https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_79554ccd6ac403b03b8a457db_o.jpg
Fərmanın icrası çərçivəsində daha bir dövlət qurumu - Azərbaycan Respublikasının Dövlət Turizm Agentliyi informasiya sistemlərini “Hökumət buludu”na köçürüb. Agentliyin əsas rəqəmsal resursları AZCON Holding şirkətlərindən olan “AzInTelecom” MMC-yə məxsus Bakı Data Mərkəzinə yerləşdirilib.
“AzInTelecom” tərəfindən Dövlət Turizm Agentliyinə “Virtual server – IaaS” (İnfrastructure-as-a-Service) və “Rezervlənmə – BaaS” (Backup-as-a-Service) “bulud” xidmətlərinin göstərilməsi reallaşdırılıb. Bununla da qurum öz kritik sistemləri üçün daha dayanıqlı və əlçatan İT infrastrukturu əldə edib.
“Hökumət buludu” layihəsi çərçivəsində dövlət qurumları İT sistemlərini “AzInTelecom”a məxsus Bakı Əsas və Yevlax Ehtiyat Data Mərkəzlərinə tam və ya qismən miqrasiyasını həyata keçirir. Nəticədə qurumların cari İT xərcləri azalır, informasiya sistemlərinin məhsuldarlığı artır. Təkmilləşdirilmiş informasiya təhlükəsizliyinə, dayanıqlı İT infrastrukturuna, keyfiyyətli servis təminatı və 24/7 monitorinq xidmətinə nail olunur.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_79554ccd6ac403b03b8a457db_o.jpg
As part of the implementation of the Decree No. 718 of the President of the Republic of Azerbaijan, “On measures for the creation of the 'Government Cloud' (G-cloud) and the provision of ‘cloud’ services,” the State Tourism Agency of the Republic of Azerbaijan has migrated its information systems to the “Government Cloud.”
The agency’s main digital resources have been placed in the Baku Data Center operated by “AzInTelecom” LLC, one of the companies of AZCON Holding. “AzInTelecom” has provided the State Tourism Agency with “Virtual Server – IaaS” (Infrastructure-as-a-Service) and “Backup – BaaS” (Backup-as-a-Service) cloud services. As a result, the agency has obtained a more resilient and accessible IT infrastructure for its critical systems.
It should be noted that, within the framework of the “Government Cloud” project, state institutions are fully or partially migrating their IT systems to the Baku Main and Yevlakh Backup Data Centers of AzInTelecom. As a result, current IT expenses of the institutions decrease, and the performance of their information systems improves. The process also ensures enhanced information security, a more resilient IT infrastructure, high-quality service delivery, and 24/7 monitoring.
It should be noted that “AzInTelecom” LLC is the first organization in the South Caucasus region to obtain the “TIER III” certification, which defines international standards for cloud services.