https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_f0551d04180459599edb590da_o.jpg
Vətəndaşlara təqdim olunan rəqəmsal xidmətlərin əhatə dairəsinin genişləndirilməsi məqsədilə “mygov” platformasında daha iki yeni xidmət istifadəyə verilib. Artıq istifadəçilər mülki pilotsuz uçuş aparatlarının (PUA) dövriyyəsinə xüsusi icazənin verilməsi və PUA-ların dövlət qeydiyyatına alınması üzrə müraciətlərini rəqəmsal şəkildə “mygov” platforması üzərindən göndərə bilərlər. Sözügedən xidmətlərin inteqrasiya prosesi İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi ilə Dövlət Mülki Aviasiya Agentliyinin birgə əməkdaşlığı nəticəsində həyata keçirilib.
PUA-ların dövriyyəsinə xüsusi icazənin verilməsi ilə bağlı müraciətin göndərilməsi xidməti PUA-nın dövlət qeydiyyatına alınması ilə bağlı müraciətin təqdim edilməsindən əvvəl alınmalı olan ilkin rəsmi icazənin əldə olunmasını təmin edir.
Bu xidmətə müraciət üçün “mygov” tətbiqinin əsas səhifəsində “Xidmətlər” bölməsinə keçid edilir, “Nəqliyyat” kateqoriyası seçilir və “Pilotsuz uçuş aparatlarının (PUA) dövriyyəsinə xüsusi icazənin verilməsi üzrə müraciətlərin göndərilməsi” xidmətinə daxil olunur. Daha sonra müvafiq məlumatlar yazılır, sənədlər yüklənilir və müraciət göndərilir. Vətəndaşlar veb-sayt vasitəsilə xidmətlərdən yararlanmaq üçün my.gov.az-a daxil olaraq “Xidmətlər” bölməsini açıb, “Qurumlar” altbölməsindən Dövlət Mülki Aviasiya Agentliyini seçə və müvafiq xidmətə keçid edə bilərlər.
Dövlət Mülki Aviasiya Agentliyi ərizəçi tərəfindən təqdim olunan qanunvericiliklə nəzərdə tutulmuş müraciət və sənədlərin uyğunluğunu yoxlayır, çatışmazlıq olduğu halda isə ərizəçiyə bu barədə məlumat verir. Müraciət uyğun olduqda və ya çatışmazlıqlar aradan qaldırıldıqda rəy alınması üçün müvafiq dövlət qurumlarına göndərilir. Bütün rəylər müsbət olduğu halda PUA-nın ölkə ərazisində dövriyyəsinə icazə verilməsi barədə yekun qərar qəbul edilir. Xüsusi icazənin verilməsi üçün PUA-nın əsas texniki parametrləri, məsafədən identifikasiya sisteminin və coğrafi zonaları təyinetmə funksiyasının mövcudluğu mütləq tələb olunur.
PUA-ların qeydiyyatı üzrə müraciətlərin göndərilməsi xidməti isə xüsusi icazə alındıqdan sonra həyata keçirilən növbəti mərhələdir və bu proses üzrə icraat Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2025-ci il 23 aprel tarixli 132 nömrəli Qərarı ilə təsdiq edilmiş “Mülki pilotsuz uçuş aparatlarının istismarı, qeydiyyata alınması və kateqoriyalara bölünməsi Qaydaları”na uyğun olaraq aparılır.
Hər bir PUA-nın sahibi onu Azərbaycan Respublikasına idxal etməzdən əvvəl və xüsusi icazə aldıqdan sonra və ya Azərbaycan Respublikasında istehsal etdikdən sonra 10 (on) iş günü ərzində dövlət qeydiyyatına alınması üçün müraciət etməlidir. Qeydiyyat sertifikatı 5 il müddətinə qüvvədədir və hər bir PUA-nın eyni vaxtda yalnız bir qeydiyyat sertifikatı ola bilər.
Qeydiyyat müraciətinin göndərilməsi üçün tətbiqin əsas səhifəsində “Xidmətlər” bölməsindən “Nəqliyyat” kateqoriyasına keçilir, “PUA-ların dövlət qeydiyyatına alınması üzrə müraciətlərin göndərilməsi” xidməti seçilir, müvafiq məlumatlar yazılır, sənədlər yüklənilir və müraciət göndərilir. Eyni zamanda my.gov.az saytına daxil olaraq “Xidmətlər” bölməsinə keçib “Qurumlar” altbölməsindən Dövlət Mülki Aviasiya Agentliyini seçə və müvafiq xidmətə keçid edə bilərlər.
Yeni xidmətlər PUA-ların dövriyyəsi və qeydiyyatı ilə bağlı prosesləri rəqəmsal müstəviyə daşıyaraq müraciətlərin daha rahat və əlçatan formada idarə olunmasını təmin edir.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_f0551d04180459599edb590da_o.jpg
В целях расширения охвата предоставляемых гражданам цифровых услуг на платформе mygov запущены еще две новые услуги. Отныне пользователи могут направлять заявки на выдачу специального разрешения на оборот гражданских беспилотных летательных аппаратов (БПЛА) и государственную регистрацию БПЛА в электронном виде через платформу mygov. Процесс интеграции данных услуг был реализован в результате совместного сотрудничества Агентства инноваций и цифрового развития и Государственного агентства гражданской авиации.
Услуга по направлению заявки на выдачу специального разрешения на оборот БПЛА обеспечивает получение предварительного официального разрешения, которое необходимо получить до подачи заявки на государственную регистрацию БПЛА.
Для обращения за данной услугой на главной странице приложения mygov следует перейти в раздел «Услуги», выбрать категорию «Транспорт» и войти в услугу «Подача заявок на выдачу специального разрешения на оборот беспилотных летательных аппаратов (БПЛА)». Далее вводятся соответствующие данные, загружаются документы и отправляется заявка. Для использования услуг через веб-сайт граждане могут зайти на my.gov.az, открыть раздел «Услуги», в подразделе «Ведомства» выбрать Государственное агентство гражданской авиации и перейти к соответствующей услуге.
Государственное агентство гражданской авиации проверяет соответствие представленной заявителем заявки и документов требованиям законодательства, а в случае выявления недочетов информирует об этом заявителя. При соответствии заявки или устранении недочетов обращение направляется в соответствующие государственные структуры для получения заключения. При наличии всех положительных отзывов принимается окончательное решение о разрешении на оборот БПЛА на территории страны. Для выдачи специального разрешения обязательным требованием является наличие основных технических параметров БПЛА, системы дистанционной идентификации и функции определения географических зон.
Услуга подачи заявок на регистрацию БПЛА является следующим этапом после получения специального разрешения, и производство по этому процессу ведется в соответствии с «Правилами эксплуатации, регистрации и категоризации гражданских беспилотных летательных аппаратов», утвержденными Постановлением Кабинета Министров Азербайджанской Республики № 132 от 23 апреля 2025 года.
Каждый владелец БПЛА должен обратиться за его государственной регистрацией в течение 10 (десяти) рабочих дней до ввоза БПЛА в Азербайджанскую Республику и после получения специального разрешения, либо после его производства в Азербайджанской Республике. Регистрационный сертификат действителен в течение 5 лет, и каждый БПЛА может иметь только один регистрационный сертификат одновременно.
Для отправки заявки на регистрацию на главной странице приложения в разделе «Услуги» следует перейти в категорию «Транспорт», выбрать услугу «Подача заявок на государственную регистрацию БПЛА», ввести необходимые данные, загрузить документы и отправить запрос. Также можно зайти на сайт my.gov.az, перейти в раздел «Услуги», в подразделе «Ведомства» выбрать Государственное агентство гражданской авиации и перейти к соответствующей услуге.
Новые услуги переносят процессы, связанные с оборотом и регистрацией БПЛА, в цифровую плоскость, обеспечивая более удобное и доступное управление заявками.