https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_251ce4844c74287e3bba43733_o.jpg
23 dekabr 2025-ci il tarixində Bakıda Türkiyənin ən böyük birbaşa xarici investoru və inteqrasiya olunmuş sənaye qrupu olan “SOCAR Türkiyə” ilə “GAMA Enerji A.Ş.” arasında razılaşdırılmış satış müqaviləsinin imzalanma mərasimi keçirilib.
Müqavilə Azərbaycan Respublikası və Türkiyə Respublikası arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə birgə hökumətlərarası komissiyanın 12-ci iclası çərçivəsində keçirilən II Azərbaycan-Türkiyə İnvestisiya Forumu zamanı imzalanıb.
Sənədə əsasən, tərəflər arasında Türkiyənin Kırıkkale şəhərində yerləşən Mərkəzi Anadolu Həmdövrəli buxar-qaz turbin tipli Elektrik Stansiyasının alqı-satqısı üzrə proses tamamlanıb.
870 MVt istehsal gücünə malik olan Mərkəzi Anadolu Həmdövrəli buxar-qaz turbin tipli Elektrik Stansiyası Türkiyənin strateji enerji mərkəzlərindən biri kimi elektrik təchizatı təhlükəsizliyi baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır. “SOCAR Türkiyə” bu satınalma ilə mövcud enerji təchizatı və ticarət əməliyyatlarını gücləndirərək istehsal fəaliyyəti ilə inteqrasiya olunmuş, dayanıqlı və rəqabətqabiliyyətli dəyər zənciri formalaşdırmaqda davam edir.
SOCAR-ın prezidenti Rövşən Nəcəf mövzu ilə bağlı açıqlamasında deyib: “SOCAR olaraq dost və qardaş Türkiyədəki investisiya qərarlarımızı uzunmüddətli strateji hədəflər və dayanıqlı dəyər yaratma prinsipi əsasında formalaşdırırıq. Həyata keçirdiyimiz bu satınalmanın “SOCAR Türkiyə”nin bazar dayanıqlılığını uzunmüddətli perspektivdə artıracağına inanırıq. Bu investisiya nəticəsində təbii qazdan elektrik enerjisi istehsalı ilə bağlı strategiyamız çərçivəsində mühüm addım ataraq, təbii qazın həm Türkiyə iqtisadiyyatına töhfə verməsini, həm də qrup şirkətimiz üçün daha səmərəli vəziyyətə gətirilməsini hədəfləyirik”.
Qeyd edək ki, bu investisiya ilə birgə, “SOCAR Türkiyə”nin enerji bazarındakı mövqeyinin istehsaldan son istehlakçıya qədər uzanan dəyər zənciri çərçivəsində gücləndirilməsi nəzərdə tutulur. Eyni zamanda portfel idarəçiliyi, əməliyyat tələbləri və miqyas iqtisadiyyatı sahələrində optimallaşdırmanın təmin edilməsi hədəflənir.

https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_251ce4844c74287e3bba43733_o.jpg
On 23 December 2025, a signing ceremony took place in Baku for the agreed sale and purchase agreement between SOCAR Türkiye, Türkiye’s largest direct foreign investor and an integrated industrial group, and GAMA Energy A.Ş.
The parties signed the agreement during the 2nd Azerbaijan–Türkiye Investment Forum, held within the framework of the 12th meeting of Azerbaijan-Türkiye Intergovernmental Commission on Economic Cooperation.
Under the agreement, the parties completed the transaction for the Central Anatolia Combined Cycle Gas Turbine Power Plant, located in Kırıkkale, Türkiye.
With an installed capacity of 870 MW, the Central Anatolia Combined Cycle Power Plant plays a strategically important role in Türkiye’s electricity supply security. Through this acquisition, SOCAR Türkiye continues to strengthen its existing energy supply and trading operations and to build an integrated, sustainable, and competitive value chain that combines production with commercial activities.
Commenting on the transaction, SOCAR President Rovshan Najaf stated:
“As SOCAR, we shape our investment decisions in our friendly and brotherly country of Türkiye based on long-term strategic objectives and the principle of sustainable value creation. We believe that this acquisition will enhance the long-term market resilience of SOCAR Türkiye. Through this investment, we are taking an important step within our strategy for electricity generation from natural gas, aiming both to contribute to the Turkish economy and to ensure a more efficient utilization of natural gas for our group of companies.”.
This investment also aims to further strengthen SOCAR Türkiye’s position in the energy market across the entire value chain—from production to end consumer—while ensuring optimization in portfolio management, operational requirements, and economies of scale.