Azərbaycan Səhiyyə Nazirliyi ilə ÜST arasında bir sıra prioritet istiqamətlər üzrə əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub
Azərbaycan Səhiyyə Nazirliyi ilə ÜST arasında bir sıra prioritet istiqamətlər üzrə əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub Azərbaycan Səhiyyə Nazirliyi ilə ÜST arasında bir sıra prioritet istiqamətlər üzrə əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub
Səhiyyə Nazirliyində Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının (ÜST) Azərbaycan üzrə nümayəndəliyinin rəhbəri Hande Harmancı ilə görüş keçirilib.
Konstruktiv və qarşılıqlı anlaşma şəraitində keçən görüşdə gələcəkdə birgə layihələrin həyata keçirilməsi ətrafında (Azərbaycanda 2024-2025-ci illər üçün immunizasiya proqramı üzrə Birgə Strategiyanın hazırlanması; səhiyyə informasiya sistemlərinin təkmilləşdirilməsi; COVID-19 qlobal pandemiya ilə bağlı uğurlu fəaliyyətlərin dəstəklənməsi; səhiyyə sahəsində fövqəladə hallara hazırlıq üzrə birgə qrupun yaradılması; ilkin səhiyyə xidmətinin gücləndirilməsinə dəstək və s.) faydalı müzakirələr aparılıb.
Giriş sözü ilə çıxış edən səhiyyə naziri Teymur Musayev ölkəmizin Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı ilə əməkdaşlığa böyük önəm verdiyini diqqətə çatdırıb: “Ötən müddət ərzində qarşılıqlı əməkdaşlıq şəraitində mühüm işlər görülüb, ölkə, regional və qlobal səviyyələrdə uğurlu layihələr həyata keçirilib”.
Nazir çıxışında ilkin səhiyyə xidmətinin gücləndirilməsini universal tibbi təminatın əsasını təşkil etdiyini vurğulayıb. Bildirilib ki, Nazirlik tərəfindən elektron sənəd dövriyyəsinə keçid, səhiyyə sistemində rəqəmsal və innovativ texnologiyalardan istifadə istiqamətlərində mühüm addımlar atılır.
ÜST ekspertlərinin ictimai səhiyyə sahəsində çoxillik təcrübəsini vurğulayan Teymur Musayev Azərbaycanın regionlarında ailə həkimi institutunun yaradılması istiqamətində dinamik əməkdaşlığın vacibliyini qeyd edib.
COVID-19 infeksiyası ilə mübarizə mövzusuna toxunan Teymur Musayev ölkəmizin Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının koronavirus pandemiyası ilə bağlı fəaliyyətini daim dəstəklədiyini vurğulayıb . O, Azərbaycanla ÜST arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsinə verdiyi töhfələrə görə təşkilatın ölkəmizdəki nümayəndəliyinə təşəkkürünü bildirib.
Səmimi qəbula görə təşəkkürünü bildirən ÜST-nin ölkəmizdəki nümayəndəliyinin rəhbəri Hande Harmancı gələcəkdə əməkdaşlığın daha da uğurla inkişaf etdiriləcəyinə ümidvar olduğunu deyib.
2030-cu ilədək Avropa İmmunlaşdırma Gündəliyi mövzusuna toxunan H.Harmancı immunizasiya proqramının ölkələr daxilində və ölkələr arasında peyvənd əhatəsində bərabərsizliklərlə mübarizə üçün yeni istiqamət verəcəyini bildirib. ÜST nümayəndəliyinin rəhbəri Azərbaycanın Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı ilə uzunmüddətli sıx əməkdaşlığını vurğulayaraq, ÜST-nin ilkin səhiyyə xidmətinin gücləndirilməsinə dəstək tədbirlərinə hər cür köməklik göstərməyə hazır olduğunu bildir.

https://innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_0acb211ad153de299fa0dc66d_o.jpg
В Министерстве здравоохранения Азербайджана состоялась встреча с главой представительства Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) в нашей стране Ханде Харманджи.
В ходе встречи, прошедшей в конструктивной и дружественной атмосфере, состоялись обсуждения по реализации совместных проектов в будущем (разработка совместной Стратегии для программ иммунизации в Азербайджане на период 2024-2025-е годы; усовершенствования информационных систем здравоохранения, поддержки успешных мероприятий, связанных с глобальной пандемией COVID-19; создание совместной группы готовности к чрезвычайным ситуациям в области здравоохранения; сотрудничество по укреплению первичной медико-санитарной помощи, и др).
Открывая встречу, министр здравоохранения Теймур Мусаев подчеркнул, что наша страна придает большое значение сотрудничеству со Всемирной организацией здравоохранения: «За прошедший период проделана значительная работа в контексте взаимного сотрудничества, успешно реализовано ряд проектов на региональном и глобальном уровнях».
Министр также подчеркнул, что укрепление первичной медико-санитарной помощи составляет основу всеобщего медицинского обслуживания. Было отмечено, что министерством предпринимаются важные шаги в направлении перехода на электронный документооборот, использования цифровых и инновационных технологий в системе здравоохранения, что позволит обеспечить всеобщий охват услугами здравоохранения.
Подчеркнув многолетний опыт экспертов ВОЗ в области общественного здравоохранения, Теймур Мусаев отметил важность динамичного сотрудничества по созданию в регионах страны института семейного врача.
Коснувшись вопроса о пандемии COVID-19, Теймур Мусаев подчеркнул, что наша страна постоянно поддерживает деятельность Всемирной организации здравоохранения, связанную с пандемией коронавируса, и поблагодарил представительство организации в Азербайджане за вклад в укрепление сотрудничества между Азербайджаном и ВОЗ.
Выразив признательность за теплый прием, глава офиса ВОЗ в Азербайджане Ханде Харманджи выразила надежду на дальнейшее успешное развитие сотрудничества.
Коснувшись вопроса о Европейской повестке дня в области иммунизации на период до 2030 года, Х.Харманджи подчеркнула, что Программа иммунизации укажет новое направление для борьбы с неравенствами в охвате вакцинацией внутри стран и между ними. Глава представительства ВОЗ, подчеркнув многолетнее тесное сотрудничество Азербайджана со Всемирной организацией здравоохранения, выразила готовность ВОЗ всячески содействовать укреплению первичной медико-санитарной помощи.