https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_7e1039de330f4d65312f32ad9_o.jpg
AccessBank, Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (AYİB) ilə Azərbaycanda özəl sahibkarlığın inkişafını dəstəkləmək məqsədilə uğurlu əməkdaşlığını davam etdirir. Bu əməkdaşlığın nəticəsi olaraq, Risklərin Bölgüsü Proqramı (Risk Sharing Facility) çərçivəsində AzVirt şirkəti ilə yeni uzunmüddətli kredit müqaviləsi imzalanıb. Müqavilə şərtlərinə əsasən, AccessBank AzVirt şirkətinə iri miqyaslı investisiya layihələrinin həyata keçirilməsini dəstəkləmək məqsədilə 5 milyon avro məbləğində kredit təqdim edəcək.
AccessBank-ın İdarə Heyətinin sədri Davit Tsiklauri qeyd edib: "Risklərin Bölgüsü Proqramı çərçivəsində Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı ilə məhsuldar əməkdaşlığımızın davam etməsindən məmnunuq. AYİB-ə Azərbaycanda özəl sahibkarlığı dəstəkləyən yüksək keyfiyyətli və uzunmüddətli tərəfdaşlığa görə təşəkkür edirik. Biz əminik ki, bu əməkdaşlıq və risklərin paylaşılması mexanizmi AzVirt kimi tərəfdaşlarımızın bizneslərini genişləndirmək üçün əlavə imkanlar yaradacaq və yalnız bu şirkətin deyil, ümumilikdə sektorun inkişafına müsbət təsir göstərəcəkdir."
AYİB-nin Azərbaycandakı rəhbəri Natali Mouravidze AzVirt və AccessBank-ı bu vacib müqavilənin tamamlanması münasibəti ilə təbrik edərək bildirib: “AYİB-in Risklərin Paylaşılması Proqramının Azərbaycanda daha da genişləndiyini görməkdən məmnunam. Tərəfdaş bankımızın bu mexanizmi real iqtisadiyyata xidmət etmək məqsədilə uğurla tətbiq etdiyini görürük. Riskləri bölüşərək və özəl sektorun etibarlı müştərilərini dəstəkləyərək biz Azərbaycanda davamlı və uzunmüddətli iqtisadi artımı dəstəkləyirik.”
Risklərin Bölgüsü Proqramı hər iki tərəfin layihələrin maliyyələşdirilməsində bərabər iştirakını, yəni 50/50 risk bölgüsünü nəzərdə tutur. Bu mexanizm Azərbaycanda özəl sektorun inkişafını stimullaşdırmaq üçün mühüm alət hesab olunur, çünki AzVirt kimi şirkətlərə öz fəaliyyətlərini genişləndirmək, innovativ texnologiyaları tətbiq etmək və yeni iş yerləri yaratmaq üçün lazım olan maliyyəyə çıxış imkanı təmin edir.
AccessBank, AYİB və AzVirt arasında bu əməkdaşlıq özəl sektorun dəstəklənməsi və Azərbaycandakı bizneslər üçün maliyyə imkanlarının yaxşılaşdırılması istiqamətində strateji yanaşmanın effektiv nümunəsidir. Həmçinin, bu tərəfdaşlıq iqtisadiyyatın müxtəlif sektorlarının davamlı inkişafını və stabilliyini təmin edərək uzunmüddətli iqtisadi artım üçün şərait yaradır.
Risklərin Bölgüsü Proqramı maliyyə sabitliyi və biznesin inkişafını təmin etmək üçün vacib bir alətdir. Gələcəkdə AccessBank və AYİB əməkdaşlıqlarını genişləndirməyi və geniş bir sahibkar kütləsi üçün kapitala çıxışı yaxşılaşdıracaq yeni maliyyə həllərini tətbiq etməyi planlaşdırırlar.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_7e1039de330f4d65312f32ad9_o.jpg
AccessBank и Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) продолжают успешное сотрудничество, направленное на развитие частного предпринимательства в Азербайджане. В рамках программы разделения рисков (Risk Sharing Facility) был подписан новый долгосрочный кредитный договор с ведущей строительной компанией AzVirt. Согласно условиям соглашения, AccessBank предоставит AzVirt кредит в размере 5 миллионов евро для реализации масштабных инвестиционных проектов.
Председатель правления AccessBank Давит Циклаури отметил: «Мы рады продолжению нашего плодотворного сотрудничества с Европейским банком реконструкции и развития в рамках программы разделения рисков. Благодарим ЕБРР за качественное и долгосрочное партнерство, которое направлено на поддержку частного предпринимательства в Азербайджане. Мы уверены, что данное сотрудничество и механизм разделения рисков создадут дополнительные возможности для расширения бизнеса наших партнеров, таких как AzVirt, и окажут положительное влияние на развитие не только этой компании, но и всего сектора».
Глава ЕБРР в Азербайджане Натали Моуравидзе заявила: “Поздравляю AzVirt и AccessBank с закрытием этой важной сделки. Мы рады видеть, что программа разделения рисков ЕБРР набирает обороты в Азербайджане, а наш банк партнер успешно применяет этот механизм в интересах реальной экономики. Разделяя риски и поддерживая надежных клиентов частного сектора, мы поддерживаем устойчивый долгосрочный экономический рост в Азербайджане».
Программа разделения рисков предполагает равное участие обеих сторон в финансировании проектов с разделением рисков 50/50. Этот механизм является важным инструментом для стимулирования роста частного сектора в Азербайджане, предоставляя компаниям, таким как AzVirt, доступ к необходимым финансам для расширения их деятельности, внедрения инновационных технологий и создания новых рабочих мест.
Данное сотрудничество между AccessBank, ЕБРР и AzVirt представляет собой пример эффективной поддержки частного сектора и стратегического подхода к улучшению финансовых возможностей для бизнеса в Азербайджане. Это партнерство также способствует созданию условий для долгосрочного экономического роста, обеспечивая устойчивость и развитие различных секторов экономики.
Программа разделения рисков продолжает оставаться важным инструментом для обеспечения финансовой стабильности и роста бизнеса. В дальнейшем AccessBank и ЕБРР планируют расширять сотрудничество, внедряя новые финансовые решения, которые помогут улучшить доступ к капиталу для широкого круга предпринимателей.