https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_3626fed00fff0d4c656c9170d_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova və İspaniya Krallığı Deputatlar Konqresinin sədri Fransina Armenqol ikitərəfli görüşdən sonra mətbuata bəyanatla çıxış ediblər.
Spiker Sahibə Qafarova, İspaniya Deputatlar Konqresi sədrinin Azərbaycana rəsmi səfərinin mühüm əhəmiyyətini vurğulayaraq, bu səfərin İspaniya parlament sədrinin Azərbaycana ilk səfəri olduğunu bildirib.
Ötən ilin may ayında İspaniyaya rəsmi səfərini xatırladan Sahibə Qafarova, həmin səfərin Milli Məclis sədrinin İspaniyaya ilk rəsmi səfəri olduğunu bildirib. Onun sözlərinə görə, bu, ölkələrimiz arasında parlamentlərarası əlaqələrin inkişafına verilən əhəmiyyətin göstəricisidir. Son dövrlərdə ölkələrimiz arasındakı fəal siyasi dialoqun müşahidə olunduğunu söyləyən Milli Məclisin sədri, deyib ki, bu da ikitərəfli əlaqələrin mövcud vəziyyətinin və gələcək perspektivlərinin ətraflı müzakirəsinə imkan yaradır.
Bugünkü ikitərəfli görüşdə parlamentlərimiz arasında əlaqələrin müzakirə olunduğunu bildirən spiker Sahibə Qafarova deyib ki, tərəflər parlament üzvlərinin, ayrı-ayrı nümayəndə heyətlərinin qarşılıqlı səfərlərinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Beynəlxalq parlament təşkilatları çərçivəsində əməkdaşlığın, qarşılıqlı dəstəyin böyük əhəmiyyətə malik olduğunu vurğulayan Milli Məclisin sədri həmçinin deyib ki, parlamentlərimiz arasındakı əlaqələri daha da genişləndirmək üçün yaxşı imkanlar mövcuddur. Fransina Armenqolun səfəri də bu imkanlardan istifadə etmək niyyətimizi təsdiq edir.
İspaniya Krallığı Deputatlar Konqresinin sədri Fransina Armenqol da mətbuata bəyanatında görüşdə konstruktiv, yaxın və faydalı müzakirələr aparıldığını qeyd edərək, İspaniya Deputatlar Konqresinin sədri kimi Azərbaycanda olmaqdan böyük şərəf duyduğunu söyləyib. O, bu səfərin iki ölkə arasında əlaqələri möhkəmləndirmək niyyətinə xidmət etdiyini qeyd edib. Konqresin sədri deyib ki, ölkəsi iki ölkə arasında paylaşdığımız dəyərləri, yüksək səviyyədə dialoq imkanını daha da möhkəmləndirmək istəyir. Parlament diplomatiyası ölkələr arasında anlaşmanın, etimadın artırılması və regional sabitliyə töhfə vermək üçün vacib bir alətdir.
2025-ci il avqustun 8-də Vaşinqton görüşündə imzalanmış razılaşmadan sonra Azərbaycan və Ermənistan arasında başlayan münasibətlərin normallaşması prosesində əldə olunan irəliləyişləri İspaniyanın yüksək qiymətləndirdiyini söyləyən Fransina Armenqol ümidvar olduğunu bildirib ki, müvafiq şərait yaradıldığı təqdirdə bu proses Qarabağ regionunda onilliklər boyu davam edən münaqişəyə son qoyan sülh sazişi ilə nəticələnəcək, həmçinin yeni bir tərəqqi və əməkdaşlıq dövrünü açacaq.
O həmçinin, qeyd edib ki, İspaniya və Azərbaycan arasında ikitərəfli əlaqələri dərinləşdirmək üzrə ortaq iradə aşkar şəkildə ifadə olunur. Görüşdə mövcud razılaşmaların, məsələn, turizm və təhsil sahəsində anlaşma memorandumu kimi sənədlərin çərçivəsini genişləndirməyin vacibliyi barədə də fikirlər ifadə olunub. Deputatlar Konqresinin sədri bildirib ki, hər iki ölkə parlamentlər arasında əlaqələrin möhkəmlənməsində birgə çalışır. Eyni zamanda, ölkələrimiz yaşıl enerjinin inkişafında işləməyə razılıq göstərir.
“Bu mənim Azərbaycana birinci səfərimdir. Biz əməkdaşlığımızı daha da gücləndirməliyik. Parlamentlər arasında əlaqələrin möhkəmləndirilməsi üçün hər iki tərəfin deputatları böyük iş görürlər”, - deyə İspaniya Deputatlar Konqresinin sədri vurğulayıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_3626fed00fff0d4c656c9170d_o.jpg
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова и председатель Конгресса Депутатов Королевства Испания Франсина Арменголь выступили с заявлением для прессы после двусторонней встречи.
Подчеркнув большое значение официального визита председателя Конгресса Депутатов Испании в Азербайджан, спикер Сагиба Гафарова заметила, что это первый приезд главы парламента Испании в Азербайджан.
Упомянувшая свой официальный визит в Испанию в мае прошлого года Сагиба Гафарова отметила, что то был первый официальный визит спикера Милли Меджлиса в Испанию. По её словам, это – показатель значения, придаваемого развитию межпарламентских связей между нашими странами. Спикер Милли Меджлиса, отметившая очевидный в последнее время активный политический диалог наших стран, сказала, что он позволяет всесторонне обсудить текущее состояние и будущие перспективы двусторонних отношений.
Сообщив об обсуждении на сегодняшней двусторонней встрече связей между нашими парламентами, спикер Сагиба Гафарова упомянула, что стороны подчеркнули важность встречных визитов депутатов наших парламентов, а также отдельных делегаций.
Спикер Милли Меджлиса подчеркнула большое значение сотрудничества и взаимной поддержки в рамках международных парламентских организаций, коснувшись также наличия хороших возможностей для дальнейшего расширения связей между нашими парламентами. Визит Франсины Арменголь подтверждает наше намерение воспользоваться этими возможностями.
Председатель Конгресса Депутатов Королевства Испания Франсина Арменголь в своём заявлении для прессы тоже отметила, что на встрече прошли конструктивные, тесные и полезные обсуждения, добавив, что она как председатель Конгресса Депутатов Испании полагает пребывание в Азербайджане за большую честь. Как она заметила, этот визит служит намерению укрепить связи между двумя странами. По словам председателя Конгресса, её страна желает ещё более укрепить разделяемые нами двумя странами ценности и возможности диалога на высоком уровне. Парламентская дипломатия является важным инструментом для повышения взаимопонимания и доверия между странами, и для способствования региональной стабильности.
Говоря о высокой оценке Испанией прогресса, достигнутого в процессе нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией, начавшемся после подписания соглашения на Вашингтонской Встрече 8-го августа 2025-го года, Франсина Арменголь сказала, что, как она надеется, при обеспечении соответствующих условий этот процесс завершится мирным договором, который положит конец продолжавшемуся десятилетиями конфликту в Карабахском регионе, а также откроет новую эпоху прогресса и сотрудничества.
Она также отметила ясно выражаемую общую волю к углублению двусторонних связей между Испанией и Азербайджаном. На встрече, кроме прочего, были озвучены мнения о важности расширения рамок существующих соглашений, например, таких документов, как меморандум о взаимопонимании в сферах туризма и образования. Председатель Конгресса депутатов сообщила, что обе страны совместно работают над укреплением связей между парламентами. В то же время наши страны демонстрируют готовность работать над развитием зелёной энергетики.
«Это – мой первый визит в Азербайджан. Нам следует ещё больше усилить наше сотрудничество. Депутаты обеих сторон выполняют большую работу для укрепления связей между парламентами», - подчеркнула председатель Конгресса Депутатов Испании.