https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_f2ede199022ce109ea006dc09_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin təşkilatçılığı, Türkiyənin Ankara Universiteti, Qars Qafqaz Universiteti, Özbəkistanın Mirzə Uluqbəy adına Özbəkistan Milli Universiteti, Qazaxıstanın Atırau Neft və Qaz Universitetinin elmi tərəfdaşlığı ilə akademik Yusif Məmmədəliyevin anadan olmasının 120 illik yubileyinə həsr olunmuş “Nəzəri və təcrübi kimyanın müasir problemləri” mövzusunda II Beynəlxalq elmi konfransın açılış mərasimi keçirilib.
Mərasimdə çıxış edən BDU rektoru Elçin Babayev bildirib ki, akademik Yusif Məmmədəliyev Azərbaycan elminin parlaq zirvəsi və Bakı Dövlət Universiteti üçün ölməz örnəkdir: “Azərbaycanın elm tarixində elə adlar var ki, zaman keçdikcə daha da ucalır, möhtəşəmləşir. Bu adlar yalnız bir dövrün deyil, bütün bir xalqın qüruruna çevrilir. Onların içərisində ən parlaq simalardan biri də akademik Yusif Məmmədəliyevdir. Yusif Məmmədəliyev təkcə dünya miqyasında tanınan kimyaçı alim deyil, həm də misilsiz elm təşkilatçısı, böyük ziyalı, dövlətçilik düşüncəsinin daşıyıcısı, yüksək vətənpərvərlik nümunəsi və nadir mənəvi keyfiyyətlərə sahib bir şəxsiyyətdir. O, bütün varlığı ilə Azərbaycanın elmi, təhsili, sənayesi və dövlətçilik əzminin inkişafına xidmət edib. Yusif Məmmədəliyev 1905-ci ildə Naxçıvanda, qədim Ordubadda dünyaya gəlib, lakin onun elmi taleyi bütün Azərbaycanı, bütövlükdə böyük bir regional məkanı, daha sonra isə beynəlxalq elmi ictimaiyyəti əhatə edib. Bu dəyərli alim neft-kimya elminin banisi, onun irsi isə Azərbaycanın intellektual sərvətidir”.
Rektor qeyd edib ki, akademik Yusif Məmmədəliyev kimyəvi reaksiyaların katalitik idarə olunması, yüksək oktanlı aviasiya yanacağının alınması, sintetik yağlar, plastiklər, polimerlər sahələrində fundamental nailiyyətlərlə dünya elmini zənginləşdirib. O, karbohidrogenlərin xlorlanması, bromlaşdırılması, oksidləşməsi kimi reaksiyaların katalizatorlar üzərində həyata keçirilməsinin elmi əsaslarını işləyib hazırlayıb. Bu işlər nəticəsində karbontetraxlorid, metilenxlorid, xloroform, müxtəlif üzvi həlledicilər, sənaye kimya vasitələri səmərəli şəkildə sintez edilib. Onun alkilləşdirmə sahəsində apardığı tədqiqatlar müharibə və müharibədən sonrakı dövrdə aviasiya ehtiyaclarının qarşılanmasında həlledici rol oynayıb. Yusif Məmmədəliyevin laboratoriyası sənaye kimyasının bütün istiqamətlərində yenilikçi nəticələr verib, Azərbaycanda kimya sənayesinin inkişaf təməllərini qoyub. Bu gün ölkəmizin neft-kimya sənayesində fəaliyyət göstərən bütün müəssisələr məhz həmin elmi irsin üzərində yüksəlir. Onun rəhbərliyi ilə Neft-Kimya Prosesləri İnstitutu, Şamaxı Astrofizika Rəsədxanası, müxtəlif elmi laboratoriyalar, kimya sahəsində kadr hazırlığı sistemləri yaradıldı və davamlı inkişaf yoluna qədəm qoydu. Bu gün ölkəmizdə yüzlərlə tanınmış alim, kimyaçı akademik Yusif Məmmədəliyev məktəbinin yetirməsidir.
Rektor Elçin Babayev xatırladıb ki, akademik Yusif Məmmədəliyev iki dəfə - 1947-1950 və 1958-1961-ci illərdə Azərbaycan Elmlər Akademiyasına rəhbərlik edib. Onun prezidentliyi dövründə yeni institutlar yaradılıb, elmi kadr siyasəti formalaşıb, beynəlxalq əlaqələr genişlənib. Yusif Məmmədəliyev 1954-1958-ci illərdə Bakı Dövlət Universitetinə rəhbərlik edib: “Onun rektorluğu dövründə fakültələr yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoydu, laboratoriyalar yeniləndi, beynəlxalq əlaqələr genişləndi, gənc kadrların keçmiş SSRİ-nin böyük şəhərlərinə təhsil və təcrübə üçün göndərilməsi həyata keçirildi, BDU elmi-pedaqoji məktəblərinin formalaşması sürətləndi. Bu gün BDU-nun elmi ənənəsi, xüsusilə də Kimya fakültəsinin uğurları məhz onun adı ilə bağlıdır. Bu gün akademik Yusif Məmmədəliyevin irsi BDU üçün yol xəritəsidir. Onun yaratdığı neft-kimya məktəbinin yeni, modern mərhələsini reallaşdırmağı qarşımıza məqsəd qoymuşuq. Bu məqsədlə yeni tədqiqat laboratoriyalarının qurulması, beynəlxalq ikili diplom proqramları, sənaye ilə müştərək layihələr, kimya və materialşünaslıq üzrə tədqiqat mərkəzləri, istedadlı tələbələr üçün xüsusi elmi inkubator proqramları üzərində çalışır və reallaşdırırıq. Görkəmli alimin irsi bizim üçün yalnız tarix deyil, həm də inkişaf hədəfidir. BDU akademik Yusif Məmmədəliyevin adını böyük ehtiramla yaşadır və onun irsinə uyğun yeni inkişaf mərhələsini reallaşdırmağı özünün mənəvi borcu hesab edir”.
Sonra akademik Yusif Məmmədəliyevin həyat və yaradıcılığı haqqında film nümayiş olunub.
Türkiyənin Qars Qafkaz Universitetinin rektoru Hüsnü Kapu, akademik Y.Məmmədəliyev adına Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun baş direktoru Vaqif Abbasov, akademik M.Nağıyev adına Kataliz və Qeyri-Üzvi Kimya İnstitutunun baş direktoru Dilqəm Tağıyev, Fizika İnstitutunun baş direktoru Arif Həşimov, Nəsirəddin Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının baş direktoru Namiq Cəlilov, Qazaxıstanın Atırau Neft və Qaz Universitetinin prorektoru Rinat İsakov, akademik Yusuf Məmmədəliyev Fondunun icraçı direktoru Ramil Abbəkirov, Özbəkistan Milli Universitetinin Kimya fakültəsinin dekanı Şaxnoza Kadirova, Ankara Universitetinin Kimya bölümünün rəhbəri Müşərrəf Onal, İtaliyanın Milan Politexnik Universitetinin professoru Giuseppe Resnati, Polşanın Jagiellonian Universitetinin professoru Szczepan Zapotoczny çıxışlarında akademik Yusif Məmmədəliyevin Azərbaycan elminin yetirdiyi parlaq simalardan olduğunu bildirib, konfransın görkəmli alimin çoxşaxəli fəaliyyətinin daha dərindən öyrənilməsinə, onun ideyalarının elmi və mənəvi baxımdan gələcək nəsillər üçün nümunə kimi təqdim olunmasına xidmət edəcəyinə və yeni elmi nailiyyətlərin qazanılmasına töhfə verəcəyinə əminliklərini bildiriblər. Sonra Pekin Kimya Texnologiyası Universitetinin prezidenti akademik Tan Tianveyin videotəbriki səsləndirilib.
Konfrans çərçivəsində BDU-nun akademik Yusif Məmmədəliyevin 120 illik yubileyinə həsr olunmuş “Kimya üzrə elm müsabiqəsi” və “Akademik Yusif Məmmədəliyev” məqsədli təqaüdünün nəticələri açıqlanıb.
Sonda BDU-nun Mədəniyyət-Yaradıcılıq Mərkəzinin hazırladığı bədii kompozisiya nümayiş olunub.
Konfrans öz işini “Zərif üzvi sintez və koordinasion birləşmələr”, “Alternativ enerji mənbələri və neft kimyəvi sintez”, “Kataliz və materialşünaslıq” və “Kimyanın tədrisində müasir yanaşmalar” adlı 4 bölmə iclası ilə davam etdirir.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_f2ede199022ce109ea006dc09_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) состоялась церемония открытия II Международной научной конференции «Современные проблемы теоретической и экспериментальной химии», посвященной 120-летию академика Юсифа Мамедалиева. Мероприятие организовано БГУ в партнерстве с двумя вузами Турции - Анкарским университетом и Кавказским университетом Карса, Национальным университетом имени Мирзо Улугбека Узбекистана и Атырауским нефтегазовым университетом Казахстана.
Выступая на церемонии, ректор БГУ Эльчин Бабаев сказал, что академик Юсиф Мамедалиев — блестящая вершина азербайджанской науки и бессмертный пример для Бакинского государственного университета: «В истории азербайджанской науки есть имена, которые с течением времени становятся еще более возвышенными и величественными. Эти имена становятся гордостью не только одной эпохи, но и всего народа. Одной из самых ярких фигур среди них является академик Юсиф Мамедалиев. Юсиф Мамедалиев — не только всемирно известный химик, но и непревзойденный организатор науки, великий интеллектуал, носитель государственного мышления, пример высокого патриотизма и личность с редкими моральными качествами. Он всем своим существом служил развитию науки, образования, промышленности и государственности Азербайджана. Юсиф Мамедалиев родился в 1905 году в Нахчыване, в древнем Ордубаде, но его научная судьба охватила весь Азербайджан, в целом обширное региональное пространство, а позже и международное научное сообщество. Этот ценный ученый — основатель нефтехимической науки, и его наследие – это интеллектуальное наследие страны».
Ректор отметил, что академик Юсиф Мамедалиев обогатил мировую науку фундаментальными достижениями в области каталитического управления химическими реакциями, производства высокооктанового авиационного топлива, синтетических масел, пластмасс и полимеров. Академик разработал научные основы для осуществления таких реакций на катализаторах, как хлорирование, бромирование и окисление углеводородов. Его исследования сыграли решающую роль в удовлетворении потребностей авиации в военное и послевоенное время. Лаборатория Юсифа Мамедалиева внесла новаторский вклад во все области промышленной химии и заложила основы развития химической промышленности в Азербайджане. Сегодня деятельность всех предприятий нефтехимической промышленности страны выстроена на этом научном наследии. Под его руководством были созданы и встали на путь устойчивого развития Институт нефтехимических процессов, Шамахинская астрофизическая обсерватория, различные научные лаборатории и системы подготовки кадров в области химии. Сегодня сотни известных ученых и химиков страны являются выпускниками школы академика Юсифа Мамедалиева.
Ректор Эльчин Бабаев напомнил, что академик Юсиф Мамедалиев дважды возглавлял Азербайджанскую академию наук – в 1947-1950 и 1958-1961 годах. За время его президентства были созданы новые институты, сформирована научная кадровая политика и расширены международные связи. Юсиф Маммадалиев возглавлял Бакинский государственный университет с 1954 по 1958 год: «За время его ректорства факультеты вступили в новый этап развития, были модернизированы лаборатории, расширены международные связи, молодые кадры направлялись в крупные города бывшего СССР для обучения и практики, а также ускорилось формирование научно-педагогических школ БГУ. Сегодня научная традиция БГУ связана с его именем, особенно успехи химического факультета. Сегодня наследие академика Юсифа Мамедалиева является дорожной картой для БГУ. Мы поставили перед собой цель реализовать новый, современный этап развития созданной им нефтехимической школы. С этой целью мы работаем над созданием и реализацией новых научно-исследовательских лабораторий, международных программ двойного диплома, совместных проектов с промышленностью, научно-исследовательских центров в области химии и материаловедения, а также специальных программ научного инкубатора для талантливых студентов. Наследие выдающегося ученого для нас – это не только история, но и цель развития. БГУ с большим уважением чтит имя академика Юсифа Мамедалиева и считает своим моральным долгом реализовать новый этап развития в соответствии с его наследием».
Затем был показан фильм о жизни и творчестве академика Юсифа Мамедалиева.
На церемонии открытия конференции также выступили ректор Кавказского университета Карса Хусну Капу, генеральный директор Института нефтехимических процессов имени академика Ю. Мамедалиева Вагиф Аббасов, генеральный директор Института катализа и неорганической химии имени академика М. Нагиева Дильгем Тагиев, генеральный директор Института физики Ариф Гашимов, генеральный директор Шамахинской астрофизической обсерватории имени Насиреддина Туси Намиг Джалилов, проректор Атырауского нефтегазового университета Казахстана Ринат Исаков, исполнительный директор Фонда академика Юсифа Мамедалиева Рамиль Аббекиров, декан химического факультета Национального университета Узбекистана Шахноза Кадирова, руководитель отделения химии Анкарского университета Мушарраф Онал, профессор Джузеппе Реснати Миланского политехнического университета Италии, профессор Щепан Запоточный Ягеллонского университета Польши. Затем прозвучало видеопоздравление президента Пекинского университета химической технологии Тана Тяньвэя.
В рамках конференции объявлены победители «Научного конкурса по химии» БГУ по случаю юбилея академика и лауреаты стипендии «Академик Юсиф Мамедалиев».