https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_a14306c4924fc7751003c7cc0_o.jpg
Mastercard şirkətinin strateji inkişaf üzrə vitse-sədri və prezidenti Con Hantsman rəqəmsal transformasiya, maliyyə inklüzivliyi və kiçik və orta sahibkarlığın (KOS) inkişafının təşviqinə yönəlmiş yüksək səviyyəli görüşlər proqramı çərçivəsində Azərbaycana səfər edib.
Səfər çərçivəsində cənab Hantsman Azərbaycan Mərkəzi Bankının sədri Taleh Kəzımov ilə görüş keçirib. Görüş zamanı Azərbaycanın maliyyə inklüzivliyinin və rəqəmsallaşmanın genişləndirilməsi sahəsində əldə etdiyi irəliləyiş müzakirə olunub. Tərəflər uzunmüddətli strateji tərəfdaşlığın gücləndirilməsi imkanlarını, o cümlədən ödəniş sistemlərinin optimallaşdırılması, maliyyə inklüzivliyi, kibertəhlükəsizlik, məlumatlara əsaslanan həllər, eləcə də dayanıqlı və təhlükəsiz rəqəmsal maliyyə infrastrukturunun inkişafı sahələrində əməkdaşlığı müzakirə ediblər.
“Azərbaycan maliyyə şəffaflığına, müasir infrastruktura və innovasiyaya əsaslanan inkişaf modelinə güclü sadiqliyi sayəsində MDB məkanında rəqəmsal transformasiya sahəsində sürətlə regional liderə çevrilir. Mastercard bu irəliləyişi dəstəkləməyə sadiqdir və qlobal miqyasda təhlükəsiz ödəniş infrastrukturu, məlumatlara əsaslanan həllər və KOS-un rəqəmsallaşdırılması sahəsində təcrübəsini Azərbaycanın əsas institutları ilə əməkdaşlıq çərçivəsində təqdim edir. Birgə olaraq biz dayanıqlı, etibarlı və əlaqəli rəqəmsal iqtisadiyyatın formalaşmasına töhfə verməyi hədəfləyirik — bu iqtisadiyyat yerli həllərin beynəlxalq bazarlarda təhlükəsiz şəkildə miqyaslanmasına imkan yaradacaq və Azərbaycanın regional maliyyə innovasiyaları mərkəzi kimi mövqeyini gücləndirəcək”, — deyə Mastercard şirkətinin strateji inkişaf üzrə vitse-sədri və prezidenti Con Hantsman bildirib.
“Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı milli ödəniş sisteminin gücləndirilməsinə və innovasiyaların təşviqinə yönəlmiş mühüm islahatların həyata keçirilməsinə sadiqdir. Bu səylər ödəniş infrastrukturumuzun inklüzivliyinin və səmərəliliyinin artırılmasına, bütün istifadəçilər üçün daha sürətli, etibarlı və təhlükəsiz xidmətlərin təmin olunmasına xidmət edir. Əlçatanlığa üstünlük verməklə biz rəqəmsal maliyyə xidmətlərinin üstünlüklərini fərdlərə, biznes subyektlərinə və kifayət qədər əhatə olunmayan icmalara çatdırmağı hədəfləyirik. Nağdsız gələcəyə doğru inamla irəlilədiyimiz bir vaxtda Mastercard Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı üçün bu ortaq inkişaf və modernləşmə yolunda dəyərli strateji tərəfdaş olaraq qalır. Bu əməkdaşlıq innovativ ödəniş həllərinin effektiv tətbiqini təmin etməklə yanaşı, inklüziv artımı və rəqəmsal iqtisadiyyatda geniş iştirak imkanlarını dəstəkləyir”, — deyə Taleh Kəzımov bildirib.
Səfər çərçivəsində Con Hantsman həmçinin Azərbaycan Respublikasının rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev ilə görüş keçirib. Görüş zamanı süni intellekt, kibertəhlükəsizlik, rəqəmsal transformasiya, tranzit dəhlizləri və daha geniş nəqliyyat ekosistemi üzrə əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub. Tərəflər, həmçinin, regional ekspertiza, innovasiya və potensialın inkişafı üçün platforma kimi Bakıda Kibertəhlükəsizlik üzrə Mükəmməllik Mərkəzinin yaradılması imkanları ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.
Eyni zamanda Mastercard AmCham Azerbaijan ilə tərəfdaşlıq əsasında Bakıda maliyyə bazarının əsas iştirakçıları ilə biznes dairəvi masa təşkil edib. Tədbirdə aparıcı bankların, fintex şirkətlərinin top-menecerləri, eləcə də dövlət qurumlarının nümayəndələri iştirak ediblər.
Müzakirələr Azərbaycanın maliyyə ekosisteminin gələcəyi ilə bağlı açıq və perspektivə yönəlmiş dialoq üçün platforma rolunu oynayıb. Dialoq çərçivəsində rəqəmsal və mobil ödənişlər, KOS-un rəqəmsallaşdırılması, süni intellekt, kibertəhlükəsizlik və etibarlı rəqəmsal həllərin tətbiqinin sürətləndirilməsində əməkdaşlığın rolu əsas diqqət mərkəzində olub.
Xüsusi diqqət KOS-un nağdsız əməliyyatlarda iştirakının artırılmasına, maliyyə inklüzivliyinin gücləndirilməsinə və şəffaflığı, biznesin inkişafını və uzunmüddətli iqtisadi dayanıqlığı dəstəkləyən praktik və miqyaslana bilən həllərin hazırlanmasına yönəldilib.
Dairəvi masa zamanı Mastercard-ın tokenləşmə, kontaktsız ödənişlər, süni intellektə əsaslanan fırıldaqçılığın qarşısının alınması, məlumat analitikası və dövlət-özəl tərəfdaşlıq sahələrində təşəbbüslər vasitəsilə Azərbaycanın rəqəmsal iqtisadiyyatına verdiyi davamlı töhfələr də vurğulanıb. Bu əməkdaşlığın davamı olaraq AmCham Azerbaijan bu prioritetlərin birgə təşəbbüslər və effektiv dövlət-özəl əməkdaşlıq vasitəsilə irəlilədilməsində Mastercard ilə əməkdaşlığa hazır olduğunu bildirib.
Səfər Mastercard-ın Azərbaycanın uzunmüddətli texnologiya və innovasiya tərəfdaşı kimi mövqeyini bir daha təsdiqləyib. Şirkət qlobal ekspertiza, yerli tərəfdaşlıqlar və innovasiyalara davamlı investisiyalar vasitəsilə ölkənin əlaqəli, şəffaf və inklüziv rəqəmsal iqtisadiyyat qurmaq ambisiyasını dəstəkləməyə sadiqdir.
Mastercard dünyanın 200-dən çox ölkə və ərazisində iqtisadiyyatları gücləndirir və insanlara imkanlar yaradır. Müştərilərimizlə birlikdə hər kəsin uğur qazana biləcəyi dayanıqlı iqtisadiyyat qururuq. Biz əməliyyatları təhlükəsiz, sadə, ağıllı və əlçatan edən geniş rəqəmsal ödəniş seçimlərini dəstəkləyirik. Texnologiyalarımız və innovasiyalarımız, tərəfdaşlıqlarımız və şəbəkələrimiz insanlara, bizneslərə və hökumətlərə öz potensiallarını reallaşdırmağa kömək edən unikal məhsul və xidmətlər toplusunu təqdim edir.

https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_a14306c4924fc7751003c7cc0_o.jpg
Джон Хантсман, вице-председатель и президент по стратегическому развитию компании Mastercard, посетил Азербайджан в рамках программы встреч высшего уровня, направленных на продвижение цифровой трансформации, финансовой инклюзии и развития малого и среднего бизнеса (МСБ).
В ходе визита господин Хантсман провёл встречу с председателем Центрального банка Азербайджана Талехом Казымовым. Обсуждение было посвящено прогрессу Азербайджана в области расширения финансовой инклюзии и цифровизации. Стороны рассмотрели возможности укрепления долгосрочного стратегического партнёрства, включая сотрудничество в сфере оптимизации платёжных систем, финансовой инклюзии, кибербезопасности, решений на основе данных, а также развития устойчивой и безопасной цифровой финансовой инфраструктуры.
«Азербайджан стремительно становится региональным лидером в странах СНГ в области цифровой трансформации, чему способствует его твёрдая приверженность финансовой прозрачности, современной инфраструктуре и инновационному росту. Mastercard привержена поддержке этого прогресса, предоставляя наш глобальный опыт в сфере безопасной платёжной инфраструктуры, решений на основе данных и цифровизации МСБ в рамках сотрудничества с ключевыми институтами Азербайджана. Совместно мы стремимся способствовать формированию устойчивой, надёжной и взаимосвязанной цифровой экономики — такой, которая позволит локально разработанным решениям безопасно масштабироваться на международные рынки и укрепит роль Азербайджана как формирующегося центра региональных финансовых инноваций», — отметил Джон Хантсман, вице-председатель и президент по стратегическому развитию Mastercard.
«Центральный банк Азербайджанской Республики привержен реализации значимых реформ, направленных на укрепление национальной платёжной системы и стимулирование инноваций. Эти усилия нацелены на повышение инклюзивности и эффективности нашей платёжной инфраструктуры, обеспечивая более быстрые, надёжные и безопасные услуги для всех пользователей. Уделяя приоритетное внимание доступности, мы стремимся распространить преимущества цифровых финансовых услуг на частных лиц, бизнес и недостаточно обслуживаемые сообщества. Уверенно продвигаясь к безналичному будущему, Mastercard остаётся ценным стратегическим партнёром, поддерживая Центральный банк Азербайджанской Республики на этом общем пути прогресса и модернизации. Это сотрудничество обеспечивает эффективное внедрение инновационных платёжных решений и способствует инклюзивному росту и широкому участию в цифровой экономике», — заявил Талех Казымов.
В рамках визита Джон Хантсман также провёл встречу с министром цифрового развития и транспорта Азербайджанской Республики Рашадом Набиевым. В центре внимания встречи были возможности сотрудничества в сфере искусственного интеллекта, кибербезопасности, цифровой трансформации, транзитных коридоров и более широкой транспортной экосистемы. Стороны также обменялись мнениями относительно возможного создания в Баку Центра передового опыта в области кибербезопасности как платформы для региональной экспертизы, инноваций и наращивания потенциала.
Также Mastercard организовала в Баку круглый стол высокого уровня с участием с ключевыми участниками финансового рынка в Баку, проведённый в партнёрстве с AmCham Azerbaijan. В мероприятии приняли участие топ-менеджеры ведущих банков, финтех-компаний, а также представители государственных органов.
Обсуждение стало площадкой для открытого и ориентированного на будущее диалога о перспективах финансовой экосистемы Азербайджана с акцентом на цифровые и мобильные платежи, цифровизацию МСБ, искусственный интеллект, кибербезопасность и роль сотрудничества в ускорении внедрения надёжных цифровых решений.
Особое внимание было уделено увеличению участия МСБ в безналичных транзакциях, укреплению финансовой инклюзии и разработке практичных, масштабируемых решений, способствующих прозрачности, росту бизнеса и долгосрочной экономической устойчивости.
В ходе круглого стола также были отмечены текущие вклады Mastercard в развитие цифровой экономики Азербайджана через инициативы в области токенизации, бесконтактных платежей, предотвращения мошенничества на основе искусственного интеллекта, аналитики данных и государственно-частного сотрудничества. В продолжение данного взаимодействия AmCham Azerbaijan выразила готовность сотрудничать с Mastercard в продвижении этих приоритетов посредством совместных инициатив и эффективного государственно-частного партнёрства.
Визит подтвердил приверженность Mastercard Азербайджану как долгосрочному технологическому и инновационному партнёру, поддерживающему стремление страны к формированию взаимосвязанной, прозрачной и инклюзивной цифровой экономики посредством глобальной экспертизы, локальных партнёрств и постоянных инвестиций в инновации.
Mastercard поддерживает развитие экономик и расширяет возможности людей в более чем 200 странах и территориях по всему миру. Совместно с нашими клиентами мы строим устойчивую экономику, в которой каждый может преуспеть. Мы поддерживаем широкий спектр цифровых платёжных решений, делая транзакции безопасными, простыми, интеллектуальными и доступными. Наши технологии и инновации, партнёрства и сети объединяются для создания уникального набора продуктов и услуг, помогающих людям, бизнесу и государственным структурам реализовывать свой потенциал.