https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_7e1039de330f4d65312f32ad9_o.jpg
AccessBank, Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (AYİB) ilə Azərbaycanda özəl sahibkarlığın inkişafını dəstəkləmək məqsədilə uğurlu əməkdaşlığını davam etdirir. Bu əməkdaşlığın nəticəsi olaraq, Risklərin Bölgüsü Proqramı (Risk Sharing Facility) çərçivəsində AzVirt şirkəti ilə yeni uzunmüddətli kredit müqaviləsi imzalanıb. Müqavilə şərtlərinə əsasən, AccessBank AzVirt şirkətinə iri miqyaslı investisiya layihələrinin həyata keçirilməsini dəstəkləmək məqsədilə 5 milyon avro məbləğində kredit təqdim edəcək.
AccessBank-ın İdarə Heyətinin sədri Davit Tsiklauri qeyd edib: "Risklərin Bölgüsü Proqramı çərçivəsində Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı ilə məhsuldar əməkdaşlığımızın davam etməsindən məmnunuq. AYİB-ə Azərbaycanda özəl sahibkarlığı dəstəkləyən yüksək keyfiyyətli və uzunmüddətli tərəfdaşlığa görə təşəkkür edirik. Biz əminik ki, bu əməkdaşlıq və risklərin paylaşılması mexanizmi AzVirt kimi tərəfdaşlarımızın bizneslərini genişləndirmək üçün əlavə imkanlar yaradacaq və yalnız bu şirkətin deyil, ümumilikdə sektorun inkişafına müsbət təsir göstərəcəkdir."
AYİB-nin Azərbaycandakı rəhbəri Natali Mouravidze AzVirt və AccessBank-ı bu vacib müqavilənin tamamlanması münasibəti ilə təbrik edərək bildirib: “AYİB-in Risklərin Paylaşılması Proqramının Azərbaycanda daha da genişləndiyini görməkdən məmnunam. Tərəfdaş bankımızın bu mexanizmi real iqtisadiyyata xidmət etmək məqsədilə uğurla tətbiq etdiyini görürük. Riskləri bölüşərək və özəl sektorun etibarlı müştərilərini dəstəkləyərək biz Azərbaycanda davamlı və uzunmüddətli iqtisadi artımı dəstəkləyirik.”
Risklərin Bölgüsü Proqramı hər iki tərəfin layihələrin maliyyələşdirilməsində bərabər iştirakını, yəni 50/50 risk bölgüsünü nəzərdə tutur. Bu mexanizm Azərbaycanda özəl sektorun inkişafını stimullaşdırmaq üçün mühüm alət hesab olunur, çünki AzVirt kimi şirkətlərə öz fəaliyyətlərini genişləndirmək, innovativ texnologiyaları tətbiq etmək və yeni iş yerləri yaratmaq üçün lazım olan maliyyəyə çıxış imkanı təmin edir.
AccessBank, AYİB və AzVirt arasında bu əməkdaşlıq özəl sektorun dəstəklənməsi və Azərbaycandakı bizneslər üçün maliyyə imkanlarının yaxşılaşdırılması istiqamətində strateji yanaşmanın effektiv nümunəsidir. Həmçinin, bu tərəfdaşlıq iqtisadiyyatın müxtəlif sektorlarının davamlı inkişafını və stabilliyini təmin edərək uzunmüddətli iqtisadi artım üçün şərait yaradır.
Risklərin Bölgüsü Proqramı maliyyə sabitliyi və biznesin inkişafını təmin etmək üçün vacib bir alətdir. Gələcəkdə AccessBank və AYİB əməkdaşlıqlarını genişləndirməyi və geniş bir sahibkar kütləsi üçün kapitala çıxışı yaxşılaşdıracaq yeni maliyyə həllərini tətbiq etməyi planlaşdırırlar.

AccessBank and EBRD Continue Strategic Partnership to Boost Private Sector Development in Azerbaijan
AccessBank and EBRD Continue Strategic Partnership to Boost Private Sector Development in Azerbaijan AccessBank and EBRD Continue Strategic Partnership to Boost Private Sector Development in Azerbaijan
AccessBank and the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) continue their successful collaboration aimed at fostering private entrepreneurship in Azerbaijan. A new long-term loan agreement has been signed under the Risk-Sharing Facility program with AzVirt, a leading construction company. According to the terms of the agreement, AccessBank will provide AzVirt with a €5 million loan to implement large-scale investment projects.
Davit Tsiklauri, Chairman of the Management Board of AccessBank, commented: "We are pleased to continue our fruitful partnership with the European Bank for Reconstruction and Development within the framework of the Risk-Sharing Facility program. We thank EBRD for their high-quality and long-term partnership, which is focused on supporting private entrepreneurship in Azerbaijan. We are confident that this collaboration, along with the risk-sharing mechanism, will create additional opportunities for the expansion of businesses such as AzVirt and positively impact the development not only of this company but also of the entire sector."
EBRD’s Head of Azerbaijan, Natali Mouravidze, stated: “Congratulations to AzVirt and AccessBank on the successful closure of this important deal. We are pleased to see the Risk-Sharing Facility program gaining momentum in Azerbaijan, with our partner bank effectively utilizing this mechanism for the benefit of the real economy. By sharing risks and supporting trusted clients in the private sector, we are fostering sustainable long-term economic growth in Azerbaijan.”
The Risk-Sharing Facility program entails equal participation from both sides in financing projects, with a 50/50 risk-sharing arrangement. This mechanism is an essential tool for stimulating the growth of the private sector in Azerbaijan, providing companies like AzVirt with access to necessary funds to expand their operations, implement innovative technologies, and generate new employment opportunities.
This collaboration between AccessBank, EBRD, and AzVirt represents a model of effective private sector support and a strategic approach to improving financial opportunities for businesses in Azerbaijan. The partnership also contributes to creating conditions for long-term economic growth by ensuring the stability and development of various sectors of the economy.
The Risk-Sharing Facility program continues to be a vital tool for ensuring financial stability and business growth. Going forward, AccessBank and EBRD plan to expand their collaboration by introducing new financial solutions that will improve access to capital for a broader range of entrepreneurs.