https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_40274448dd7d1eec4ce1c8c11_o.jpg
ADA Universitetinin yeni yaradılmış Dizayn və memarlıq fakültəsi elmi və praktiki bilik mübadiləsini gücləndirmək, həmçinin 2026-cı ildə Bakıda keçiriləcək 13-cü Ümumdünya Şəhərsalma Forumu (WUF 13) ərəfəsində intellektual müzakirələrə zəmin yaratmaq məqsədilə Azərbaycan Şəhərsalma Maarifləndirmə Kampaniyası çərçivəsində silsilə seminarlar təşkil edib.
Fakültənin professorları Anhel Ampuero Kordero, Ermes Invernizzi, Melania Visentini və Dina Yovanoviç Lombardonun təqdim etdiyi mühazirələr memarlıq məkanlarının insanlarla yaratdığı ünsiyyət, kollektiv yaddaş və milli kimliklə əlaqəsi, yeni texnologiyaların mədəni irsin qorunması və idarə edilməsində rolu, məkan tərtibatında istifadəçilərin iştirakı kimi mövzuları araşdırmaq üçün akademik və peşəkar auditoriyanı bir araya gətirib.
Seminarlar həmçinin müasir iş mühitlərinin formalaşdırılmasında istifadəçi-yönümlü və iştirakçı dizayn yanaşmalarının tətbiqi, eləcə də yeni texnologiyaların mədəni irsin qorunması və idarə edilməsində rolu kimi mövzulara fokuslanıb. Bu müzakirələr Azərbaycanda dizayn və memarlıq sahəsində multidissiplinar yanaşmaların tətbiqini təşviq etməklə beynəlxalq təcrübə ilə yerli kontekst arasında konstruktiv dialoqu gücləndirib.
Fakültə beynəlxalq akademik və yaradıcılıq şəbəkələri ilə əməkdaşlığı da genişləndirmək istiqamətində çalışır. Kanadanın Manitoba Universitetinin professoru Tijen Roşko qonaq spiker qismində çıxış edərək innovativ və dayanıqlı dizayn yanaşmaları, akademiya ilə yaradıcı sənaye arasındakı əlaqə barəsində danışmışhəmçinin beynəlxalq yaradıcı platformalardakı peşəkar təcrübəsini gənc dizayner və tələbələrlə bölüşmuşdür.
ADA Universitetinin Dizayn və memarlıq fakültəsi Azərbaycanda innovativ, inklüziv və qlobal baxışa əsaslanan dizayn və memarlıq təhsilinin inkişafına dəstək vermək məqsədi ilə 2026-cı ildə sözügedən seminar silsiləsini davam etdirəcəkdir.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_40274448dd7d1eec4ce1c8c11_o.jpg
ADA University’s newly established School of Design and Architecture has organized a series of seminars within the Azerbaijan Urban Planning Awareness Campaign to strengthen the exchange of scientific and practical knowledge and to create a platform for intellectual dialogue ahead of the 13th World Urban Forum (WUF 13), to be held in Baku in 2026.
Lectures delivered by the School’s professors — Ángel Ampuero Cordero, Ermes Invernizzi, Melania Vicentini, and Dina Jovanović Lombardo — brought together academic and professional audiences to explore themes such as the interaction between architectural spaces and human experience, the relationship between collective memory and national identity, the role of new technologies in the preservation and management of cultural heritage, and user participation in spatial design.
The seminars also focused on the application of user-centered and participatory design approaches in shaping contemporary work environments, as well as examining the role of emerging technologies in protecting and managing cultural heritage. These discussions encouraged the adoption of multidisciplinary approaches in Azerbaijan’s design and architecture sector, strengthening constructive dialogue between international expertise and local context.
The School is also committed to expanding cooperation with international academic and creative networks. Professor Tijen Roşko from the University of Manitoba in Canada delivered a guest lecture, speaking about innovative and sustainable design practices, the relationship between academia and the creative industries, and sharing her professional experience on international creative platforms with young designers and students.
In 2026, ADA University’s School of Design and Architecture will continue this series of seminars to support the development of innovative, inclusive, and globally informed design and architecture education in Azerbaijan.