https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_07fffb4babc19c49cb7425c55_o.jpg
26 yanvar 2026-cı il tarixində SOCAR-ın prezidenti Rövşən Nəcəf Dünya Bankının Avropa və Mərkəzi Asiya regionunda infrastruktur üzrə direktoru Çarlz Kormier ilə görüşüb.
Görüşdə SOCAR ilə Dünya Bankı arasında formalaşmış uzunmüddətli əməkdaşlıqdan məmnunluq ifadə olunub, birgə icra olunan layihələrin, o cümlədən Cənub Qaz Dəhlizinin Avropanın enerji təhlükəsizliyi baxımından strateji əhəmiyyəti qeyd olunub. Eləcə də, SOCAR-ın Dünya Bankının “2030-cu ilədək məşəldə rutin yandırılmaların sıfıra endirilməsi” təşəbbüsünün fəal iştirakçılarından olduğu vurğulanıb.
Söhbət zamanı SOCAR-ın qlobal genişlənmə strategiyasına uyğun olaraq həyata keçirdiyi layihələr, dekarbonizasiya hədəfləri, müəssisələrin rəqəmsallaşdırılması üzrə görülən işlər barədə məlumat verilib. Bu xüsusda, “SOCAR Karbamid” zavodunun Dünya İqtisadi Forumunun “Qlobal mayak” Şəbəkəsinə üzv qəbul edildiyi bildirilib.
Görüşdə tərəflər əməkdaşlıq perspektivlərini nəzərdən keçirib, ədalətli enerji keçidi, iqtisadi cəhətdən səmərəli enerji resursları, yaşıl enerji dəhlizləri və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.

https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_07fffb4babc19c49cb7425c55_o.jpg
On 26 January 2026, SOCAR President Rovshan Najaf met with Charles Cormier, Regional Director for Infrastructure for Europe and Central Asia at the World Bank.
During the meeting, satisfaction was expressed with the long-term cooperation established between SOCAR and the World Bank, and the strategic importance of jointly implemented projects, including the Southern Gas Corridor, for Europe’s energy security was highlighted. It was also emphasized that SOCAR is among the active participants in the World Bank’s “Zero Routine Flaring by 2030” initiative.
Information was provided on projects implemented by SOCAR in line with its global expansion strategy, its decarbonization targets, and efforts undertaken in the field of digitalization of enterprises. In this context, it was noted that the SOCAR Carbamide plant has been admitted as a member of the Global Lighthouse Network of the World Economic Forum.
During the discussion, the parties reviewed cooperation prospects and exchanged views on a just energy transition, economically efficient energy resources, green energy corridors, and other issues of mutual interest.