https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_7a53daad17779b2b2f5fd4604_o.jpg
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti və Azərbaycan Respublikasının Medianın İnkişafı Agentliyinin birgə təşkilatçılığı ilə “MEDİA Savadlılığı” Həftəsi çərçivəsində keçirilən “Kreativ Media - Bakı” adlı məzmun müsabiqəsinin qaliblərinin mükafatlandırma mərasimi baş tutub.
Müsabiqə çərçivəsində “Süni intellekt və etika: təhlükəsiz rəqəmsal cəmiyyət”, “Müxtəlif sənayelər üzrə etibarlı məlumatlandırmanın təmini: dağ-mədən sənayesi” və “Media savadlılığı sosial məsuliyyətlilik kontekstində” mövzuları üzrə hazırlanmış məqalələr dəyərləndirilib.
Mərasimdə çıxış edən Medianın İnkişafı Agentliyinin Media dəstək layihələri, strateji planlaşdırma və informasiya texnologiyaları departamentinin direktoru Ləman İsgəndərova qeyd edib ki, media sahəsində çağdaş tələblərə cavab verən kadrların hazırlanması olduqca vacibdir. O qeyd edib ki, “MEDİA Savadlılığı” Həftəsi çərçivəsində keçirilən “Kreativ Media – Bakı” məzmun müsabiqəsi bu istiqamətdə həyata keçirilən mühüm təşəbbüslərdən biridir.
“AzerGold” QSC-nin müşaviri Leyla Sadıxova çıxışında müsabiqənin keçirilməsində əsas məqsədin media savadlılığının təşviqi, dezinformasiya ilə mübarizədə yeni yanaşmaların formalaşdırılması, eyni zamanda gənclər üçün peşəkarlaşma və ixtisaslaşma imkanlarının genişləndirilməsi olduğunu bildirib. O, müsabiqə mövzuları arasında dağ-mədən sənayesinə dair yazıların “AzerGold” üçün xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyini qeyd edib. Gənclərin bu sahənin mahiyyətini düzgün anlayaraq, analitik və peşəkar şəkildə təqdim etdiyi məqalələri yüksək qiymətləndirib.
Tədbir çərçivəsində, həmçinin Bakı Dövlət Universitetinin Yeni media və kommunikasiya nəzəriyyəsi kafedrasının dosenti Könül Niftəliyeva tərəfindən “Müasir yazı texnikaları və jurnalistika prinsiplərinin qorunması” mövzusunda təlim keçirilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_7a53daad17779b2b2f5fd4604_o.jpg
Состоялась церемония награждения победителей конкурса контента «Креативные медиа – Баку», который прошел в рамках Недели «Медиаграмотность» и был организован совместно с Закрытым Акционерным Обществом «АзерГолд» и Агентством развития медиа Азербайджанской Республики.
В рамках конкурса оценивались работы, подготовленные по темам «Искусственный интеллект и этика: безопасное цифровое общество», «Предоставление достоверной информации для различных отраслей: горнодобывающая промышленность» и «Медиаграмотность в контексте социальной ответственности».
Выступая на церемонии, директор Департамента проектов поддержки СМИ, стратегического планирования и информационных технологий Агентства развития СМИ Ламан Искендарова отметила, что крайне важно готовить кадры, отвечающие современным требованиям в сфере СМИ. Она отметила, что конкурс контента «Креативные медиа – Баку», проведенный в рамках Недели «Медиаграмотность», является одной из важных инициатив, реализуемых в этом направлении.
В своем выступлении советник ЗАО «АзерГолд» Лейла Садыхова заявила, что главная цель проведения данного конкурса — повышение медиаграмотности, формирование новых подходов к борьбе с дезинформацией и одновременно расширение возможностей для профессионализации и специализации молодежи. Она отметила, что среди тем конкурса особое значение для «АзерГолд» имеют статьи о горнодобывающей промышленности. Л.Садыхова высоко оценила статьи, представленные участниками конкурса, и отметила что они правильно понимают суть горнодобывающей области, а также отличаются аналитическим и профессиональным подходом.
В рамках мероприятия также состоялся тренинг «Современные методы письма и сохранение журналистских принципов», который провела Конул Нифталиева, доцент кафедры новых медиа и теории коммуникации Бакинского государственного университета.