https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_75452c861e3d2b3fdb67093ec_o.jpg
Energetika naziri Pərviz Şahbazov Daşkənddə Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyevin iştirakı ilə keçirilən enerji sektorunda yeni layihələrin istifadəyə verilməsi və tikintisinə başlanmasına həsr olunmuş mərasimdə iştirak edib. Tədbirdə Özbəkistanın müxtəlif regionlarında Türkiyə, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri (BƏƏ), Səudiyyə Ərəbistanı, Çin kimi ölkələrlə yanaşı, Azərbaycanla da birgə həyata keçirdiyi layihələr telekörpü vasitəsilə təqdim edilib.
Mərasimdə çıxış edən nazir Pərviz Şahbazov hər iki ölkə liderlərinin siyasi iradəsi sayəsində Azərbaycan-Özbəkistan münasibətlərinin strateji müttəfiqlik səviyyəsinə yüksəldiyini və bu prosesdə dövlət başçıları arasında mövcud olan şəxsi etimad və dostluğun əvəzsiz rol oynadığını vurğulayıb. Nazir ölkəmizin tamhüquqlu iştirakçı qismində Mərkəzi Asiya Dövlət Başçılarının Məşvərət Görüşü formatına qoşulmasını, eləcə də Orta Dəhlizin əhəmiyyətini artıran Zəngəzur dəhlizinin açılması ilə bağlı proseslərin münasibətlərimizin inkişafında yeni səhifə açdığını qeyd edib. Bildirilib ki, ölkələrimizin vahid geosiyasi məkan kimi inteqrasiyasını təmin edən bu yeni reallıqlarda enerji tərəfdaşlığı xüsusi yer tutur: “SOCAR və “Uzbekneftegaz”ın birgə əməkdaşlığı ilə həyata keçirilən Üstyurt regionunda kəşfiyyat-axtarış layihəsinə başlanması da bunun bariz nümunəsidir. Bu layihə enerji tərəfdaşlığımızın strateji əhəmiyyətini bir daha təsdiqləyir, hər iki ölkənin karbohidrogen sektorunda bilik və texnologiya mübadiləsini gücləndirməyə, regional enerji inteqrasiyasına və enerji təchizatında birgə iştirak imkanlarına zəmin yaradır.”
Nazir onu da əlavə edib ki, daha bir strateji və regional əhəmiyyətli layihə tarixdə ilk dəfə Azərbaycan, Özbəkistan və Qazaxıstanın elektrik enerjisi sistemlərini birləşdirəcək Transxəzər enerji dəhlizi layihəsidir. Bu təşəbbüs perspektivdə Azərbaycanın tranzit rolu əsasında genişlənərək Asiya ilə Avropa arasında yerləşən Orta Dəhliz boyunca bərpa olunan enerjinin ötürülməsi üçün yeni imkanlar yaradacaq.
Xatırladaq ki, 24 iyul 2025-ci il tarixində Özbəkistanda yerləşən investisiya blokları üzrə geoloji kəşfiyyat layihəsinin həyata keçirilməsi ilə əlaqədar SOCAR, “Uzbekneftegaz” “və Özbəkistan Respublikası arasında Kəşfiyyat, İşlənmə və Hasilat üzrə Pay Bölgüsü Sazişi imzalanıb.

Energy Minister attended the ceremony of launching a joint project of SOCAR and Uzbekneftegaz in Tashkent
Energy Minister attended the ceremony of launching a joint project of SOCAR and Uzbekneftegaz in Tashkent Energy Minister attended the ceremony of launching a joint project of SOCAR and Uzbekneftegaz in Tashkent
Energy Minister Parviz Shahbazov attended a ceremony in Tashkent with the participation of President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev dedicated to the Launch of New Projects and the Start of Construction in the Energy Sector of the Republic of Uzbekistan. Projects implemented in various regions of Uzbekistan together with Türkiye, the United Arab Emirates (UAE), Saudi Arabia and China, as well as with Azerbaijan were presented via teleconference.
Speaking at the ceremony, Minister Parviz Shahbazov emphasized that thanks to the political will of the leaders of both countries, Azerbaijan-Uzbekistan relations have risen to the level of strategic alliance, and that the personal trust and friendship between the heads of state play an invaluable role in this process. The Minister noted that our country’s joining the Consultative Meeting of the Heads of State of Central Asia as a full-fledged participant, as well as the processes related to the opening of the Zangezur Corridor which increases the importance of the Middle Corridor have opened a new chapter in the development of our relations. It was noted that the energy partnership occupies a special place in these new realities, which ensures the integration of our countries as a single geopolitical space: “The launch of the exploration project in the Ustyurt region, carried out with the joint cooperation of SOCAR and Uzbekneftegaz, is a clear example of this. This project reaffirms the strategic importance of our energy partnership and creates the basis for strengthening the exchange of knowledge and technology in the hydrocarbon sector of both countries, regional energy integration and joint participation in energy supply.”
The minister also added that another project of strategic and regional importance is the Trans-Caspian Energy Corridor, which for the first time in history will connect the electric power systems of Azerbaijan, Uzbekistan and Kazakhstan. In the future, this initiative will expand on the basis of Azerbaijan's transit role and create new opportunities for the transmission of renewable energy along the Middle Corridor between Asia and Europe.
On 24 July 2025, SOCAR, Uzbekneftegaz and the Republic of Uzbekistan signed a sharing agreement on exploration, development and production in connection with the implementation of a geological exploration project on investment blocks located in Uzbekistan.