https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_1e29302ea66d9b087387f5334_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Aralıq Dənizi Parlament Assambleyasının (ADPA) Qadın Parlament Forumunun 2-ci Sessiyasında iştirak etmək üçün Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinə (BƏƏ) işgüzar səfərə gəlib.
Əbu-Dabi şəhərinin beynəlxalq hava limanında Milli Məclisin sədrinin başçılıq etdiyi parlament nümayəndə heyətini BƏƏ Federal Milli Şurasının sədri Saqr Qobaş, Federal Milli Şuranın sədr müavini və ADPA-nın Qadın Parlament Forumunun sədri Məryam bin Thaneya, Azərbaycanın BƏƏ-dəki səfiri Elçin Bağırov və digər rəsmi şəxslər qarşılayıblar.
Səfər çərçivəsində Sahibə Qafarovanın ADPA-nın Qadın Parlament Forumunun sessiyasında çıxışı və bir sıra görüşləri nəzərdə tutulub.

https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_1e29302ea66d9b087387f5334_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova has arrived in the United Arab Emirates (UAE) on a working visit with the purpose of participating in the 2nd Session of the Women Parliamentary Forum of the Parliamentary Assembly of the Mediterranean (PAM).
The parliamentary delegation led by the Speaker of the Milli Majlis were welcomed at the international airport of the city of Abu Dhabi by Speaker of the UAE Federal National Council Saqr Ghobash, Deputy Speaker of the UAE Federal National Council and President of the PAM Women Parliamentary Forum Maryam bin Theneya, Ambassador of Azerbaijan to the UAE Elchin Baghirov and other officials.
The visit itinerary includes a speech by Sahiba Gafarova at the session of the PAM Women Parliamentary Forum as well as a number of meetings she is going to have.