Qazaxıstan Respublikasının Bakıdakı Səfirliyində Azərbaycanın aparıcı bloqerləri və influenserləri ilə Yeni il ərəfəsində görüş keçirilib. Tədbirdə turizm, marketinq, model biznesi, əyləncə, sosial məsələlər və siyasi icmal sahələrində fəaliyyət göstərən, ümumi auditoriyası 2,6 milyondan çox abunəçini əhatə edən 22 məşhur influenser iştirak edib.
Qazaxıstanın Azərbaycandakı Səfiri Alim Bayel başa çatmaqda olan ilin yekunları haqqında söz açaraq, münasibətlərin təkcə dövlətlərarası səviyyədə deyil, həm də xalqlar arasında möhkəmlənməsinin müsbət dinamikasını məmnunluqla qeyd edib. Bu kontekstdə o, Qazaxıstanın dostlarına apardıqları xalq diplomatiyasına görə təşəkkürünü bildirib. A. Bayel məlumat verib ki, Qazaxıstan ilə Azərbaycan arasında turizm axınının intensivləşdirilməsi məqsədilə 2024 və 2025-ci illərdə Səfirlik tərəfindən “Air Astana” aviaşirkəti və ölkənin müxtəlif vilayətləri ilə birgə Qazaxıstana 12 bloq-tur təşkil olunub. Həmçinin, Səfirlik tərəfindən 2024 və 2025-ci illərdə 2 turizm forumu keçirilib. Ümumilikdə, ölkələrimiz arasında turistlərin sayı sabit şəkildə artmaqdadır.
2024-cü ildə Viktoriya Razminoviç, Rüstəm Nəbidzadə və Abdulla Quliyev Almatı, Konaev və Şımkent şəhərlərində, eləcə də Almatı və Türküstan vilayətlərində bir sıra turistik məkanları ziyarət ediblər. Seymur Əliyev Astana, Burabay və Almatını ziyarət etməklə, Qazaxıstanın turizm potensialını, mədəniyyətini və milli ənənələrini işıqlandırıb.
2025-ci ildə Səfirlik tərəfindən Astana, Almatı və Türküstan şəhərlərinə bloq-turlar təşkil olunub. Azərbaycanlı bloqerlər qış turizminin təşviqi məqsədilə “Şımbulak” dağ-xizək kurortunun fəaliyyətini işıqlandırıblar. İradə Qədirova Türküstan vilayətinin tarixi-mədəni abidələrini təqdim edib və gələcəkdə Altayın təbii gözəllikləri ilə məşhur olan Şərqi Qazaxıstan vilayətinə səfər etmək istədiyini qeyd edib.
Ümumilikdə, bloqerlər Qazaxıstana səfərlərdən çox təsirləndiklərini bildirib və xalqın mehribanlığını və qonaqpərvərliyini, təbiətin gözəlliyini, zəngin mədəni, dini və tarixi irsi, ənənələri, ləzzətli mətbəxi, eləcə də milli parklarda inkişaf etmiş turizm infrastrukturunu xüsusilə vurğulayıblar.
Qazaxıstanın və Azərbaycanın qarşılıqlı şəkildə daha geniş tanıdılması mövzusunda keçirilən beyin həmləsi zamanı filmlərin və verilişlərin çəkilişi, bloqer qruplarının mübadiləsi, Qazaxıstan-Azərbaycan moda nümayişinin təşkili, eləcə də Qazaxıstana, xüsusilə Altay və Manqıstau vilayətlərinə növbəti səfərlərin təşkili ilə bağlı bir sıra təşəbbüslər irəli sürülüb.

В Посольстве Республики Казахстан в Баку прошла предновогодняя встреча с ведущими блогерами и инфлюенсерами Азербайджана. В мероприятии приняли участие 22 популярных инфлюенсера в области туризма, маркетинга, модельного бизнеса, развлечений, социальных вопросов и политического обозрения с общей аудиторией свыше 2,6 миллиона подписчиков.
Посол Казахстана в Азербайджане Алим Байель подвел итоги уходящего года и с удовлетворением отметил позитивную динамику укрепления отношений не только на межгосударственном уровне, но и между народами. В этом контексте он поблагодарил друзей Казахстана за проводимую ими народную дипломатию. А. Байель сообщил, что в целях интенсификации турпотока между Казахстаном и Азербайджаном за 2024 и 2025 годы Посольством совместно с Air Astana и различными областями страны были организованы 12 блог-туров в Казахстан. Также Посольством в 2024 и 2025 годах было проведено 2 туристических форума. В целом, число туристов между нашими странами стабильно растет.
В 2024 году Виктория Разминович, Рустам Набидзаде и Абдулла Гулиев посетили ряд туристических мест в городах Алматы, Конаев, Шымкент, а также в Алматинской и Туркестанской областях. Сеймур Алиев осветил туристический потенциал, культуру и национальные традиции Казахстана, побывав в Астане, Бурабае и Алматы.
В 2025 году Посольство организовало блог-туры в Астану, Алматы и Туркестан. Азербайджанские блогеры осветили деятельность горно-лыжного курорта «Шымбулак» с целью популяризации зимнего туризма. Ирада Гадирова осветила историко-культурные достопримечательности Туркестанской области и отметила, что в будущем хотела бы побывать в Восточно-Казахстанской области, славящейся природными красотами Алтая.
В целом, блогеры очень впечатлены поездками в Казахстан и особо отметили дружелюбие и гостеприимство народа, красоту природы, богатое культурное, религиозное и историческое наследие, традиции, вкусную кухню, и развитую туристическую инфраструктуру в национальных парках.
В ходе мозгового штурма на тему дальнейшей взаимной популяризации Казахстана и Азербайджана был предложен ряд инициатив, касающихся съемок фильмов и передач, обмена группами блогеров, организации казахстанско-азербайджанского показа моды и очередных поездок в Казахстан, в особенности на Алтай и в Мангистаускую область.