https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_fa9f5908922447641b9da79c0_o.jpg
Azərbaycanın mikro, kiçik və orta sahibkarlığın (KOB) maliyyələşdirilməsində ixtisaslaşmış aparıcı maliyyə institutlarından biri olan AccessBank, Niderland İnkişafı Bankı (FMO – Nederlandse Financierings-Maatschappij voor Ontwikkelingslanden N.V.) ilə 25 milyon ABŞ dolları məbləğində üçillik kredit müqaviləsinin imzalandığıı elan edir.
Bu vəsaitlər Azərbaycanda mikro, kiçik və orta sahibkarlığın inkişafının dəstəklənməsinə sərf olunacaq, xüsusilə qadınlar, gənclər və kənd təsərrüfatı sahəsində fəaliyyət göstərən sahibkarların maliyyə imkanlarının genişləndirilməsinə töhfə verəcək. Bu təşəbbüs tam şəkildə “Bərabərsizliyin azaldılması” proqramının prinsiplərinə uyğun təsnifləşdirilib və ayrılan vəsaitin 100%-i ölkədə inklüziv və davamlı iqtisadi inkişafın təşviqinə yönəlib.
FMO – Niderland İnkişaf Bankıdır. İrimiqyaslı təsir investoru kimi FMO inkişaf etməkdə olan ölkələrdə və yeni bazarlarda dayanıqlı özəl sektorun inkişafını dəstəkləyir, həmçinin ambisiyalı layihələrə və sahibkarlara sərmayə yatırır.
FMO inanır ki, güclü özəl sektor iqtisadi və sosial inkişafın əsasını təşkil edir. Bank 55 ildən artıq təcrübəyə malikdir və sahibkarları gücləndirməklə yerli iqtisadiyyatların daha inklüziv, məhsuldar və davamlı olmasına töhfə verir. FMO yüksək inkişaf təsirinə malik üç əsas sektora fokuslanır: kənd təsərrüfatı, qida və meşə təsərrüfatı; enerji; maliyyə institutları. Bankın ümumi portfeli təxminən 13,5 milyard avro təşkil edir və 85-dən çox ölkəni əhatə edir. FMO bu göstəricilərlə dünyada ən iri ikitərəfli özəl sektor inkişaf banklarından biri hesab olunur. Ətraflı məlumat üçün: www.fmo.nl
Bu əməkdaşlıq vasitəsilə AccessBank Azərbaycanda sahibkarlığın dəstəklənməsi, “yaşıl” təşəbbüslərin inkişafı və dayanıqlı iqtisadi artımın təşviqi istiqamətindəki missiyasını daha da gücləndirir.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_fa9f5908922447641b9da79c0_o.jpg
AccessBank, one of Azerbaijan’s leading financial institutions specializing in financing micro, small, and medium-sized enterprises (MSMEs), is pleased to announce the signing of a new three-year, multi-currency senior loan agreement totaling USD 25 million with FMO – the Dutch Entrepreneurial Development Bank (Nederlandse Financierings-Maatschappij voor Ontwikkelingslanden N.V.).
The funds will be used to support micro-entrepreneurs and small and medium-sized enterprises, with a particular focus on women-led, youth-led, and agricultural businesses in Azerbaijan. The investment has been fully designated under the “Reducing Inequalities” label, with 100% of the facility amount contributing to inclusive economic development in the country.
FMO is the Dutch entrepreneurial development bank. As a leading impact investor, FMO supports sustainable private sector growth in developing countries and emerging markets by investing in ambitious projects and entrepreneurs. FMO believes that a strong private sector leads to economic and social development and has a 55+ year proven track-record in empowering entrepreneurs to make local economies more inclusive, productive, resilient and sustainable. FMO focuses on three sectors that have high development impact: Agribusiness, Food & Forestry, Energy, and Financial Institutions. With a total committed portfolio of EUR ~13.5 billion spanning over 85 countries, FMO is one of the larger bilateral private sector development banks globally. For more information: please visit www.fmo.nl
Through this collaboration, AccessBank continues to strengthen its mission of supporting entrepreneurship, green initiatives and sustainable economic growth in Azerbaijan.