https://innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_c92a42980b22d079b782aff1f_o.jpg
13 fevral 2026-cı il tarixində PAŞA Bank real sektor nümayəndələri üçün səhmlərin İlkin Kütləvi Təklif (IPO) yolu ilə yerləşdirilməsi mövzusunda ilk tədbirini keçirib. Tədbirin məqsədi sahibkarları kapital bazarlarının təqdim etdiyi imkanlarla tanış etmək, eyni zamanda PAŞA Bank-ın səhmləri və IPO mexanizmi barədə daha aydın və praktik məlumat təqdim etmək olub.
Tədbirdə çıxış edən Bakı Fond Birjasının Müşahidə Şurasının sədri Fərid Axundov IPO-nun strateji əhəmiyyətini vurğulayıb:
“Bu IPO yalnız uğurlu bir yerləşdirmə deyil, bazarın institusionallaşması və dərinləşməsi istiqamətində dönüş nöqtəsidir. Davamlı şəffaflıq, emitent və investor münasibətlərinin gücləndirilməsi və yeni şirkətlərin kapital bazarlarına cəlb olunması nəticəsində bir neçə il sonra bu yerləşdirməyə bazarı real şəkildə dəyişən addım kimi baxılacağına inanırıq,” – deyə Fərid Axundov bildirib.
100-dən artıq sahibkarın iştirak etdiyi görüşdə bank sektoru, kapital bazarları və tənzimləyici dövlət qurumlarının nümayəndələrinin iştirakı ilə geniş fikir mübadiləsi aparılıb, real bazar təcrübələri və praktiki yanaşmalar paylaşılıb.
Regionun iqtisadi inkişafının təmin edilməsində və maraqlı tərəflərin kapital axınına çıxışının asanlaşdırılmasında strateji rol oynayan Bakı Fond Birjası bölgədəki iqtisadi sabitliyin və artımın əsasını təşkil edən bu səylərlə investorlar üçün etibarlılığı, emitentlər üçün əlçatanlığı təmin etməklə maliyyə bazarlarının inkişafını dəstəkləyir.

On February 13, 2026, PAŞA Bank held its first event dedicated to the Initial Public Offering (IPO) of its shares, specifically for representatives of the real sector. The purpose of the event was to introduce entrepreneurs to the opportunities offered by capital markets and to provide clearer and more practical information about PAŞA Bank’s shares and the IPO mechanism.
Speaking at the event, Chairman of the Supervisory Board of the Baku Stock Exchange, Farid Akhundov emphasized the strategic importance of the IPO:
“This IPO is not merely a successful placement, but a turning point in the institutionalization and deepening of the market. Through sustained transparency, strengthened issuer–investor relations and the attraction of new companies to the capital markets, we believe that in a few years this placement will be regarded as a step that genuinely transformed the market,” said Farid Akhundov.
The meeting, attended by more than 100 entrepreneurs, featured extensive discussions with representatives of the banking sector, capital markets and regulatory authorities, during which real market practices and practical approaches were shared.
Playing a strategic role in supporting regional economic development and facilitating stakeholders’ access to capital flows, the Baku Stock Exchange continues to promote the development of financial markets by ensuring reliability for investors and accessibility for issuers — key foundations of economic stability and growth in the region.