https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_0a61e86f78ef7fc6bbc2e7c28_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Kimya fakültəsində dünya şöhrətli alim, akademik Yusif Məmmədəliyevin anadan olmasının 120 illik yubileyi münasibətilə “Akademik Yusif Məmmədəliyev auditoriyası” açılıb.
Otağın açılış mərasimində çıxış edən BDU rektoru Elçin Babayev bildirib ki, akademik Yusif Məmmədəliyev Azərbaycan elminin qızıl fondunun möhtəşəm sütunlarından biridir. Görkəmli alim öz həyatı, fəaliyyəti ilə adını ölkəmizin və BDU-nun elm və təhsil tarixinə yazıb. Ömrünü elmə həsr etmiş bu dahi alim və böyük müəllimin 120 illik yubileyi münasibətilə xüsusi auditoriyanın açılması BDU üçün xüsusi bir qürur və akademik Yusif Məmmədəliyevin irsinə olan ehtiramdır. Rektor bu auditoriyanın BDU-da kimya elmi və tədrisinin inkişafına mühüm töhfə verəcəyinə əminliyini bildirib.
Fizika İnstitutunun baş direktoru Arif Həşimov akademik Yusif Məmmədəliyevin qiymətli irsinin ölkəmizin elm tarixinin ən önəmli səhifəsi olduğunu bildirib, BDU-da onun adını daşıyacaq xüsusi auditoriyanın açılışının Azərbaycan elmi və təhsilinin inkişafına töhfə kimi qiymətləndirib.
Türkiyənin Qars Qafkaz Universitetinin rektoru Hüsnü Kapu isə qeyd edib ki, akademik Yusif Məmmədəliyev təkcə Azərbaycanın deyil, Türk dünyasının, bütünlükdə dünya elminin inkişafında misilsiz xidmətlər göstərib. O bildirib ki, görkəmli alimin açdığı yol Türk dünyasının hər bir alimi üçün məşəldir. Bu yolda onun xatirəsinə layiq olacaq şəkildə çalışmaqla Türk dünyasını ən uca zirvəyə yüksəltmək hər bir elm insanının mənəvi borcudur.
Qeyd edək ki, “Akademik Yusif Məmmədəliyev auditoriyası”ndə görkəmli alimin büstü, qiymətli irsini əks etdirən şəkillər, əlyazmalar, kimya, xüsusilə də neft kimyasına aid kitablar, elmi tədqiqat istiqamətlərini göstərən xüsisi sxemlər yer alır.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_0a61e86f78ef7fc6bbc2e7c28_o.jpg
На химическом факультете Бакинского государственного университета (БГУ) по случаю 120-летнего юбилея со дня рождения всемирно известного ученого, академика Юсифа Мамедалиева открыта «Аудитория академика Юсифа Мамедалиева».
Выступая на церемонии открытия комнаты, ректор БГУ Эльчин Бабаев сказал, что академик Юсиф Мамедалиев является одним из великолепных столпов золотого фонда азербайджанской науки. Выдающийся ученый своей жизнью и деятельностью вписал свое имя в историю науки и образования страны и БГУ. Открытие специальной аудитории по случаю 120-летия этого гениального ученого и великого педагога, посвятившего свою жизнь науке, является особой честью для БГУ и данью уважения наследию академика Юсифа Мамедалиева. Ректор выразил уверенность, что эта аудитория внесет значительный вклад в развитие химической науки и преподавания в БГУ.
Генеральный директор Института физики Ариф Гашимов заявил, что ценное наследие академика Юсифа Мамедалиева является важнейшей страницей истории науки страны, и оценил открытие в БГУ специальной аудитории в его честь, как вклад в развитие азербайджанской науки и образования.
Ректор Кавказского университета Карса Турции Хусну Капу отметил, что академик Юсиф Мамедалиев имеет беспрецедентные заслуги в развитии науки не только в Азербайджане, но и в тюркском мире, и в мире в целом. Гость сказал, что путь, проложенный выдающимся ученым, является факелом для каждого ученого тюркского мира. Моральный долг каждого ученого – работая на этом пути достойно памяти академика Юсифа Мамедалиева, поднять тюркский мир на высочайший уровень.
Отметим, что в «Аудитории академика Юсифа Мамедалиева» выставлены бюст выдающегося ученого, фотографии, отражающие его ценное наследие, рукописи, книги по химии, в частности по нефтехимии, а также специальные схемы, указывающие направления научных исследований.