https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_7e2d183a11af901d069e0b886_o.jpg
24 dekabr 2025-ci il tarixində Qarabağ Dirçəliş Fondunun Müşahidə Şurasının növbəti iclası keçirilib.
İclasda Müşahidə Şurasının sədri, Azərbaycan Respublikasının iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov, Şuranın üzvləri - Azərbaycan Respublikası Prezidentinin iqlim məsələləri üzrə nümayəndəsi Muxtar Babayev, Milli Məclisin deputatları Tural Gəncəliyev və Fatma Yıldırım, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin rektoru Ədalət Muradov, Azərbaycanın Xalq artisti Alim Qasımov iştirak ediblər.
İlk olaraq Fondun 2025-ci il üzrə 11 aylıq fəaliyyətinə dair hesabat təqdim edilib. İdarə Heyətinin sədri Rəhman Hacıyev hesabatla bağlı məruzə ilə çıxış edərək ötən dövr ərzində Fond tərəfindən həyata keçirilən layihələr, əldə olunan nəticələr, maliyyə göstəriciləri, həmçinin qarşıda duran prioritetlər barədə ətraflı məlumat verib.
Daha sonra Şuranın sədri Mikayıl Cabbarov gündəlikdə olan digər məsələləri - QDF-in Müşahidə Şurasının tabeliyində Audit Komitəsinin yaradılması, Fondun vəsaitlərinin idarə edilməsi ilə bağlı yeni İnvestisiya qaydalarının hazırlanması, Fondun 2025-ci il üzrə kənar maliyyə auditorunun təyin edilməsi və digər müvafiq məsələləri müzakirəyə çıxarıb. Eyni zamanda iclasda “Qarabağ Dirçəliş Fondunun 2026-cı il üzrə büdcəsi”nin təsdiq edilməsi məsələsinə də baxılıb.
Qeyd olunan məsələlərlə bağlı Şura üzvləri tərəfindən müvafiq qərarlar qəbul olunub.
Eyni zamanda, Müşahidə Şurasının üzvlərinə Fonda təqdim edilən və hazırda təhlil edilən yaşıl enerji, aqropark və istehsalat zonasının yaradılması layihələri ilə bağlı da ətraflı məlumat təqdim edilib.

https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_7e2d183a11af901d069e0b886_o.jpg
24 декабря 2025 года состоялось очередное заседание Наблюдательного совета Фонда возрождения Карабаха.
В заседании приняли участие председатель Наблюдательного совета, министр экономики Азербайджанской Республики Микаил Джаббаров, а также члены Совета — представитель Президента Азербайджанской Республики по вопросам климата Мухтар Бабаев, депутаты Милли Меджлиса Турал Гянджалиев и Фатма Йылдырым, ректор Азербайджанского государственного экономического университета Адалят Мурадов, а также народный артист Азербайджана Алим Гасымов.
В начале заседания был представлен отчет о деятельности Фонда за 11 месяцев 2025 года. С докладом по отчету выступил председатель Правления Фонда Рахман Гаджиев, который подробно проинформировал о реализованных за отчетный период проектах, достигнутых результатах, финансовых показателях, а также приоритетных направлениях дальнейшей деятельности.
Далее председатель Наблюдательного совета Микаил Джаббаров вынес на обсуждение другие вопросы повестки дня, в том числе вопросы создания Аудиторского комитета при Наблюдательном совете Фонда возрождения Карабаха, разработки новых Инвестиционных правил по управлению средствами Фонда, назначения внешнего финансового аудитора Фонда на 2025 год, а также другие соответствующие вопросы. Кроме того, на заседании был рассмотрен вопрос утверждения «Бюджета Фонда возрождения Карабаха на 2026 год».
По обсуждаемым вопросам членами Наблюдательного совета были приняты соответствующие решения.
Также членам Наблюдательного совета была предоставлена подробная информация о проектах в сфере зеленой энергетики, создания агропарков и производственных зон, представленных Фонду и находящихся в настоящее время на стадии анализа.