https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_a01cf81a98de6f42998138456_o.jpg
Ölkənin aparıcı korporativ maliyyə institutu “PAŞA Bank” səhmlərinin İlkin Kütləvi Təklif (beynəlxalq terminologiyada: IPO – Inital Public Offering) üsulu ilə yerləşdirilməsinə hazırlıq mərhələsinə dair mətbuat konfransı keçirimişdir.
28 yanvar 2026-cı il tarixində “Four Seasons” otelində keçirilən tədbirdə Bankın İdarə Heyətinin sədri və baş icraçı direktoru Cavid Quliyev qeyd edib ki, təşəbbüs maliyyə dayanıqlığının daha da gücləndirilməsi, şəffaflığın artırılması və kapital bazarının inkişafına töhfə vermək məqsədi daşıyır.
Cavid Quliyev bildirib ki, səhmlərin İlkin Kütləvi Təklif üsulu ilə yerləşdirilməsi Bank üçün növbəti strateji inkişaf mərhələsidir: “IPO prosesinə qoşulan ilk özəl Bank məhz “PAŞA Bank”dır. “Paylaşdıqca, böyüyürük. Birlikdə.” şüarı ilə keçirilən səhmlərinin yerləşdirilməsi, bankımıza daha şəffaf, dayanıqlı və investorlar üçün uzunmüddətli dəyər yaradan bir maliyyə institutu kimi fəaliyyətini genişləndirmək imkanı verir. Hazırkı mərhələdə yerləşdirilməsi nəzərdə tutulan səhmlərin həcmi Bank kapitalının 5 faizinə bərabər olmaqla, 932 926 ədəd adi, adlı səhmdən ibarətdir.”
O, qeyd edib ki, “PAŞA Bank” hər zaman real sektorun etibarlı maliyyə tərəfdaşı olub və bu
missiyanı uğurla davam etdirir.
“Illər ərzində dayanıqlı və məqsədyönlü inkişaf bizim səhm bazarına çıxışımıza təkan oldu. Bu addım ölkə iqtisadiyyatına, xüsusilə də qeyri-neft sektorunun inkişafına daha güclü töhfə verməmiz üçün yeni fürsətlər yaradır,” – deyə, Bankın baş icraçı direktoru vurğulayıb.
Qeyd edək ki, “PAŞA Bank” 2007-ci ildə yaradılmış Azərbaycanın aparıcı korporativ maliyyə institutlarından biridir. Bank korporativ və kiçik və orta biznes müştərilərinə investisiya bankçılığı, ticarətin maliyyələşdirilməsi, aktivlərin idarə edilməsi və klassik bank xidmətləri təqdim edir. Fəaliyyətinin əsas məqsədi qeyri-neft sektorunun inkişafına dəstək vermək, real sektor bizneslərinin maliyyə ehtiyaclarını qarşılamaq və ölkə iqtisadiyyatının şaxələndirilməsinə töhfə verməkdir. “PAŞA Bank” Azərbaycanla yanaşı Gürcüstan və Türkiyədə də xidmət göstərir.
Bank 2024–2025-ci illərdə yerli sahibkarlığın inkişafına verdiyi töhfələrə görə “Euromoney”, “International Investor” və “Global Finance” kimi nüfuzlu beynəlxalq nəşrlər tərəfindən müxtəlif mükafatlarla, o cümlədən “Ən yaxşı KOS bankı” və “World’s Best Private Banks 2025” kimi titullarla təltif olunub. 2025-ci ildə “Stevie Awards” tərəfindən “İlin şirkəti” nominasiyasında “Gold Stevie” mükafatını qazanan ilk Azərbaycan bankı olub.

PASHA Bank провёл пресс-конференцию, посвящённую подготовительному этапу первичного публичного размещения акций
PASHA Bank провёл пресс-конференцию, посвящённую подготовительному этапу первичного публичного размещения акций PASHA Bank провёл пресс-конференцию, посвящённую подготовительному этапу первичного публичного размещения акций
Ведущий корпоративный финансовый институт страны PASHA Bank провёл пресс-конференцию, посвящённую подготовительному этапу первичного публичного размещения акций (в международной терминологии IPO – Initial Public Offering).
Мероприятие состоялось 28 января 2026 года в отеле Four Seasons. Председатель Правления и главный исполнительный директор банка Джавид Гулиев отметил, что данная инициатива направлена на дальнейшее укрепление финансовой устойчивости, повышение прозрачности и содействие развитию рынка капитала.
По словам Дж. Гулиева, размещение акций методом IPO является следующим стратегическим этапом развития банка.
«Первым частным банком, выходящим на первичное публичное размещение акций, становится именно PASHA Bank. Размещение акций под девизом “Paylaşdıqca, böyüyürük. Birlikdə.” открывает для нашего банка возможности расширить деятельность в качестве более прозрачного, устойчивого финансового института, создающего долгосрочную ценность для инвесторов. На текущем этапе планируется размещение акций в объёме, эквивалентном 5 процентам капитала банка, что составляет 932 926 простых именных акций».
Он также подчеркнул, что «PAŞA Bank» всегда был надёжным финансовым партнёром реального сектора и успешно продолжает эту миссию.
«Многолетнее устойчивое и целенаправленное развитие стало стимулом для нашего выхода на фондовый рынок. Этот шаг создаёт новые возможности для ещё более значимого вклада в экономику страны, особенно в развитие ненефтяного сектора», — отметил главный исполнительный директор PASHA Bank.
Отметим, что PASHA Bank был основан в 2007 году и является одним из ведущих корпоративных финансовых институтов Азербайджана. Банк предоставляет корпоративным и малым и средним бизнес-клиентам услуги инвестиционного банкинга, торгового финансирования, управления активами, а также классические банковские услуги. Основной целью деятельности банка является поддержка развития ненефтяного сектора, удовлетворение финансовых потребностей бизнеса реального сектора и содействие диверсификации экономики страны. Помимо Азербайджана, PASHA Bank осуществляет деятельность в Грузии и Турции.
В 2024–2025 годах за вклад в развитие местного предпринимательства банк был удостоен ряда наград от авторитетных международных изданий, таких как Euromoney, International Investor и Global Finance, включая титулы «Лучший банк для МСБ» и «World’s Best Private Banks 2025». В 2025 году «PAŞA Bank» стал первым азербайджанским банком, получившим награду Gold Stevie в номинации «Компания года» от Stevie Awards.