Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Türkiyənin Vitse-prezidenti Cevdet Yılmazla görüşüb Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Türkiyənin Vitse-prezidenti Cevdet Yılmazla görüşüb
Dekabrın 23-də Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova  Azərbaycan Respublikası ilə Türkiyə Respublikası arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın 12-ci iclasında iştirak etmək üçün ölkəmizdə səfərdə olan Türkiyənin Vitse-prezidenti Cevdet Yılmazın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Qonaqla növbəti dəfə görüşməkdən məmnunluğunu bildirən Milli Məclisin sədri Bakıda keçirilmiş Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın 12-ci iclasının əhəmiyyətindən danışıb. İki ölkə arasındakı münasibətlərin Ümummilli Lider Heydər Əliyevin “Bir millət, iki dövlət” kəlamını özündə ehtiva etdiyini deyən Milli Məclisin sədri bu gün iqtisadi, ticarət, təhsil, turizm, parlamentlərarası və digər sahələrdə əlaqələrimizin günbəgün daha da gücləndiyini qeyd edib. Söhbət zamanı dövlət başçıları arasındakı şəxsi münasibətlərin və sıx təmasların müttəfiqlik münasibətlərinin ardıcıl inkişafını təmin edən əsas amil olduğu vurğulanıb. Spiker Sahibə Qafarova Türkiyənin COP31-in ev sahibi seçilməsi münasibətilə təbriklərini çatdırıb və Azərbaycanın həmişə qardaş ölkənin yanında olduğunu deyib.
Görüşdə Azərbaycan ilə Türkiyə arasında bütün sahələrdə mövcud olan ənənəvi sıx əməkdaşlıqdan və qarşılıqlı dəstəkdən məmnunluq ifadə olunub, Türk Dövlətləri Təşkilatının (TDT) Türk dünyasının birliyi baxımından əhəmiyyəti diqqətə çatdırılıb.
Söhbətdə parlamentlərarası əlaqələrin dövlətlərarası münasibətlərin mühüm bir hissəsi kimi əhəmiyyəti qeyd edilib, bu sahədə parlamentlərimizdə fəaliyyət göstərən qarşılıqlı dostluq qruplarının fəaliyyəti vurğulanıb. Milli Məclisin sədri Azərbaycan və Türkiyə parlamentləri arasında ikitərəfli, üçtərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlığın uğurlu inkişafından məmnunluğunu ifadə edib.
Yenidən Azərbaycanda olmaqdan məmnunluğunu bildirən Türkiyənin Vitse-prezidenti Cevdet Yılmaz Türkiyənin COP31-in ev sahibi seçilməsi üçün Azərbaycanın səylərinə görə təşəkkürünü bildirib və bu mühüm beynəlxalq tədbirin keçirilməsi üçün Türkiyənin Azərbaycanın təcrübəsindən istifadə edəcəyini diqqətə çatdırıb.
Görüşdə ölkələrimiz arasında iqtisadi-ticari, investisiya, enerji və digər sahələrdə birgə reallaşdırdıqları meqalayihələrin böyük regional və qlobal əhəmiyyət daşıdığı qeyd olunub. Bu baxımdan Orta Dəhlizin əsas xəttinə çevriləcək Zəngəzur dəhlizinin strateji əhəmiyyət kəsb etdiyi bildirilib.
Söhbət zamanı Azərbaycan və Türkiyə arasında əlaqələrin inkişafının TDT-ni daha da gücləndirdiyi qeyd olunub. Bildirilib ki, bununla yanaşı, TürkPA da türkdilli ölkələrin parlament platforması kimi mühüm əhəmiyyət daşıyır.
Görüşdə Türkiyənin Vitse-prezidenti dünən  Azərbaycan Respublikası ilə Türkiyə Respublikası arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın 12-ci iclasında təsdiqlənmiş Fəaliyyət Planının qarşılıqlı əlaqələrimizi daha da inkişaf etdirəcəyini diqqətə çatdırıb.
Söhbət zamanı Cevdet Yılmaz Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh prosesində əldə olunan nailiyyətlərə də toxunaraq, iki ölkə arasında sülh müqaviləsinin imzalanmasının bölgədə sülh və sabitliyi təmin edəcəyini qeyd edib.

Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с Вице-президентом Турции Джевдетом Йылмазом
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с Вице-президентом Турции Джевдетом Йылмазом Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с Вице-президентом Турции Джевдетом Йылмазом
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова 23-го декабря встретилась с делегацией во главе с Вице-президентом Турции Джевдетом Йылмазом, которая пребывает в нашей стране с визитом для участия в 12-м заседании Совместной Межправительственной Комиссии по экономическому сотрудничеству между Азербайджанской Республикой и Турецкой Республикой.
Выразив удовольствие от очередной встречи с гостем, спикер Милли Меджлиса затронула важность проведённого 12-го заседания Совместной Межправительственной Комиссии. Заметив, что взаимоотношения двух стран заключаются в изречении Общенационального Лидера Гейдара Алиева «Один народ, два государства», спикер Милли Меджлиса упомянула усиление, день ото дня, наших связей в экономической, торговой, образовательной, туристической, межпарламентской и иных сферах. Как подчёркивалось в ходе беседы, личные отношения и тесные контакты между главами государств – основной фактор обеспечения последовательного развития союзнических отношений. Спикер Сагиба Гафарова озвучила поздравления с избранием Турции страной, которая проведёт у себя COP31, заявив, что Азербайджан всегда рядом с братским государством.
На встрече выражалось удовлетворение традиционно тесным сотрудничеством и взаимоподдержкой между Азербайджаном и Турцией во всех областях, а также отмечалось значение Организации Тюркских Государств (ОТГ) для единства Тюркского мира.
В беседе упоминалась важность межпарламентских связей как весомой составляющей межгосударственных отношений, а также отмечалась работа в этой сфере групп дружбы, действующих в наших парламентах. Спикер Милли Меджлиса выразила удовлетворение успешным развитием двустороннего, трёхстороннего и многостороннего сотрудничества между парламентами Азербайджана и Турции.
Вице-президент Турции Джевдет Йылмаз выразил удовлетворение очередным пребыванием в Азербайджане и выразил благодарность за усилия Азербайджана в поддержке избрания Турции страной проведения COP31, заметив, что Турция будет использовать азербайджанский опыт в проведении столь существенного международного мероприятия.
Как было сказано на встрече, реализуемые нашими странами совместно мегапроекты в экономико-торговой, инвестиционной, энергетической и других секторах обладают большим региональным и глобальным значением. В этой связи отмечалось стратегическое значение Зангезурского коридора, который станет основной артерией Среднего Коридора.
В беседе говорилось о том, что развитие отношений между Азербайджаном и Турцией ещё больше усиливает ОТГ. Было сказано, что, наряду с этим, большое значение имеет и ТюркПА как парламентская платформа тюркоязычных государств.
Вице-президент Турции отметил на встрече, что утверждённый на 12-м заседании Совместной Межправительственной Комиссии План Действий по экономическому сотрудничеству между Азербайджанской Республикой и Турецкой Республикой приведёт к дальнейшему развитию наших взаимосвязей.
Далее в русле беседы Джевдет Йылмаз коснулся и достижений в мирном процессе между Азербайджаном и Арменией, заявив, что подписание мирного договора между двумя странами будет способствовать обеспечению мира и стабильности в регионе.