https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_fa9f5908922447641b9da79c0_o.jpg
Azərbaycanın mikro, kiçik və orta sahibkarlığın (KOB) maliyyələşdirilməsində ixtisaslaşmış aparıcı maliyyə institutlarından biri olan AccessBank, Niderland İnkişafı Bankı (FMO – Nederlandse Financierings-Maatschappij voor Ontwikkelingslanden N.V.) ilə 25 milyon ABŞ dolları məbləğində üçillik kredit müqaviləsinin imzalandığıı elan edir.
Bu vəsaitlər Azərbaycanda mikro, kiçik və orta sahibkarlığın inkişafının dəstəklənməsinə sərf olunacaq, xüsusilə qadınlar, gənclər və kənd təsərrüfatı sahəsində fəaliyyət göstərən sahibkarların maliyyə imkanlarının genişləndirilməsinə töhfə verəcək. Bu təşəbbüs tam şəkildə “Bərabərsizliyin azaldılması” proqramının prinsiplərinə uyğun təsnifləşdirilib və ayrılan vəsaitin 100%-i ölkədə inklüziv və davamlı iqtisadi inkişafın təşviqinə yönəlib.
FMO – Niderland İnkişaf Bankıdır. İrimiqyaslı təsir investoru kimi FMO inkişaf etməkdə olan ölkələrdə və yeni bazarlarda dayanıqlı özəl sektorun inkişafını dəstəkləyir, həmçinin ambisiyalı layihələrə və sahibkarlara sərmayə yatırır.
FMO inanır ki, güclü özəl sektor iqtisadi və sosial inkişafın əsasını təşkil edir. Bank 55 ildən artıq təcrübəyə malikdir və sahibkarları gücləndirməklə yerli iqtisadiyyatların daha inklüziv, məhsuldar və davamlı olmasına töhfə verir. FMO yüksək inkişaf təsirinə malik üç əsas sektora fokuslanır: kənd təsərrüfatı, qida və meşə təsərrüfatı; enerji; maliyyə institutları. Bankın ümumi portfeli təxminən 13,5 milyard avro təşkil edir və 85-dən çox ölkəni əhatə edir. FMO bu göstəricilərlə dünyada ən iri ikitərəfli özəl sektor inkişaf banklarından biri hesab olunur. Ətraflı məlumat üçün: www.fmo.nl
Bu əməkdaşlıq vasitəsilə AccessBank Azərbaycanda sahibkarlığın dəstəklənməsi, “yaşıl” təşəbbüslərin inkişafı və dayanıqlı iqtisadi artımın təşviqi istiqamətindəki missiyasını daha da gücləndirir.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_fa9f5908922447641b9da79c0_o.jpg
AccessBank, один из ведущих финансовых институтов Азербайджана, специализирующийся на финансировании микро-, малого и среднего бизнеса (ММСБ), объявляет о подписании нового трехлетнего кредитного соглашения с Нидерландским Банком Развития (FMO-Nederlandse Financierings-Maatschappij voor Ontwikkelingslanden N.V.) на сумму 25 миллионов долларов США.
Привлеченные средства будут направлены на поддержку микропредпринимателей, а также малого и среднего бизнеса, с особым акцентом к предприятиям, возглавляемым женщинами и молодежью, а также компаниям, работающим в аграрном секторе. Данная инициатива полностью соответствует принципам программы «Сокращение неравенства», а все привлеченные средства будут способствовать развитию инклюзивной и устойчивой экономики в Азербайджане.
О FMO
FMO — Нидерландский Банк Развития, один из ведущих мировых инвесторов, ориентированных на социальное воздействие. Организация поддерживает устойчивое развитие частного сектора в развивающихся странах и формирующихся рынках, инвестируя в перспективные проекты и предпринимателей. FMO убежден, что сильный частный сектор способствует экономическому и социальному развитию. На протяжении более 55 лет банк помогает предпринимателям укреплять местные экономики, делая их более инклюзивными, устойчивыми и продуктивными.
FMO сосредоточен на трех ключевых направлениях с наибольшим влиянием на развитие: агробизнес, продовольствие и лесное хозяйство; энергетика; финансовые институты. Общий инвестиционный портфель FMO составляет около 13,5 млрд евро и охватывает более 85 стран, что делает банк одним из крупнейших двусторонних институтов развития частного сектора в мире. Более подробная информация доступна на сайте: www.fmo.nl.
Благодаря данному сотрудничеству AccessBank продолжает укреплять свою миссию по развитию предпринимательства, поддержке “зеленых” инициатив и продвижению устойчивого экономического роста в Азербайджане.