https://innews.az/uploads/news/2022-02/_innews_a8c6f7e0a36c6792ca3614c1a_o.jpg
Moldovada yaşayan soydaşlarımız Xocalı soyqırımının 30-cu ildönümü ilə əlaqədar BMT və ATƏT-in Moldovadakı nümayəndəlikləri önündə dinc piket keçiriblər.
Moldova Azərbaycanlıları Konqresinin təşkilatçılığı ilə baş tutan aksiya zamanı Xocalı soyqırımı qurbanlarının əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Əllərində Azərbaycan və Moldova bayraqlarını tutan piketçilər “Xocalını unutmayacağıq!”, “Xocalıya ədalət!”, “Dünya, Xocalı soyqırımını tanı!”, “Soyqırımında günahı olanlar cəzalandırılmalıdır!” şüarlarının yazıldığı plakatlar nümayiş etdiriblər.
Aksiya Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə 2008-ci ildən keçirilən “Xocalıya ədalət” beynəlxalq təbliat kampaniyası çərçivəsində baş tutub. Aksiyanın məqsədi 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Ermənistan silahlı birləşmələrinin sovet ordusunun Xankəndidəki 366-cı motoatıcı alayının köməyi ilə məhz azərbaycanlı olduqlarına görə Xocalıda dinc sakinlərə qarşı dəhşətli soyqırımı törətməsinə yerli ictimaiyyətin və beynəlxalq təşkilatların diqqətini bir daha cəlb etmək olub.

https://innews.az/uploads/news/2022-02/_innews_a8c6f7e0a36c6792ca3614c1a_o.jpg
Наши соотечественники, проживающие в Молдове, провели перед представительствами ООН и ОБСЕ в Молдове мирный пикет в связи с 30-й годовщиной Ходжалинского геноцида.
Во время акции, организованной Конгрессом азербайджанцев Молдовы, минутой молчания была почтена память жертв Ходжалинского геноцида. Пикетчики с флагами Азербайджана и Молдовы в руках демонстрировали плакаты с лозунгами “Не забудем Ходжалы!”, “Справедливость к Ходжалы!”, “Мир, признай Ходжалинский геноцид!”, “Наказать виновников геноцида!”.
Aкция состоялась в рамках международной пропагандистской кампании “Справедливость к Ходжалы”, проводимой с 2008 года по инициативе вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлы Алиевой. Цель мероприятия заключалась в том, чтобы еще раз привлечь внимание местной общественности и международных организаций к совершению армянскими вооруженными формированиями в ночь с 25 на 26 февраля 1992 года при поддержке дислоцированного в Ханкенди 366-го мотострелкового полка советской армии чудовищного геноцида против мирных жителей в Ходжалы именно за то, что они являлись азербайджанцами.