https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_41e8b85fa2914289f56cfff77_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Ekologiya və torpaqşünaslıq fakültəsinin Tələbə Elmi Cəmiyyətinin (TEC) təşkilatçılığı ilə görkəmli təbiətşünas alim, akademik Həsən Əliyevin anadan olmasının 118-ci ildönümünə həsr olunmuş elmi seminar keçirilib.
Ekologiya və torpaqşünaslıq fakültəsinin dekanı Akif Ağbabalı akademik Həsən Əliyevin həyat və fəaliyyəti, Azərbaycan ekologiya elminin inkişafındakı əvəzsiz xidmətləri və təbiətin mühafizəsi sahəsində qoyduğu elmi irs haqqında ətraflı məlumat verib.
Ekoloji kimya kafedrasının müdiri, professor Sevinc Hacıyeva görkəmli alimlərə və cəmiyyət üçün dəyərli şəxsiyyətlərə həsr olunan elmi seminarların gənclərin elmi düşüncəsinin formalaşması və akademik irsin qorunub yaşadılmasında mühüm rol oynadığını diqqətə çatdırıb.
Fakültənin magistrantı Fikrət Hacıyev Bakı şəhərinin məişət tullantı sularında səthi aktiv maddələrin ekoloji təsirləri və onların aktivləşdirilmiş kömür vasitəsilə zərərsizləşdirilməsi imkanlarını elmi baxımdan təhlil edib. Fakültənin tələbələri Raul İmanov akademik Həsən Əliyev adına Zəngəzur Milli Parkının təbii potensialı və ekoturizm imkanları barədə araşdırmasını təqdim edib, bu sahənin dayanıqlı inkişaf və ətraf mühitin qorunmasındakı rolunu vurğulayıb, Əli Qurbanov isə süni intellekt texnologiyalarının ekologiya sahəsində, xüsusilə ekoloji monitorinq və təbii resursların idarə olunmasında yaratdığı yeni imkanlardan danışıb.

https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_41e8b85fa2914289f56cfff77_o.jpg
На факультете экологии и почвоведения Бакинского государственного университета (БГУ) состоялся научный семинар, посвященный 118-летию со дня рождения академика Гасана Алиева.
Декан факультета Акиф Агбабалы подробно рассказал о жизни и деятельности академика Гасана Алиева, его неоценимом вкладе в развитие азербайджанской экологической науки и его научном наследии в области охраны природы.
Заведующая кафедрой экологической химии Севиндж Гаджиева обратила внимание на важную роль научных семинаров, посвященных выдающимся ученым и деятелям, в формировании научного мышления молодежи, а также в сохранении и увековечивании академического наследия.
На семинаре магистрант факультета Фикрет Гаджиев с научной точки зрения проанализировал экологическое воздействие поверхностно-активных веществ бытовых сточных вод города Баку и возможности их нейтрализации с помощью активированного угля.
Затем студент Рауль Иманов представил свою работу о природном потенциале и возможностях экотуризма Зангезурского национального парка имени академика Гасана Алиева, подчеркнув роль этой территории в устойчивом развитии и охране окружающей среды. А студент Али Гурбанов рассказал о новых возможностях, создаваемых технологиями искусственного интеллекта в области экологии, особенно в экологическом мониторинге и управлении природными ресурсами.