https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_87addb50827cc61368529fae4_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Bəhreyn Krallığına işgüzar səfəri çərçivəsində Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Federal Milli Şurasının sədr müavini Tariq Humaid Al Tayer ilə görüşüb.
Görüş zamanı iki ölkə liderlərinin rəhbərliyi altında bütün istiqamətlər üzrə hərtərəfli strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəlmiş əlaqələrin uğurla inkişaf etdiyi qeyd olunub, parlamentlərin fəaliyyəti və verdiyi töhfələr xüsusi vurğulanıb.
Spiker Sahibə Qafarova qarşılıqlı rəsmi səfərlərin, eləcə də parlamentlər arasında imzalanmış Anlaşma Memorandumuna uyğun olaraq əlaqələrin inkişafının önəmini qeyd edib. Söhbət zamanı beynəlxalq təşkilatlar, o cümlədən Asiya Parlament Assambleyası (APA) çərçivəsində əməkdaşlığın yüksək səviyyədə olmasından razılıq ifadə olunub.
Görüşdə Sahibə Qafarova Milli Məclisin APA-ya iki illik sədrliyi dövründə BƏƏ parlamentinin nümayəndə heyətinin göstərdiyi dəstəyə görə təşəkkürünü bildirib, APA-nın parlamentlərarası əlaqələrin genişləndirilməsi üçün ümumi və səmərəli platforma olduğunu vurğulayıb. Söhbətdə Milli Məclisin APA-ya uğurlu sədrliyi xüsusilə qeyd edilib.
Görüşdə parlamentlərarası əməkdaşlığın bundan sonra da qarşılıqlı etimad və tərəfdaşlıq prinsipləri əsasında uğurla davam etdiriləcəyinə əminlik ifadə olunub.

https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_87addb50827cc61368529fae4_o.jpg
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова в рамках своего визита в Королевство Бахрейн встретилась с заместителем председателя Федерального Национального Совета Объединённых Арабских Эмиратов Тариком Хумаидом Аль Тайером.
В ходе встречи отмечалось успешное развитие отношений, под руководством лидеров двух стран достигших уровня всестороннего стратегического партнёрства во всех направлениях, и были особо отмечены деятельность и вклад парламентов.
Спикер Сагиба Гафарова коснулась важности встречных официальных визитов, а также развития связей в соответствии с подписанным между парламентами Меморандумом о Взаимопонимании. В беседе выражалось удовлетворение высоким уровнем сотрудничества в рамках международных организаций, включая Азиатскую Парламентскую Ассамблею (АПА).
Сагиба Гафарова выразила на встрече благодарность делегации парламента ОАЭ за поддержку, оказанную в течение двухлетнего председательства Милли Меджлиса в АПА, и подчеркнула, что АПА является общей и эффективной площадкой для расширения межпарламентских связей. В беседе было особо отмечено успешное председательство Милли Меджлиса в АПА.
На встрече была озвучена уверенность в том, что межпарламентское сотрудничество будет и впредь успешно продолжаться согласно принципам взаимного доверия и партнерства.