https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_3626fed00fff0d4c656c9170d_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova və İspaniya Krallığı Deputatlar Konqresinin sədri Fransina Armenqol ikitərəfli görüşdən sonra mətbuata bəyanatla çıxış ediblər.
Spiker Sahibə Qafarova, İspaniya Deputatlar Konqresi sədrinin Azərbaycana rəsmi səfərinin mühüm əhəmiyyətini vurğulayaraq, bu səfərin İspaniya parlament sədrinin Azərbaycana ilk səfəri olduğunu bildirib.
Ötən ilin may ayında İspaniyaya rəsmi səfərini xatırladan Sahibə Qafarova, həmin səfərin Milli Məclis sədrinin İspaniyaya ilk rəsmi səfəri olduğunu bildirib. Onun sözlərinə görə, bu, ölkələrimiz arasında parlamentlərarası əlaqələrin inkişafına verilən əhəmiyyətin göstəricisidir. Son dövrlərdə ölkələrimiz arasındakı fəal siyasi dialoqun müşahidə olunduğunu söyləyən Milli Məclisin sədri, deyib ki, bu da ikitərəfli əlaqələrin mövcud vəziyyətinin və gələcək perspektivlərinin ətraflı müzakirəsinə imkan yaradır.
Bugünkü ikitərəfli görüşdə parlamentlərimiz arasında əlaqələrin müzakirə olunduğunu bildirən spiker Sahibə Qafarova deyib ki, tərəflər parlament üzvlərinin, ayrı-ayrı nümayəndə heyətlərinin qarşılıqlı səfərlərinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Beynəlxalq parlament təşkilatları çərçivəsində əməkdaşlığın, qarşılıqlı dəstəyin böyük əhəmiyyətə malik olduğunu vurğulayan Milli Məclisin sədri həmçinin deyib ki, parlamentlərimiz arasındakı əlaqələri daha da genişləndirmək üçün yaxşı imkanlar mövcuddur. Fransina Armenqolun səfəri də bu imkanlardan istifadə etmək niyyətimizi təsdiq edir.
İspaniya Krallığı Deputatlar Konqresinin sədri Fransina Armenqol da mətbuata bəyanatında görüşdə konstruktiv, yaxın və faydalı müzakirələr aparıldığını qeyd edərək, İspaniya Deputatlar Konqresinin sədri kimi Azərbaycanda olmaqdan böyük şərəf duyduğunu söyləyib. O, bu səfərin iki ölkə arasında əlaqələri möhkəmləndirmək niyyətinə xidmət etdiyini qeyd edib. Konqresin sədri deyib ki, ölkəsi iki ölkə arasında paylaşdığımız dəyərləri, yüksək səviyyədə dialoq imkanını daha da möhkəmləndirmək istəyir. Parlament diplomatiyası ölkələr arasında anlaşmanın, etimadın artırılması və regional sabitliyə töhfə vermək üçün vacib bir alətdir.
2025-ci il avqustun 8-də Vaşinqton görüşündə imzalanmış razılaşmadan sonra Azərbaycan və Ermənistan arasında başlayan münasibətlərin normallaşması prosesində əldə olunan irəliləyişləri İspaniyanın yüksək qiymətləndirdiyini söyləyən Fransina Armenqol ümidvar olduğunu bildirib ki, müvafiq şərait yaradıldığı təqdirdə bu proses Qarabağ regionunda onilliklər boyu davam edən münaqişəyə son qoyan sülh sazişi ilə nəticələnəcək, həmçinin yeni bir tərəqqi və əməkdaşlıq dövrünü açacaq.
O həmçinin, qeyd edib ki, İspaniya və Azərbaycan arasında ikitərəfli əlaqələri dərinləşdirmək üzrə ortaq iradə aşkar şəkildə ifadə olunur. Görüşdə mövcud razılaşmaların, məsələn, turizm və təhsil sahəsində anlaşma memorandumu kimi sənədlərin çərçivəsini genişləndirməyin vacibliyi barədə də fikirlər ifadə olunub. Deputatlar Konqresinin sədri bildirib ki, hər iki ölkə parlamentlər arasında əlaqələrin möhkəmlənməsində birgə çalışır. Eyni zamanda, ölkələrimiz yaşıl enerjinin inkişafında işləməyə razılıq göstərir.
“Bu mənim Azərbaycana birinci səfərimdir. Biz əməkdaşlığımızı daha da gücləndirməliyik. Parlamentlər arasında əlaqələrin möhkəmləndirilməsi üçün hər iki tərəfin deputatları böyük iş görürlər”, - deyə İspaniya Deputatlar Konqresinin sədri vurğulayıb.

https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_3626fed00fff0d4c656c9170d_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova and Speaker of the Congress of Deputies of the Kingdom of Spain Francina Armengol made a press statement after the bilateral meeting.
As Speaker Sahiba Gafarova was stressing the outstanding significance of the official visit of the Speaker of the Congress of Deputies of Spain to Azerbaijan, she let it be known that that was the first visit of Speaker of Spanish Parliament to Azerbaijan.
Recalling her official visit to Spain in May last year, Sahiba Gafarova said that that was the first official visit of Speaker of the Milli Majlis to Spain. As she put it, that was a sign of the importance attached to the furtherance of the inter-parliamentary bonds of our countries. The Speaker of the Milli Majlis referred to the recently demonstrably active political dialogue of our countries, saying that it made it possible to discuss the current state and future prospects of the bilateral relations thoroughly.
Speaker Sahiba Gafarova announced that the ties between our parliaments had been discussed at today’s bilateral meeting, and mentioned the parties having emphasised the importance of reciprocal visits of our Members of Parliament as well as of individual delegations.
The Speaker of the Milli Majlis high-lit the immense importance of the co-operation and mutual support in international parliamentary organisations, then bringing up the presence of sound opportunities to continue expanding the links between our parliaments. The visit of Francina Armengol affirms our intention to seize those opportunities.
Speaker of the Congress of Deputies of the Kingdom of Spain Francina Armengol, too, indicated in her press statement that the meeting had seen constructive, hands-on and useful discussions; she added that she as Speaker of the Congress of Deputies of Spain considered it an honour to be in Azerbaijan. She remarked that the visit served the intent to strengthen the relations between the two countries. According to the Congress Speaker, her country wishes to strengthen the values shared by our two countries and the high-level dialogue opportunities further. Parliamentary diplomacy is an important device to employ to enhance mutual understanding and trust of the two countries and to promote regional stability.
Francina Armengol remarked as she was speaking about Spain’s highly laudatory assessment of the progress made in the normalisation between Azerbaijan and Armenia, set into motion following the signing of the accord at the Washington Meeting of 8 August 2025, that, as she hoped, given appropriate conditions this process will culminate with a peace treaty to put an end of the decades-long conflict in the Garabagh Region and to start a new epoch of progress and co-operation.
She also mentioned the clearly expressed and shared will to deepen the bilateral ties between Spain and Azerbaijan. At the meeting, views had also been voiced upon, amongst other matters, the importance of broadening the scope of the existing agreements, for instance, the documents such as the memorandum of understanding in the fields of tourism and education. The Speaker of the Congress of Deputies let it be known that both countries are working together to strengthen the ties between the parliaments. At the same time, our countries are demonstrating a readiness to work on developing green energy.
‘This is my first visit to Azerbaijan. We ought to strengthen our co-operation further. The MPs of both sides are doing a great amount of work to strengthen the ties between the parliaments,’ stressed the Speaker of the Congress of Deputies of Spain.