https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_855a72027d147c96d0ff649f5_o.jpg
Bakıda “İƏT Mədəniyyət Festivalı: Bakı Yaradıcılıq Həftəsi – 2025” layihəsi çərçivəsində “Azerbaijan Fashion Week”in 19-cu mövsümü start götürüb.
"innews media" xəbər verir ki, tədbir İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı (İƏT) ilə Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilir. Festivalın məqsədi İƏT-ə üzv ölkələr arasında mədəni əməkdaşlığın gücləndirilməsi, yaradıcılıq sənayelərinin inkişafına dəstək, həmçinin qarşılıqlı anlaşmanın və ümumi mədəni dəyərlərin təşviqidir.
Festivalın proqramı çərçivəsində “Oriental Fashion Show” nümayişi təqdim olunub. Şouda 9 ölkədən olan dizaynerlər Şərq dünyasının dərinliyini və zərifliyini əks etdirən kolleksiyalarını nümayiş etdiriblər:
- Azərbaycan: Gülnarə Xəlilova və Uventa;
- Oman Sultanlığı: Yoland Fashion House;
- Misir: Hany Elbehairy Couture;
- Bəhreyn: Naseem Alandalos;
- Mərakeş: Wafa Idrissi və Maison Fatim;
- Qazaxıstan: Malique;
- Türkmənistan: Gowher Gouvernet;
- Özbəkistan: Art by Sofia;
- Tacikistan: Umed Kuchkaliyev.
Hər bir dizayner podiuma özünəməxsus yaradıcılıq baxışını gətirib. Onların kolleksiyaları əsrlərin ənənəsini müasir incəsənətin ifadə vasitələri ilə yenidən interpretasiya edir və Şərqin yüksək dəbinin əbədi gözəlliyini, eləcə də dünya səhnəsində getdikcə artan mövcudluğunu göstərir.

https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_855a72027d147c96d0ff649f5_o.jpg
В Баку прошел показ Oriental Fashion Show, организованный в рамках проекта «Фестиваль культуры ОИС: Бакинская неделя творчества – 2025».
Как сообщает "innews media", мероприятие организовано совместно Организацией исламского сотрудничества (ОИС) и Министерством культуры Азербайджанской Республики. Цель фестиваля – укрепление культурного сотрудничества между государствами-членами ОИС, поддержка развития творческих индустрий, а также продвижение взаимопонимания и общих культурных ценностей.
В программе фестиваля состоялся показ Oriental Fashion Show. В его рамках свои коллекции, отражающие глубину и изящество восточного мира, представили дизайнеры из 9 стран:
Азербайджан – Гюльнара Халилова и Uventa;
Султанат Оман – Yoland Fashion House;
Египет – Hany Elbehairy Couture;
Бахрейн – Naseem Alandalos;
Марокко – Wafa Idrissi и Maison Fatim;
Казахстан – Malique;
Туркменистан – Gowher Gouvernet;
Узбекистан – Art by Sofia;
Таджикистан – Umed Kuchkaliyev.
Каждый из них привнес на подиум свое неповторимое творческое видение. Их коллекции воплощают вековые традиции, переосмысленные средствами современного искусства. Вместе они демонстрируют вечную красоту восточной высокой моды и ее все более заметное присутствие на мировой сцене.