https://innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_060693cde8137857549831997_o.jpg
2025-2026-cı ilin hazırlıq planına uyğun olaraq, Müdafiə Nazirliyinin Tibb İdarəsində 2025-ci ilin yekunlarına həsr olunmuş təlim-metodiki toplanış keçirilib.
Tədbirdə idarənin zabit heyəti, Baş Klinik Hospitalın şöbə rəisləri, qoşun (qüvvə) növləri, Əlahiddə Ümumqoşun Ordu, birlik və birləşmələrin tibb xidməti rəisləri iştirak ediblər.
Əvvəlcə xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin və Vətən uğrunda canlarından keçən şəhidlərimizin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib.
Təlim-metodiki toplanışda mövsümi xəstəliklərin yayılması, profilaktik tədbirlərin görülməsi, innovativ üsullarla müayinə və müalicə metodlarının aparılmasına dair məruzələr dinlənilib, eləcə də digər mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

In accordance with the 2025-2026 training plan, a training-methodical session dedicated to the results of 2025 was held at the Medical Department of the Ministry of Defense.
The event was attended by the department’s officers, chiefs of sections of the Main Clinical Hospital, and chiefs of medical services from the troops (forces), Combined Arms Army, army corps and formations.
The session commenced with a one-minute silence in memory of National Leader Heydar Aliyev and Martyrs who sacrificed their lives for the Motherland, followed by the performance of the National Anthem of the Republic of Azerbaijan.
During the session, reports were presented on the spread of seasonal diseases, the implementation of preventive measures, and the application of innovative examination and treatment methods. Participants also exchanged views on other relevant topics.