https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_17a70d8c3b01073e23048f5fe_o.jpg
Böyük Britaniya ilə biznes, investisiya və ticarət üzrə işbirliyinin möhkəmləndirilməsi müzakirə olunub.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Böyük Britaniyanın Baş nazirinin Azərbaycan və Mərkəzi Asiya ölkələri üzrə ticarət elçisi Lord Con Olderdaysla görüşüb.
Görüşdə qarşılıqlı iqtisadi-ticarət əlaqələrinin genişləndiyi vurğulanıb. Qeyd olunub ki, müxtəlif istiqamətlər üzrə tərəfdaşlıq münasibətlərinin gücləndirilməsi üçün böyük potensial var. Ticarət elçisinə Azərbaycanın Mərkəzi Asiya regionu ilə səmərəli əməkdaşlığına dair məlumat verilib və birgə təşəbbüslərin perspektivlərinə dair fikir mübadiləsi aparılıb.
Tərəflər iqtisadi əməkdaşlığın gündəmində olan prioritet fəaliyyət istiqamətləri, o cümlədən, Birləşmiş Krallığın İxrac Maliyyəsi Departamenti (UKEF) ilə səmərəli əməkdaşlıq, enerji keçidi, insan kapitalının inkişafı, Ələt Azad İqtisadi Zonası və sənaye zonalarında investisiya imkanları, biznes, ticarət, yüksək texnologiyalar və rəqəmsal transformasiya üzrə birgə fəaliyyətin təşviqi barədə müzakirə aparıblar.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_17a70d8c3b01073e23048f5fe_o.jpg
The enhancement of the activities in business, investment and trade with Great Britan has been discussed.
Minister of Economy of the Republic of Azerbaijan Mikayil Jabbarov has held a meeting with Lord John Alderdice, the United Kingdom’s Trade Envoy to Azerbaijan and Central Asia.
During the meeting, the parties highlighted the expansion of the mutual economic and trade relations. It was noted that there is great potential for strengthening the partnership relations across various directions. The Trade Envoy was provided with information on Azerbaijan’s efficient cooperation with the Asian region. Views were exchanged on the prospects of the joint initiatives.
The parties also explored the priority activity directions of the economic cooperation agenda, as well as the valuable collaboration with UK Export Finance (UKEF), energy transition, the development of human capital, investment opportunities in the Alat Free Economic Zone and industrial zones, and the promotion of the joint activities in business, trade, high technologies and digital transformation.