https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_ee12c242e5441a8e59abfc944_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova dekabrın 20-də Monteneqro Baş nazirinin müavini, xarici işlər naziri Ervin İbrahimoviçin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan ilə Monteneqro arasında mövcud dostluq və tərəfdaşlıq münasibətlərinin cari vəziyyəti və inkişaf perspektivləri müzakirə olunub. Milli Məclisin sədri bu səfərin iki ölkə arasında qurulmuş səmimi münasibətlərin və fəal siyasi dialoqun daha da möhkəmləndirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb.
Ali və yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin dövlətlərarası münasibətlərin inkişafında mühüm rol oynadığı vurğulanaraq, ikitərəfli gündəliyin nəzərdən keçirilməsi baxımından əhəmiyyəti qeyd edilib. Bu çərçivədə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2013-cü ildə Monteneqroya rəsmi səfəri, eləcə də Monteneqro Prezidenti Yakov Milatoviçin 2024-cü ilin noyabrında COP29 çərçivəsində ölkəmizə səfəri və Prezident İlham Əliyevlə keçirdiyi görüşün iki ölkə arasındakı dostluq münasibətlərinin inkişafına mühüm töhfə verdiyi diqqətə çatdırılıb.
Görüşdə ikitərəfli gündəliyin müxtəlif aspektləri ilə yanaşı, ölkələr arasında iqtisadiyyat, turizm, investisiya və digər sahələrdə əməkdaşlıq məsələləri nəzərdən keçirilib. Aktiv və konstruktiv siyasi dialoqun əməkdaşlığın digər sahələri üçün də yeni imkanlar yaratdığı vurğulanıb. Eyni zamanda xalqları bir-birinə yaxınlaşdıran mühüm istiqamətlər kimi humanitar və mədəni əməkdaşlığın da vacibliyi qeyd olunub.
Parlamentlərarası əməkdaşlığın ikitərəfli münasibətlərin mühüm tərkib hissəsi olduğu vurğulanaraq, parlament diplomatiyasının roluna xüsusi diqqət yetirilib. Parlamentin spikeri 2024-cü ilin aprelində Monteneqroya rəsmi səfərini və bu ölkədə keçirdiyi yüksək səviyyəli görüşləri məmnunluqla xatırladaraq, Monteneqro parlamentinin sədrlərinin müxtəlif dövrlərdə Azərbaycana səfərlərindən bəhs edib.
Parlamentin spikeri, qanunverici orqanlar arasında təmasların, qarşılıqlı səfərlərin və parlamentlərdə fəaliyyət göstərən dostluq qruplarının fəaliyyətinin əhəmiyyətini vurğulayıb, belə təmasların parlamentlərarası dialoqun inkişafında mühüm rol oynadığını bildirib. Bununla yanaşı, parlamentlərin profil komitələri arasında qanunvericilik sahəsində təcrübə mübadiləsinin, eləcə də beynəlxalq parlament təşkilatları çərçivəsində qarşılıqlı dəstəyin gücləndirilməsinin vacibliyi diqqətə çatdırılıb.
Monteneqro Baş nazirinin müavini, xarici işlər naziri Ervin İbrahimoviç ölkəsinin Azərbaycanla münasibətlərin inkişafına böyük əhəmiyyət verdiyini bildirib, iki ölkə arasında sıx siyasi dialoqu yüksək qiymətləndirib. O, ötən il Milli Məclis sədrinin Monteneqroya səfərinə görə təşəkkürünü bildirərək, bu səfərin ikitərəfli münasibətlərin inkişafına verdiyi töhfəni qeyd edib.
2019-cu ildə Azərbaycanın Monteneqroya ən iri investisiya yatıran ölkə olduğunu bildirən qonaq, dövlətlərarası əlaqələrin inkişafında turizm sahəsinin özünəməxsus yer tutduğunu deyib. Ervin İbrahimoviç, bu sahədə əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi üçün geniş imkanların mövcud olduğunu vurğulayıb.

https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_ee12c242e5441a8e59abfc944_o.jpg
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова 20-го декабря встретилась с делегацией во главе с заместителем Премьер-министра, министром иностранных дел Черногории Эрвином Ибрагимовичем.
На встрече были обсуждены текущее положение и перспективы развития существующих дружественных и партнёрских отношений между Азербайджаном и Черногорией.
Подчёркивалась значительная роль встречных визитов высокого и высшего уровней в развитии межгосударственных отношений, и отмечалось их значение с точки зрения рассмотрения двусторонней повестки дня. В этом контексте отмечался вклад в развитие дружественных отношений между двумя странами официального визита Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева в Черногорию в 2013-м году, а также визита в нашу страну в ноябре 2024-го года в рамках COP29 Президента Черногории Якова Милатовича и его встречи с Президентом Ильхамом Алиевым.
В ходе встречи наряду с различными аспектами двусторонней повестки дня также рассматривались вопросы сотрудничества между странами в экономической, туристической, инвестиционной и иных сферах. Как было подчёркнуто, активный и конструктивный политический диалог создаёт новые возможности и для других сфер. В то же время, отмечалась важность гуманитарного и культурного сотрудничества как существенных направлений, сближающих народы.
Подчёркивалось, что межпарламентское сотрудничество является значительным компонентом двухсторонних взаимоотношений; особое внимание было уделено роли парламентской дипломатии. Спикер парламента, упомянув с удовлетворением свой официальный визит в Черногорию и проведённые в этой стране высокоуровневые встречи в апреле 2024-го года, коснулась официальных визитов председателей парламента Черногории в Азербайджан в различные периоды. Спикер парламента акцентировала важность контактов между законодательными органами, встречных визитов и работы действующих в парламентах групп дружбы, отметив также огромную роль подобных контактов в развитии межпарламентского диалога. Наряду с этим, отмечалась важность усиления обмена опытом в законодательной сфере между профильными комитетами парламентов, а также взаимной поддержки в рамках международных парламентских организаций.
Заместитель Премьер-министра, министр иностранных дел Черногории Эрвин Ибрагимович заявил о большом значении, придаваемом его страной развитию отношений с Азербайджаном, и высоко оценил тесный политический диалог двух стран. Он выразил признательность за прошлогодний визит спикера Милли Меджлиса в Черногорию и отметил вклад этого визита в прогресс двухсторонних отношений.
Упомянув, что Азербайджан был крупнейшим государством-инвестором для Черногории в 2019-м году, гость затронул особое место сферы туризма в развитии межгосударственных отношений. Эрвин Ибрагимович подчеркнул наличие широких возможностей для углубления сотрудничества в этой области.