https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_87addb50827cc61368529fae4_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Bəhreyn Krallığına işgüzar səfəri çərçivəsində Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Federal Milli Şurasının sədr müavini Tariq Humaid Al Tayer ilə görüşüb.
Görüş zamanı iki ölkə liderlərinin rəhbərliyi altında bütün istiqamətlər üzrə hərtərəfli strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəlmiş əlaqələrin uğurla inkişaf etdiyi qeyd olunub, parlamentlərin fəaliyyəti və verdiyi töhfələr xüsusi vurğulanıb.
Spiker Sahibə Qafarova qarşılıqlı rəsmi səfərlərin, eləcə də parlamentlər arasında imzalanmış Anlaşma Memorandumuna uyğun olaraq əlaqələrin inkişafının önəmini qeyd edib. Söhbət zamanı beynəlxalq təşkilatlar, o cümlədən Asiya Parlament Assambleyası (APA) çərçivəsində əməkdaşlığın yüksək səviyyədə olmasından razılıq ifadə olunub.
Görüşdə Sahibə Qafarova Milli Məclisin APA-ya iki illik sədrliyi dövründə BƏƏ parlamentinin nümayəndə heyətinin göstərdiyi dəstəyə görə təşəkkürünü bildirib, APA-nın parlamentlərarası əlaqələrin genişləndirilməsi üçün ümumi və səmərəli platforma olduğunu vurğulayıb. Söhbətdə Milli Məclisin APA-ya uğurlu sədrliyi xüsusilə qeyd edilib.
Görüşdə parlamentlərarası əməkdaşlığın bundan sonra da qarşılıqlı etimad və tərəfdaşlıq prinsipləri əsasında uğurla davam etdiriləcəyinə əminlik ifadə olunub.

https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_87addb50827cc61368529fae4_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova had a meeting with Deputy Chairman of the Federal National Council of the United Arab Emirates Tariq Humaid Al Tayer during her visit to the Kingdom of Bahrain.
The successful advancement of the relations, which have attained the level of a comprehensive strategic partnership across all the sectors, was mentioned during the meeting; the activities and contributions of the parliaments were high-lit as well.
Speaker Sahiba Gafarova broached the importance of reciprocal official visits and of promoting the links in keeping with the Memorandum of Understanding signed between the parliaments. Contentment was expressed in conversation with the high level of co-operation in international organisations including the Asian Parliamentary Assembly (APA).
Sahiba Gafarova thanked the UAE parliamentary delegation for the support extended during the two-year APA chairmanship of the Milli Majlis, going further to stress that the APA was a common and effective platform upon which to expand inter-parliamentary relations. The successful chairmanship of the Milli Majlis in the APA was mentioned with a special emphasis in the course of the conversation.
A confidence was voiced at the meeting that inter-parliamentary co-operation would continue as successfully and in line with the principles of mutual trust and partnership.