depth and elegance of the Eastern world:
- Azerbaijan: Gulnara Khalilova and Uventa;
- Sultanate of Oman: Yoland Fashion House;
- Egypt: Hany El-Behairy Couture;
- Bahrain: Naseem Alandalos;
- Morocco: Wafa Idrissi and Maison Fatim;
- Kazakhstan: Malique;
- Turkmenistan: Gowher Gouvernet;
- Uzbekistan: Art by Sofia;
- Tajikistan: Umed Kuchkaliev.
Each designer brought their own unique creative vision to the podium. Their collections reinterpret centuries-old traditions with contemporary artistic expression, showcasing the timeless beauty of Eastern haute couture and its growing presence on the world arena.