https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_382960cfbaf22e191dc658baf_o.jpg
Unibank Kommersiya Bankı 2025-ci ilin maliyyə nəticələrini açıqlayıb. Bank hesabat dövründə ölkənin real iqtisadiyyatına töhfənin artırılması, nağdsız dövriyyənin yüksəldilməsi, rəqəmsallaşma və müştəri bazasının genişlənməsi sahələrində mühüm nəticələr əldə edib.
Hesabat dövründə nağdsız əməliyyatların həcmində və sayında yüksək artım qeydə alınıb. Əvvəlki ilin eyni dövrü ilə müqayisədə nağdsız əməliyyatların həcmi 22%, sayı isə 29 % artıb. İlin sonuna nağdsız əməliyyatların həcmi 15 milyard manatı, sayı isə 465 milyonu ötüb.
Bankın müştəri bazası ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 14 % artdığı üçün ümumi müştəri sayı 2,3 milyon nəfəri keçib. 2024-cü ilin sonu ilə müqayisədə sahibkar müştərilərin sayı 38 %, hüquqi şəxslərin sayı isə 14 %-dək artıb.
Dövr ərzində depozit portfeli də sabit artım nümayiş etdirib və ümumi depozit portfelinin həcmi 1 milyard 377 milyon manatı ötüb.
Hesabat dövrünə bankın məcmu gəlirlərinin cəmi 398 milyon manata çatıb. Bu əvvəlki ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 43 milyon manat artım deməkdir. Bu dövrə əməliyyat mənfəəti 70 milyon manat olub, xalis mənfəət isə 25,8 milyon manat təşkil edib.
Bankın kapital və aktiv bazasında yüksək artım qeydə alınıb. Məcmu kapital 30 % artaraq, 230 milyon manata çatıb, aktivlərin həcmi isə 373 milyon manat artaraq 2,1 milyard manatı ötüb.
İl ərzində bank kapital adekvatlılığı əmsalını xeyli yüksəldib. Bu göstərici 31 dekabr 2025-ci il tarixə 14,14 % təşkil edib.
Unibank KB ASC-nin İdarə Heyəti sədrinin vəzifəsini müvəqqəti icra edən Heybət Qədirov bildirib ki, 2025-ci il bank üçün əhəmiyyətli və strateji baxımdan xüsusi bir il olub:
“Əldə etdiyimiz maliyyə nəticələri doğru istiqamətdə irəlilədiyimizi aydın şəkildə göstərir. Ötən il bizim üçün yalnız uğurlu göstəricilərlə deyil, eyni zamanda bir strateji dövrün yekun hesabat ili kimi yadda qaldı.
2026-cı il isə bankımız üçün yeni və daha iddialı bir mərhələnin başlanğıcı olacaq. Bu il, qəbul etdiyimiz yeni 3 illik strategiyanın ilk ilidir və qarşımıza daha böyük hədəflər qoymuşuq. Bu dövrdə bank bazarında yeniliklərə imza atmaq, müştərilərimiz üçün daha çevik, daha müasir məhsul və xidmətlər təqdim etmək, həmçinin bankçılığa yanaşmamızı müasir tələblərə uyğun şəkildə yeniləmək əsas prioritetlərimiz olacaq.
Biz inanırıq ki, güclü və stabil maliyyə bazası, aydın strategiya və müştəriyönümlü yanaşma 2026-cı ili bankımız üçün yeni inkişaf imkanları ilə zəngin bir il edəcək.”
Hesabat dövründə Bankın strateji hədəflərinə uyğun olaraq biznes kreditlərinin həcmi əhəmiyyətli dərəcədə artaraq, ümumi kredit portfelində payını yüksəltməkdə davam edib. Belə ki, ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə biznes kreditlərinin həcmi 27%-dən çox artaraq, 555 milyon manata yaxınlaşıb. Biznes portfelin tərkibində kiçik biznesə verilmiş kreditlərin də payında ciddi artım olub. 2024-cü ilin sonu ilə müqayisədə bu kreditlərin portfeldəki payında 53 %-lik artım qeydə alınıb. Bankın ümumi kredit portfelində əvvəlki ilin uyğun dövrü ilə müqayisədə qeydə alınan artım isə 150 milyon manat təşkil edib və kredit portfeli 1,3 milyard manatı ötüb.

https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_382960cfbaf22e191dc658baf_o.jpg
Коммерческий банк Unibank обнародовал финансовые результаты за 2025 год. В отчетном периоде банк добился значимых результатов в сфере увеличения вклада в реальный сектор экономики страны, развития безналичных расчетов, цифровизации и расширения клиентской базы.
В отчетном периоде зафиксирован высокий рост объема и количества безналичных операций. По сравнению с аналогичным периодом прошлого года объем безналичных операций увеличился на 22 %, а их количество — на 29 %. По итогам года объем безналичных операций превысил 15 млрд манатов, а их число — 465 млн.
Клиентская база банка по сравнению с аналогичным периодом прошлого года выросла на 14 %, в результате чего общее число клиентов превысило 2,3 млн человек. По сравнению с концом 2024 года количество клиентов-предпринимателей увеличилось на 38 %, а число юридических лиц — до 14 %.
В течение отчетного периода депозитный портфель также демонстрировал стабильный рост, и его общий объем превысил 1 млрд 377 млн манатов.
Совокупные доходы банка за отчетный период достигли 398 млн манатов, что на 43 млн манатов больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Операционная прибыль составила 70 млн манатов, чистая прибыль — 25,8 млн манатов.
Отмечен высокий рост капитала и активов банка. Совокупный капитал увеличился на 30 % и достиг 230 млн манатов, а объем активов вырос на 373 млн манатов и превысил 2,1 млрд манатов.
В течение года банк значительно повысил коэффициент достаточности капитала. По состоянию на 31 декабря 2025 года данный показатель составил 14,14 %.
Исполняющий обязанности председателя Правления Unibank KB ASC Гейбат Гадиров отметил, что 2025 год стал для банка важным и стратегически значимым периодом:
«Полученные финансовые результаты наглядно подтверждают, что мы движемся в правильном направлении. Прошедший год запомнился для нас не только успешными показателями, но и тем, что стал отчетным годом завершения одного стратегического этапа.
2026 год, в свою очередь, станет началом нового, более амбициозного этапа развития нашего банка. Это первый год реализации принятой нами новой трехлетней стратегии, в рамках которой мы поставили перед собой более масштабные цели. Нашими основными приоритетами станут внедрение инноваций на банковском рынке, предложение клиентам более гибких и современных продуктов и услуг, а также обновление подходов к банковской деятельности в соответствии с современными требованиями.
Мы уверены, что прочная и стабильная финансовая база, четкая стратегия и клиентоориентированный подход сделают 2026 год для нашего банка годом, богатым на новые возможности развития».
В отчетном периоде в соответствии со стратегическими целями банка объем бизнес-кредитов значительно вырос и продолжил увеличивать свою долю в общем кредитном портфеле. По сравнению с соответствующим периодом прошлого года объем бизнес-кредитов увеличился более чем на 27 % и приблизился к 555 млн манатов. В структуре бизнес-портфеля также зафиксирован существенный рост доли кредитов, выданных малому бизнесу. По сравнению с концом 2024 года доля этих кредитов в портфеле увеличилась на 53 %. Общий рост кредитного портфеля банка по сравнению с аналогичным периодом прошлого года составил 150 млн манатов, а его объем превысил 1,3 млрд манатов.