https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_2364a0856dbb8a0b5a07c5404_o.jpg
“Xızı-Abşeron” Külək Elektrik Stansiyasının açılış mərasimi çərçivəsində energetika naziri Pərviz Şahbazovla Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının energetika nazirinin müavini Nasser Əl-Qahtani arasında görüş keçirilib.
İki ölkə arasında güclü dostluq və tərəfdaşlıq münasibətlərindən məmnunluq ifadə edilib. “ACWA Power” şirkəti ilə həyata keçirilən 240 MVt gücündə “Xızı-Abşeron” Külək Elektrik Stansiyası qardaşlığın və tərəfdaşlığın rəmzi kimi dəyərləndirilib. Bu əməkdaşlığın digər perspektivli layihələrlə genişlənəcəyi qeyd edilib.
Söhbət zamanı Səudiyyə Ərəbistanı ilə “OPEC+” formatında, həmçinin karbohidrogen, bərpa olunan enerji, enerji səmərəliliyi və tənzimləməsi istiqamətlərində əməkdaşlığa dair fikir mübadiləsi aparılıb. Enerji sahəsində regional bağlantılar, Mərkəzi Asiya, Avropa və Yaxın Şərq arasında enerji interkonnektivliyin artırılması ilə bağlı planlar çərçivəsində əməkdaşlıq imkanları dəyərləndirilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_2364a0856dbb8a0b5a07c5404_o.jpg
Within the opening ceremony of the Khizi-Absheron Wind Power Plant, a meeting was held between Parviz Shahbazov, Minister of Energy and Nasser Al-Qahtani, Assistant Minister of Energy for Electricity Affairs of the Kingdom of Saudi Arabia.
They expressed satisfaction with strong friendship and partnership relations between the two countries. The Khizi-Absheron Wind Power Plant with a capacity of 240 MW, implemented with ACWA Power Company, was valued as a symbol of brotherhood and partnership. It was noted that this cooperation will expand with other promising projects.
During the conversation, the sides exchanged views on cooperation with Saudi Arabia in the OPEC plus format, as well as in the areas of hydrocarbon, renewable energy, energy efficiency and regulation. Regional links in the energy sector, opportunities for cooperation between Central Asia, Europe and the Middle East within the framework of plans to increase energy interconnectivity were evaluated.