https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_2644d9059c733888fbc7a7408_o.jpg
“Enerji resurslarından səmərəli istifadə və enerji effektivliyi haqqında” Qanuna edilmiş dəyişikliklərə uyğun olaraq, Azərbaycanda enerji səmərəliliyinin artırılması məqsədilə közərmə lampaları mərhələli şəkildə dövriyyədən çıxarılır.
Qanuna əsasən, 1 yanvar 2026-cı ildən etibarən 60 vatt və yuxarı gücə malik, 1 iyul 2026-cı ildən isə 25 vattdan (25 vatt daxil olmaqla) 60 vattadək gücə malik közərmə lampalarının istehsalı, idxalı və satışı qadağan olunur. Qadağa sənaye istehsalı proseslərində istifadə olunan, eləcə də sənaye avadanlıqlarında işıqlandırmadan başqa texnoloji funksiyalar üçün nəzərdə tutulan közərmə lampalarına şamil edilmir.
Aparılan hesablamalar göstərir ki, LED lampalar közərmə lampaları ilə müqayisədə həm enerji istehlakı, həm də iqtisadi baxımdan əhəmiyyətli üstünlüklərə malikdir. Məsələn, 15 min saat ( 7 il) istismar müddətinə malik 1 ədəd LED lampası 17 ədəd 1 000 saatlıq közərmə lampasını əvəz edir. Eyni işıq axınının təmin olunması üçün 60 Vt gücündə közərmə lampasına qarşılıq cəmi 7 Vt gücündə LED lampası kifayət edir. Nəticədə LED lampasının ümumi işıqlandırma xərci 14,4 AZN təşkil etdiyi halda, közərmə lampalarında bu göstərici 82,2 AZN-ə çatır.
Hesablamalara əsasən, 1 milyon ədəd 60 Vt gücündə közərmə lampasının 1 il ərzində istifadəsi 131,4 milyon kVt·saat elektrik enerjisi istehlakına, bu enerjinin istehsalı üçün isə 29,1 milyon kubmetr təbii qaz sərfinə səbəb olur və nəticədə 63,6 min ton karbon emissiyası yaranır. Eyni sayda LED lampaya keçid zamanı isə elektrik enerjisi istehlakı, yanacaq sərfi və karbon emissiyası 8,6 dəfə azalır. Hazırda mövcud 2,7 milyon məişət abunəçisinin 50 faizinin közərmə lampalarından imtina edərək LED lampalara keçdiyi halda, gündəlik işıqlandırma məqsədilə elektrik enerjisi istehlakı 4,86 milyon kVt·saatdan 567 min kVt·saata enə bilər.
Həmçinin LED lampalar aşağı pulsasiya səviyyəsi (1%) ilə göz sağlamlığı üçün daha təhlükəsiz hesab olunur. Közərmə lampalarında bu göstərici 13 faizdir. Bundan əlavə, LED lampalar civə və digər toksik maddələr ehtiva etmir, az istilik yayır, uzun istismar müddətinə malikdir və gərginlik dalğalanmalarına qarşı daha dayanıqlıdır.
Közərmə lampalarının mərhələli şəkildə dövriyyədən çıxarılması və LED texnologiyalarına keçid ölkəmizdə enerji səmərəliliyinin artırılmasına, istehlakçı xərclərinin azaldılmasına, ətraf mühitə mənfi təsirlərin minimuma endirilməsinə və dayanıqlı enerji istehlakı mədəniyyətinin formalaşmasına xidmət edir. Odur ki, vətəndaşların və təsərrüfat subyektlərinin enerji səmərəli işıqlandırma həllərinə üstünlük vermələri tövsiyə olunur.

https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_2644d9059c733888fbc7a7408_o.jpg
In accordance with the amendments made to the Law of the Republic of Azerbaijan on Efficient Use of Energy Resources and Energy Efficiency, incandescent lamps are being gradually phased out in Azerbaijan in order to increase energy efficiency.
According to the Law, the production, import, and sale of incandescent lamps with a power rating of 60 watts and above will be prohibited from 1 January 2026, and those with a power rating from 25 watts (including 25 watts) up to 60 watts will be prohibited from 1 July 2026. This prohibition does not apply to incandescent lamps used in industrial production processes, as well as those intended for technological functions other than lighting in industrial equipment.
The calculations conducted show that LED lamps have significant advantages over incandescent lamps in terms of both energy consumption and economic efficiency. For example, one LED lamp with an operating life of 15,000 hours (7 years) replaces 17 incandescent lamps with an operating life of 1,000 hours each. To provide the same luminous flux, a 7-watt LED lamp is sufficient compared to a 60-watt incandescent lamp. As a result, while the total lighting cost of an LED lamp amounts to 14.4 AZN, this figure reaches 82.2 AZN for incandescent lamps.
According to calculations, the use of 1 million 60-watt incandescent lamps over one year leads to the consumption of 131.4 million kWh of electricity, requires 29.1 million cubic meters of natural gas for electricity generation, and results in 63.6 thousand tons of carbon emissions. When switching to the same number of LED lamps, electricity consumption, fuel use, and carbon emissions decrease by 8.6 times. If 50% of the existing 2.7 million household subscribers abandon incandescent lamps and switch to LED lamps, electricity consumption for daily lighting purposes could decrease from 4.86 million kWh to 567 thousand kWh.
In addition, LED lamps are considered safer for eye health due to their low flicker level (1%). In incandescent lamps, this indicator is 13 percent. In addition, LED lamps do not contain mercury and other toxic substances, emit little heat, have a long service life, and are more resistant to voltage fluctuations.
The phased withdrawal of incandescent lamps from circulation and the transition to LED technologies serve to increase energy efficiency in our country, reduce consumer costs, minimize negative environmental impacts and form a culture of sustainable energy consumption. Therefore, it is recommended that citizens and business entities give preference to energy-efficient lighting solutions.