https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_4b13457398961c7c93ecc1006_o.jpg
Dekabrın 8-də Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova İran İslam Respublikasının xarici işlər naziri Seyid Abbas Əraqçinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Söhbət zamanı diqqətə çatdırılıb ki, cari ildə İran İslam Respublikasının Prezidenti Məsud Pezeşkianın ölkəmizə səfərləri, eləcə də digər yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfər və görüşlər, imzalanan sənədlər ikitərəfli münasibətlərin inkişafında mühüm əhəmiyyət kəsb edir və ölkələrarası əməkdaşlıq gündəliyinin xeyli zəngin olmasını göstərir.
Qeyd olunub ki, ölkələrimiz arasında həm siyasi-iqtisadi, ticarət və nəqliyyat sahələrində, həmçinin mədəni-humanitar sahələrdə əlaqələrin möhkəmlənməsi və əməkdaşlıq imkanlarının genişlənməsi ikitərəfli münasibətlərin daha da dərinləşməsinə mühüm töhfə verir. Eyni zamanda vurğulanıb ki, Azərbaycan ilə İran arasında iqtisadi, ticarət və humanitar sahələrdə əməkdaşlıq üzrə Dövlət Komissiyasının fəaliyyəti və həyata keçirilən birgə layihələr böyük əhəmiyyət kəsb edir.
Görüşdə iki ölkə arasında əlaqələrin inkişafına mühüm təsir göstərən amillərdən biri kimi qanunverici orqanlarımız arasında əməkdaşlığın əhəmiyyəti barədə fikir mübadiləsi aparılıb. Sahibə Qafarova İran İslam Respublikasına səfərini məmnuniyyətlə xatırladaraq, səfər zamanı keçirilən görüşlərin parlamentlərimiz arasında münasibətlərə müsbət töhfə verdiyini bildirib.
Milli Məclisin sədri həm ikitərəfli əsasda, həm də Parlamentlərarası İttifaq, Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsi, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv dövlətlərin Parlament İttifaqı və İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının Parlament Assambleyası kimi mötəbər beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində fəal əməkdaşlığın həyata keçirildiyini qeyd edərək, bu əlaqələrin daha da genişləndirilməsi üzrə birgə səylərin davam etdirilməsinin zəruriliyini vurğulayıb. Bu mənada, parlamentlərdə fəaliyyət göstərən işçi qrupların rolunun gücləndirilməsinin vacibliyi də qeyd olunub.
İran İslam Respublikasının xarici işlər naziri Seyid Abbas Əraqçi ölkəsinin Azərbaycanla əlaqələrin inkişafına böyük əhəmiyyət verdiyini qeyd edərək, iki ölkə arasında sıx siyasi dialoqun olduğunu bildirdi. Qonaq səfər çərçivəsində Prezident İlham Əliyevlə keçirdiyi görüş barədə təəssüratlarını bölüşərək, görüşün səmimi və konstruktiv mühitdə keçirildiyini qeyd edib. O, yüksək səviyyəli siyasi-iqtisadi əlaqələri müsbət qiymətləndirərək, iki xalq arasında, həmçinin qanunverici orqanlar arasında münasibətlərin dərinləşdirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Görüşdə parlamentlərarası əlaqələrin cari vəziyyəti və inkişaf perspektivləri barədə fikir mübadiləsi aparılıb.

https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_4b13457398961c7c93ecc1006_o.jpg
8-го декабря спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с делегацией под руководством министра иностранных дел Исламской Республики Иран Сейеда Аббаса Аракчи.
Как отмечалось в беседе, визиты Президента Исламской Республики Иран Масуда Пезешкиана в нашу страну в текущем году, а также иные взаимные визиты и встречи на высоком уровне и подписанные документы имеют большое значение для развития двусторонних отношений и демонстрируют большую насыщенность повестки дня межгосударственного сотрудничества.
Было сказано, что существенный вклад в дальнейшее углубление двусторонних отношений вносят укрепление связей и расширение возможностей для сотрудничества между нашими странами – как в политико-экономической, торговой и транспортной сферах, так и в культурно-гуманитарных областях. В то же время, было подчёркнуто большое значение деятельности Межгосударственной Комиссии по сотрудничеству в экономической, торговой и гуманитарной сферах между Азербайджаном и Ираном, а также реализуемых совместных проектов.
На встрече состоялся обмен мнениями о важности сотрудничества между нашими законодательными органами как одного факторов, существенно влияющих на развитие связей между двумя странами. Сагиба Гафарова с удовольствием вспомнила свой визит в Исламскую Республику Иран и сказала, что проведённые в ходе визита встречи внесли положительный вклад в отношения между нашими парламентами.
Отметив активное сотрудничество, как на двусторонней основе, так и в рамках таких авторитетных международных организаций, как Межпарламентский Союз, Парламентская Сеть Движения Неприсоединения, Парламентский Союз Государств-Членов Организации Исламского Сотрудничества и Парламентская Ассамблея Организации Экономического Сотрудничества, спикер Милли Меджлиса акцентировала внимание на необходимости продолжения совместных усилий по дальнейшему расширению этих связей. В этой связи также говорилось о важности усиления роли действующих в парламентах рабочих групп.
Министр иностранных дел Исламской Республики Иран Сейед Аббас Аракчи отметил, что его страна придаёт большое значение развитию отношений с Азербайджаном, и упомянул наличие тесного политического диалога между двумя странами. Делясь впечатлениями о состоявшейся в рамках визита встрече с Президентом Ильхамом Алиевым, гость отметил, что встреча прошла в искренней и конструктивной атмосфере. Он положительно оценил высокий уровень политико-экономических связей и подчеркнул значимость углубления отношений между двумя народами и законодательными органами.