https://innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_a3f10e0eb44b5e13058e793e1_o.jpg
Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyi və NATO arasında 2026-cı il üçün Fərdi Tərəfdaşlıq üzrə Əməkdaşlıq Proqramı (IPCP) çərçivəsində Bakıda “Məsləhətçi görüşü” keçirilir.
NATO-nun Əməliyyat İmkanları Konsepsiyası (ƏİK) Qiymətləndirmə və Rəy proqramının vacib hissəsi olan “Məsləhətçi görüşü”ndə cari ilin iyun ayında ölkəmizdə keçiriləcək ƏİK bölmələrinin “1-ci səviyyəli özünü qiymətləndirmə” (SEL-1) təliminin planlama və hazırlıq vəziyyəti izah olunub.
Müdafiə Nazirliyinin nümayəndələri və xarici mütəxəssislərin iştirakı ilə keçirilən görüşün əsas məqsədi ƏİK proqramına yeni bəyan edilmiş bölmələrimizin döyüş hazırlığı fəaliyyətləri, təminat və təchizatlarının, eləcə də bölmələrin NATO standartlarına uyarlılıq səviyyəsini yoxlamaq məqsədilə tərtib olunmuş qiymətləndirmə suallarının dəqiqləşdirilməsi və təsdiqlənməsidir.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_a3f10e0eb44b5e13058e793e1_o.jpg
Within the 2026 Individual Partnership Cooperation Programme (IPCP) between the Ministry of Defense of the Republic of Azerbaijan and NATO, an Advisory meeting is being conducted in Baku.
At the Advisory meeting, which is an important part of NATO’s Operational Capabilities Concept (OCC) Evaluation and Feedback Programme, the planning and preparation progress of the OCC units’ Self-Evaluation Level-1 (SEL-1) exercise scheduled to take place in Azerbaijan in June this year was explained.
The main objective of the meeting, held with the participation of representatives of the Azerbaijan Ministry of Defense and foreign experts, is to clarify and approve the evaluation questions developed to assess the combat training activities, support and equipment, as well as the level of interoperability with NATO standards of the units recently declared to the OCC programme.