https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_e458a52fbb1b176785703506e_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova dekabrın 17-də Avropa İttifaqının Azərbaycandakı nümayəndəliyinin rəhbəri Mariyana Kuyundziç ilə görüşüb.
Spiker Sahibə Qafarova nümayəndəliyin rəhbərini ölkəmizdə diplomatik fəaliyyətə başlaması münasibətilə təbrik edib və ona gələcək fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
Görüşdə Azərbaycanla Avropa İttifaqı arasında münasibətlərə dair fikir mübadiləsi aparılıb. Xüsusilə, 2025-ci il ərzində əlaqələrdə, qarşılıqlı səfər və görüşlərdə müşahidə olunan müsbət dinamikadan məmnunluq ifadə olunub, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Avropa İttifaqı Şurasının Prezidenti Antonio Koşta və Avropa Komissiyasının Prezidenti Ursula Fon der Lyayen ilə görüşlərinin tərəflər arasında ikitərəfli gündəliyin müxtəlif aspektlərinin müzakirəsi baxımından əhəmiyyəti qeyd edilib.
Avropa İttifaqının Azərbaycandakı nümayəndəliyinin rəhbəri Mariyana Kuyundziç Azərbaycan və Ermənistan arasında sülh istiqamətində əldə olunan nailiyyətlər münasibətilə təbriklərini çatdırıb və bunu tarixi hadisə kimi dəyərləndirib. Diplomat tərəflər arasında sülhün əldə olunması istiqamətində irəliləyişlərin həm region, həm qitə, həm də dünya üçün əhəmiyyətli hadisə olduğunu söyləyib.
Milli Məclisin sədri diplomata Azərbaycan və Ermənistan sülh prosesi, o cümlədən parlamentlər arasında etimad quruculuğu tədbirləri haqqında məlumat verib.
Spiker Sahibə Qafarova bu kontekstdə “Avropa İttifaqı-Ermənistan Tərəfdaşlığı üçün Strateji Gündəlik”də Azərbaycan–Ermənistan sülh prosesi baxımından narahatlıq doğuran məqamlara toxunub.
Azərbaycan parlamentinin sədri Milli Məclisin Avropa İttifaqına üzv ölkələrin parlamentləri ilə sıx əməkdaşlığını qeyd edib. O, özünün bu istiqamətdə səfərlərini və görüşlərini məmnunluqla xatırlayıb.
Spiker Sahibə Qafarova Avropa Parlamentinin Azərbaycan əleyhinə qətnamələrinə toxunaraq, bu gün regionda mövcud olan reallıqların, Azərbaycan və Ermənistan arasında sülh prosesində əldə olunmuş nailiyyətlərin bu qətnamələrin nə dərəcədə qərəzli olmasını bir daha sübut etdiyini deyib.
Söhbət zamanı, həmçinin Azərbaycanla Avropa İttifaqı arasında əlaqələrin müxtəlif aspektləri nəzərdən keçirilib. O cümlədən, enerji sahəsində tərəfdaşlığın əhəmiyyəti vurğulanıb. Eyni zamanda, nəqliyyat, ticarət və digər sahələrdə əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün yeni imkanların olduğu diqqətə çatdırılıb.

https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_e458a52fbb1b176785703506e_o.jpg
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова 17-го декабря встретилась с главой представительства Европейского Союза в Азербайджане Марианной Куйунджич.
Спикер Сагиба Гафарова поздравила главу представительства с началом дипломатической деятельности в нашей стране и пожелала ей успехов в предстоящей работе.
В ходе встречи собеседники обменялись мнениями о взаимоотношениях Азербайджана и Европейского Союза. В частности, выражалось удовлетворение наблюдавшейся в течение 2025-го года положительной динамикой в отношениях, а также во взаимных визитах и встречах, и была отмечена важность встреч Президента Азербайджана Ильхама Алиева с Председателем Европейского Совета Европы Антониу Кошта и Председателем Европейской Комиссии Урсулой фон дер Ляйен в плане обсуждения различных аспектов двусторонней повестки дня.
Глава представительства Европейского Союза в Азербайджане Марианна Куйунджич озвучила поздравления с достижениями на пути к миру между Азербайджаном и Арменией, оценив их как историческое событие. Как сказала дипломат, прогресс в достижении мира между сторонами является значительным событием – как для региона, так и для континента и всего мира.
Спикер Милли Меджлиса информировала дипломата о мирном процессе между Азербайджаном и Арменией, в том числе, о мерах по построению доверия между парламентами.
В данном контексте спикер Сагиба Гафарова затронула моменты в "Стратегической повестке дня партнёрства Европейского Союза и Армении", вызывающие озабоченность в связи с мирным процессом между Азербайджаном и Арменией.
Спикер парламента Азербайджана отметила тесное сотрудничество Милли Меджлиса с парламентами стран-членов Европейского Союза. Она с удовлетворением упомянула свои поездки и встречи в этой сфере.
Коснувшись направленных против Азербайджана резолюций Европейского Парламента, спикер Сагиба Гафарова заявила, что существующие сегодня в регионе реалии и достижения в процессе мира между Азербайджаном и Арменией вновь доказывают, насколько эти резолюции предвзяты.
Кроме того, в беседе рассматривались различные аспекты отношений между Азербайджаном и Европейским Союзом. В частности, была подчеркнута важность партнёрства в энергетической сфере. В то же время было отмечено существование новых возможностей для расширения сотрудничества в сферах транспорта, торговли и иных секторах.