https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_a6a35dca0163c77ed089e740c_o.jpg
Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinin Asiya Parlament Assambleyasına sədrliyi dövründə ölkəmiz Assambleya çərçivəsində əməkdaşlığın və dialoqun dərinləşdirilməsi istiqamətində fəal səylər göstərib.
Bunu Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Bəhreyn Krallığında keçirilən Asiya Parlament Assambleyasının 16-cı plenar sessiyasında çıxışı zamanı ölkəmizin sədrliyi dövründə əldə olunan nailiyyətlər barədə danışarkən deyib. Onun sözlərinə görə, cari ildə APA-nın yaradılmasının 20-ci ildönümünün qeyd edildiyi bir məqamda Assambleya artıq konstruktiv dialoq və həmrəylik üçün mühüm çoxtərəfli təsisata çevrilib.
Spiker Sahibə Qafarova Azərbaycanın sədrliyi dövründə təşkilatın tərkibinin genişləndiyini qeyd edib. O, bu dövrdə institusional inkişaf məsələlərinə xüsusi diqqət yetirildiyini, Büro iclaslarının yenidən keçirilməyə başlandığını və onların Daimi komitələrin iclasları çərçivəsində keçirildiyini diqqətə çatdırıb. Bildirilib ki, bu öz növbəsində təşkilatın gündəliyindəki məsələləri daha operativ şəkildə nəzərdən keçirməyə və müzakirə etməyə imkan verir. Bununla yanaşı, Assambleyanın fəaliyyətini gücləndirəcək yeni mexanizmlərin yaradılmasına böyük diqqət yetirildiyi, o cümlədən Azərbaycan tərəfindən Qadınlar üzrə Komissiyanın təsis edilməsi təşəbbüsünün irəli sürüldüyü vurğulanıb. Həmçinin bildirilib ki, sədrliyimiz dövründə APA-nın büdcəsinin formalaşdırılmasına dair qərar üzrə konsensus əldə edilib ki, bu da Assambleyanın imkanlarının genişləndirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_a6a35dca0163c77ed089e740c_o.jpg
Наша страна прилагала усилия для углубления сотрудничества и диалога в рамках Ассамблеи в срок председательства в Азиатской Парламентской Ассамблее Милли Меджлиса Азербайджанской Республики.
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова сказала это, выступая с речью на 16-й пленарной сессии Азиатской Парламентской Ассамблеи, проведённой в Королевстве Бахрейн. По её словам, к 20-й годовщине своего основания, отмечаемой в текущем году, Ассамблея уже превратилась в важный многосторонний институт конструктивного диалога и солидарности.
Спикер Сагиба Гафарова упомянула расширение состава организации в срок председательства Азербайджана. Она отметила особое внимание, уделявшееся вопросам институционального развития, а также возобновились заседания Бюро, которые теперь проводятся в рамках заседаний Постоянных Комитетов. Было сказано, что это, в свою очередь, позволяет рассматривать и обсуждать включаемые в повестку дня организации вопросы более оперативным образом. Наряду с этим, как было подчёркнуто, пристальное внимание оказывалось и разработке новых механизмов, которые укрепили бы деятельность Ассамблеи; в том числе, Азербайджаном была выдвинута инициатива по учреждению Комиссии по Вопросам Женщин. Кроме того, как было отмечено, за время нашего председательства был обеспечен консенсус по решению о формировании бюджета АПА, что существенно для расширения возможностей Ассамблеи.