https://innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_5563e4d8dbbc2cc2070e6b554_o.jpg
Azərbaycanın aparıcı ali təhsil müəssisəsi olan ADA Universitetində Xəzər dənizinin dayazlaşması məsələlərinə həsr olunmuş “Xəzər problemi: səbəblər, nəticələr və həllər” mövzusunda dəyirmi masa keçirilib.
Tədbir Qazaxıstanın Bakıdakı Səfirliyinin təşəbbüsü ilə 22–24 aprel 2026-cı il tarixlərində Astanada keçiriləcək Regional Ekoloji Zirvə Görüşü ərəfəsində təşkil olunub. Dəyirmi masa akademik dairələrin, elmi institutların, dövlət orqanlarının, diplomatik missiyaların və beynəlxalq təşkilatların nümayəndələrini bir araya gətirib.
Tədbirdə Qazaxıstan Respublikasının Azərbaycandakı Səfiri Alim Bayel, Milli Məclisin Deputatı, ADA Universitetinin Prorektoru Fariz İsmayılzadə, İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının Təmiz Enerji Mərkəzinin İcraçı Direktoru Aysel Yaqubova, Qazaxıstan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Xüsusi Tapşırıqlar üzrə Səfiri Zülfiyə Süleymenova, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin İqlim Diplomatiyası Departamentinin Direktoru Elçin Allahverdiyev, Qazaxıstanın Xəzər Dənizi Elmi-Tədqiqat İnstitutunun Rəhbəri Serik Axmetov, Azərbaycanın Milli Hidrometeorologiya Xidmətinin Rəhbəri Nazim Mahmudov, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının nümayəndələri, həmçinin ekologiya, su problemləri və iqlim diplomatiyası sahəsində digər aparıcı ekspertlər çıxış ediblər.
Səfir Alim Bayel öz çıxışında Qazaxıstan Prezidenti Kasım-Jomart Tokayev tərəfindən ekoloji gündəliyə verilən xüsusi əhəmiyyəti qeyd edib. 15 mart tarixində Qazaxıstanda yeni Konstitusiyanın qəbul edilməsi üzrə referendum keçiriləcək və həmin Konstitusiyada ilk dəfə olaraq vətəndaşların təbiətin qorunması və onun sərvətlərinə ehtiyatla yanaşması üzrə vəzifələri təsbit olunub. Dövlət isə öz növbəsində insanın həyat və sağlamlığı üçün əlverişli olan ətraf mühitin qorunmasını məqsəd kimi müəyyən edir.
Səfir həmçinin dəyirmi masa iştirakçılarını apreldə Astanada keçiriləcək Regional Ekoloji Zirvə Görüşü barədə məlumatlandırıb. Diplomat Qazaxıstanın lideri K. Tokayevin Birləşmiş Millətlər Təşkilatı sistemi çərçivəsində tamhüquqlu su təşkilatının yaradılması təşəbbüsü barədə də söz açıb.
Aysel Yaqubova Xəzər dənizinin dayazlaşmasının sahilyanı dövlətlər üçün səbəbləri və nəticələri üzərində dayanıb, həmçinin bu problemə beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətinin cəlb edilməsinin zəruriliyini qeyd edib. Zülfiyə Süleymenova Xəzər problemlərinin müzakirəsi təşəbbüsünü yüksək qiymətləndirərək, bu gün onun dayazlaşmasını yalnız dövrlülüklə əlaqələndirmək düzgün olmadığını vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, su hövzəsinin vəziyyətinə qlobal istiləşmə böyük mənfi təsir göstərir. Z. Süleymenova həmçinin Qazaxıstanın təbiətin mühafizəsi sahəsində nailiyyətləri barədə məlumat verib.
Elçin Allahverdiyev Xəzəryanı ölkələri Xəzər dənizinin ekoloji problemlərinin həlli üçün səyləri birləşdirməyə çağırıb və ilk dəfə olaraq dayazlaşma təkcə ekoloji deyil, həm də iqtisadi problemlərə səbəb olduğunu qeyd edib. Serik Axmetov iştirakçılara Xəzər dənizinin onilliklər üzrə ekoloji vəziyyəti barədə təqdimat təqdim edib və suya qənaət texnologiyalarının tətbiqi də daxil olmaqla problemin mümkün həll yollarını təklif edib.
Ümumilikdə, dəyirmi masa zamanı regionda ekoloji böhranın səbəbləri müzakirə olunub, mümkün həll yolları üzrə fikir mübadiləsi aparılıb. İştirakçılar ətraf mühit problemlərinin birgə həlli istiqamətində Qazaxıstan və Azərbaycanın səylərini yüksək qiymətləndiriblər.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_5563e4d8dbbc2cc2070e6b554_o.jpg
В ведущем учебном заведении Азербайджана — Университете АДА состоялся круглый стол на тему «Каспийская проблема: причины, последствия и решения», посвященный вопросам обмеления Каспийского моря.
Мероприятие было организовано по инициативе Посольства Казахстана в Баку в преддверии Регионального экологического саммита, который состоится 22-24 апреля 2026 года в Астане. Круглый стол собрал представителей академических кругов, научных институтов, государственных органов, дипломатических миссий и международных организаций.
На мероприятии выступили Посол Республики Казахстан в Азербайджане Алим Байель, депутат Милли Меджлиса, проректор Университета АДА Фариз Исмаилзаде, Исполнительный директор Центра чистой энергии Организации экономического сотрудничества Айсель Ягубова, Посол по особым поручениям МИД Республики Казахстан Зульфия Сулейменова, Директор департамента климатической дипломатии МИД Азербайджанской Республики Эльчин Аллахвердиев, руководитель Казахского научно-исследовательского института Каспийского моря Серик Ахметов, руководитель Национальной гидрометеорологической службы Азербайджана Назим Махмудов, представители Национальной академии наук Азербайджана, а также другие ведущие эксперты в области экологии, водных проблем и климатической дипломатии.
В своем выступлении Посол Алим Байель отметил особое значение, придаваемое Президентом Казахстана Касым-Жомартом Токаевым экологической повестке. 15 марта в Казахстане состоится референдум по принятию новой Конституции, в которой впервые прописаны обязанности граждан по сохранению природы и бережному отношению к ее богатствам. Государство, в свою очередь, ставит целью охрану окружающей среды, благоприятной для жизни и здоровья человека.
Посол также проинформировал участников круглого стола о Региональном экологическом саммите, который пройдет в апреле в Астане. Дипломат рассказал и об инициативе лидера Казахстана К. Токаева по созданию полноценной водной организации в рамках системы ООН.
Айсель Ягубова остановилась на причинах и последствиях обмеления Каспийского моря для прибрежных государств, а также отметила необходимость привлечения внимания международного сообщества к данной проблеме. Зульфия Сулейменова высоко оценила инициативу по обсуждению проблем Каспия, подчеркнув, что его обмеление сегодня нельзя связывать только с цикличностью. По ее словам, большое негативное влияние на состояние водоема оказывает глобальное потепление. З. Сулейменова также рассказала о достижениях Казахстана в природоохранных мероприятиях.
Эльчин Аллахвердиев призвал прикаспийские страны объединить усилия по решению экологических проблем Каспийского моря, отметив, что впервые обмеление влечет за собой не только экологические, но и экономические проблемы. Серик Ахметов представил участникам презентацию об экологическом состоянии Каспийского моря в разрезе десятилетий и предложил возможные решения проблемы, включая внедрение водосберегательных технологий.
В целом, в ходе круглого стола были обсуждены причины экологического кризиса в регионе, осуществлен обмен мнениями по возможным решениям. Участники высоко оценили усилия Казахстана и Азербайджана по совместному решению проблем окружающей среды.