https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_a6a35dca0163c77ed089e740c_o.jpg
Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinin Asiya Parlament Assambleyasına sədrliyi dövründə ölkəmiz Assambleya çərçivəsində əməkdaşlığın və dialoqun dərinləşdirilməsi istiqamətində fəal səylər göstərib.
Bunu Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Bəhreyn Krallığında keçirilən Asiya Parlament Assambleyasının 16-cı plenar sessiyasında çıxışı zamanı ölkəmizin sədrliyi dövründə əldə olunan nailiyyətlər barədə danışarkən deyib. Onun sözlərinə görə, cari ildə APA-nın yaradılmasının 20-ci ildönümünün qeyd edildiyi bir məqamda Assambleya artıq konstruktiv dialoq və həmrəylik üçün mühüm çoxtərəfli təsisata çevrilib.
Spiker Sahibə Qafarova Azərbaycanın sədrliyi dövründə təşkilatın tərkibinin genişləndiyini qeyd edib. O, bu dövrdə institusional inkişaf məsələlərinə xüsusi diqqət yetirildiyini, Büro iclaslarının yenidən keçirilməyə başlandığını və onların Daimi komitələrin iclasları çərçivəsində keçirildiyini diqqətə çatdırıb. Bildirilib ki, bu öz növbəsində təşkilatın gündəliyindəki məsələləri daha operativ şəkildə nəzərdən keçirməyə və müzakirə etməyə imkan verir. Bununla yanaşı, Assambleyanın fəaliyyətini gücləndirəcək yeni mexanizmlərin yaradılmasına böyük diqqət yetirildiyi, o cümlədən Azərbaycan tərəfindən Qadınlar üzrə Komissiyanın təsis edilməsi təşəbbüsünün irəli sürüldüyü vurğulanıb. Həmçinin bildirilib ki, sədrliyimiz dövründə APA-nın büdcəsinin formalaşdırılmasına dair qərar üzrə konsensus əldə edilib ki, bu da Assambleyanın imkanlarının genişləndirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_a6a35dca0163c77ed089e740c_o.jpg
Our country was making efforts to deepen co-operation and dialogue within the Assembly during the chairmanship tenure of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan in the Asian Parliamentary Assembly.
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova said that whilst addressing the 16th plenary session of the Asian Parliamentary Assembly held in the Kingdom of Bahrain. She said that the Assembly has already become an important multilateral institute of constructive dialogue and solidarity by the 20th anniversary of its establishment that is marked this current year.
Speaker Sahiba Gafarova mentioned the growth of the organisation’s make-up during the Azerbaijani chairmanship term. She mentioned the special attention that was paid to institutional development issues as well as the resumption of the Bureau meetings which are held within the frameworks of the Standing Committee meetings now. It was said that that, in turn, makes it possible to consider and discuss more promptly matters put on the agenda of the organisation. At the same time, as was stressed in the speech, close attention was given also to developing new mechanisms that would bolster the Assembly’s activities; amongst others, Azerbaijan fielded the initiative of establishing the Women’s Affairs Commission. Besides, as was then said, a consensus on the decision to form the ABA Budget was achieved during our chairmanship, which mattered for enhancement of the capabilities of the Assembly.