https://innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_3d03e41cba1fbd98e919d76b6_o.jpg
Fevralın 18-də “AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətində 2025-2026-cı tədris ili üzrə ali və peşə təhsili müəssisələrinin tələbələri üçün elan edilmiş növbəti Təqaüd Proqramı müsabiqəsinin qaliblərinin mükafatlandırılması mərasimi keçirilib.
Tədbirdə “AzerGold” QSC-nin İdarə Heyətinin üzvü - sədrin müavini İlqar Cəlilov, Elm və təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov, Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyinin direktoru İlqar Bayramlı, eləcə də ali təhsil müəssisələrinin rektorları və tələbələr iştirak ediblər. Tədbiri giriş sözü ilə açan İlqar Cəlilov qalibləri təbrik edərək, onların gələcək fəaliyyətlərində uğurlar diləyib.
Dağ-mədən sahəsinin Prezident İlham Əliyev tərəfindən ölkəmizdə investisiya baxımından perspektivli üç prioritet istiqamətdən biri kimi müəyyən edildiyini qeyd edən İ.Cəlilov vurğulayıb ki, bu sahədə insan kapitalının gücləndirilməsi, ixtisaslı mütəxəssislərin hazırlanması və gənclərin istehsalat prosesinə inteqrasiyası strateji əhəmiyyət daşıyır və Təqaüd Proqramı da məhz bu məqsədlərə xidmət edir.
Proqram çərçivəsində bugünədək 47 nəfərin ali təhsil, 52 nəfər tələbənin isə peşə təhsili üzrə müsabiqə qalibi seçildiyi və onlardan 13 nəfərin Cəmiyyətdə işə qəbul edildiyi diqqətə çatdırılıb.
Təqaüd proqramlarını tələbələrin təhsil həyatına, onların bilik və bacarıqlarının artırılmasına mühüm töhfə kimi dəyərləndirən elm və təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov bildirib ki, bu cür təşəbbüslər tələbələrin peşəkar inkişafına əhəmiyyətli təsir göstərir. Nazir müavini vurğulayıb ki, dövlət şirkəti tərəfindən yaradılan bu imkanlar tələbələrin real iş mühitinə daha sürətli uyğunlaşmasına, nəzəri biliklərlə yanaşı praktiki bacarıqlara da yiyələnməsinə və gələcək karyeralarına daha hazırlıqlı başlamalarına şərait yaradır.
Daha sonra Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyinin direktoru İlqar Bayramlı Agentliklə “AzerGold” arasında 2021-ci ildən qüvvədə olan əməkdaşlıq memorandumu çərçivəsində peşə təhsili istiqamətində ixtisaslı kadrların hazırlanmasına yönəlmiş birgə fəaliyyətin artıq konkret və ölçüləbilən nəticələr verməkdə olduğunu diqqətə çatdırıb. Onun sözlərinə görə, istehsalat yönümlü təhsil modelinin tətbiqi, kurikulumların əmək bazarının tələblərinə uyğunlaşdırılması və sənaye tərəfdaşlığı mexanizmlərinin gücləndirilməsi bu əməkdaşlığın əsas uğur komponentlərini təşkil edir.
Ötən ilki Təqaüd Proqramının qalibi və hazırda dövlət şirkətində çalışan gənc geoloq Emin Zeynallı proqramın onun peşəkar inkişafında oynadığı roldan, eləcə də real iş mühitində qazandığı təcrübədən bəhs edərək öz təəssüratlarını tədbir iştirakçıları ilə bölüşüb.
Sonda Təqaüd proqramı qaliblərə təltifnamələr və xatirə hədiyyələri təqdim olunub.
Qeyd edək ki, 2025-2026-cı tədris ili üzrə ali təhsil müəssisələrindən “Geologiya”, “Dağ-mədən mühəndisliyi”, “Ekologiya”, “Metallurgiya” ixtisasları üzrə təhsil alan 9, peşə təhsili müəssisələrindən isə 15 tələbə “AzerGold” təqaüdünün qalibi olub. Proqram çərçivəsində tələbələrin sosial müdafiəsinə dəstək məqsədi ilə qaliblərin hər biri üçün aylıq təqaüd ödəniləcək. Qaliblər şirkətin istehsalat sahələrində təcrübə keçmək imkanı əldə edəcək, nəzəri biliklərini real iş mühitində tətbiq etməklə praktiki bacarıqlarını gücləndirəcəklər. Onların gələcək karyera inkişafı üçün bütün zəruri təşkilati və metodiki şərait təmin olunacaq.

Награждены победители V стипендиального конкурса ЗАО "AzerGold"
Награждены победители V стипендиального конкурса ЗАО "AzerGold" Награждены победители V стипендиального конкурса ЗАО "AzerGold"
18 февраля в закрытом акционерном обществе «AzerGold» состоялась церемония награждения победителей очередного конкурса стипендиальной программы для студентов высших и профессиональных учебных заведений на 2025-2026 учебный год.
В мероприятии приняли участие Член Правления — заместитель председателя компании Ильгар Джалилов, заместитель министра науки и образования Фирудин Гурбанов, директор Государственного агентства профессионального образования Ильгар Байрамлы, ректоры высших учебных заведений, а также студенты. Открыв мероприятие вступительной речью, Ильгар Джалилов поздравил победителей и пожелал им успехов в дальнейшей деятельности.
Отметив, что горнодобывающая промышленность определена Президентом Ильхам Алиев как одно из трёх приоритетных направлений инвестиций в стране. И. Джалилов подчеркнул, что укрепление человеческого капитала в данной сфере, подготовка квалифицированных специалистов и интеграция молодёжи в производственный процесс имеют стратегическое значение. Именно этим целям служит Стипендиальная программа «AzerGold».
На сегодняшний день в рамках программы победителями признаны 47 студентов высших учебных заведений и 52 студента учреждений профессионального образования, из которых 13 человек уже трудоустроены в компании.
Оценивая Стипендиальную программу как значимый вклад в образовательную среду студентов и развитие их профессиональных компетенций, заместитель министра науки и образования Фирудин Гурбанов отметил, что подобные инициативы играют важную роль в формировании квалифицированных кадров. По его словам, предоставляемые государственной компанией возможности помогают молодежи быстрее адаптироваться к условиям реального производства, закреплять теоретические знания на практике и уверенно начинать профессиональную карьеру.
В свою очередь директор Государственного агентства профессионального образования Ильгар Байрамлы отметил, что сотрудничество в рамках меморандума, подписанного между Агентством и «AzerGold» в 2021 году, уже приносит конкретные и измеримые результаты. По его словам, ключевыми факторами успеха стали внедрение производственно-ориентированной модели обучения, адаптация образовательных программ к требованиям рынка труда и укрепление механизмов промышленного партнёрства.
Эмин Зейналлы, молодой геолог и победитель прошлогодней стипендиальной программы, в настоящее время работающий в государственной компании, поделился своими впечатлениями с участниками мероприятия, рассказав о роли программы в его профессиональном развитии, а также об опыте, полученном в реальной рабочей среде.
В завершение мероприятия победителям были вручены сертификаты и памятные подарки.
Следует отметить, что в 2025–2026 учебном году стипендию «AzerGold» получили 9 студентов высших учебных заведений по специальностям «Геология», «Горное дело», «Экология», «Металлургия», а также 15 студентов профессиональных учебных заведений.
В рамках программы каждому победителю будет выплачиваться ежемесячная стипендия в целях социальной поддержки. Студенты также получат возможность пройти производственную практику на объектах компании, укрепить практические навыки и применить теоретические знания в реальных условиях. Для их дальнейшего карьерного развития будут обеспечены все необходимые организационно-методические условия.