https://innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_ceda76fc02108e1fd0096bd48_o.jpg
Dövlət Dəniz və Liman Agentliyinin əməkdaşları Portuqaliyanın paytaxtı Lissabon şəhərində Avropa Dəniz Təhlükəsizliyi Agentliyinin (EMSA) təşkil etdiyi “Dəniz auditorları üçün ümumi əsas tədris proqramı kursu” adlı beynəlxalq təlim proqramında iştirak ediblər.
Beş gün davam edən təlim proqramı dəniz nəqliyyatı sahəsində audit fəaliyyəti üzrə vahid metodoloji yanaşmanın formalaşdırılması məqsədi daşıyıb.
Beynəlxalq təlim çərçivəsində audit prinsipləri üzrə ISO standartının tətbiqi, təsnifat cəmiyyətlərinin audit mexanizmləri, həmçinin Gəmi və Liman Vasitələrinin Mühafizəsi, Əmniyyətli İdarəetmə haqqında beynəlxalq məcəllələrin tələblərinə uyğun olaraq həyata keçirilən auditlər barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Sonda Agentliyin nümayəndələri proqramı uğurla başa vuraraq sertifikatlarla təltif olunublar.
Qeyd edək ki, təlimdə Agentliyin Təsnifat Cəmiyyətləri ilə iş şöbəsinin müdiri İbrahim Salmanov, Gəmi qeydiyyatı və sənədləri şöbəsinin müdiri Cavidan Qasımlı və Limanlar və dəniz əməliyyatları bazaları ilə iş şöbəsinin müdiri vəzifəsini icra edən Pərviz Abbasov iştirak edib.

https://innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_ceda76fc02108e1fd0096bd48_o.jpg
Employees of the State Maritime and Port Agency took part in an international training program titled “Common Core Curriculum Course for Maritime Auditors”, organized by the European Maritime Safety Agency (EMSA) in Lisbon, the capital of Portugal.
The five-day training program aimed to establish a unified methodological approach to audit activities in the field of maritime transport.
Within the framework of the international training, discussions were held on the application of ISO standards related to audit principles, audit mechanisms of classification societies, as well as audits conducted in accordance with the requirements of the International Ship and Port Facility Security (ISPS) Code and the International Safety Management (ISM) Code.
At the end of the training, the Agency’s representatives successfully completed the program and were awarded certificates.
It should be noted that the training was attended by Ibrahim Salmanov, Head of the Department for Work with Classification Societies; Javidan Gasimli, Head of the Ship Registry and Documentation Department; and Parviz Abbasov, Acting Head of the Department for Work with Ports and Maritime Operations Bases.