https://innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_5849b65260a85878038083f2c_o.jpg
Müdafiə nazirinin təsdiq etdiyi plana əsasən Xocalı soyqırımının 34-cü ildönümü ilə əlaqədar Azərbaycan Ordusunun qoşun (qüvvə) növləri, Əlahiddə Ümumqoşun Ordu, birlik, birləşmə və hərbi hissələrdə, eləcə də Milli Müdafiə Universitetinin tabeliyində fəaliyyət göstərən xüsusi təyinatlı təhsil müəssisələrində və xarici ölkələrdə akkreditə olunmuş hərbi attaşelik aparatlarının nümayəndəliklərində silsilə tədbirlər keçirilib.
Əvvəlcə xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin və Vətən uğrunda canlarından keçən şəhidlərimizin, eləcə də Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Hərbi orkestrin müşayiəti ilə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib.
Anım mərasimlərində bildirilib ki, Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin hakimiyyətə qayıdışından sonra faciənin əsl hüquqi qiymətini alması ilə bağlı milli səviyyədə addımlar atılıb. Milli Məclisin 1994-cü il 24 fevral tarixli qərarı ilə fevralın 26-sı Xocalı Soyqırımı Günü elan edilib.
Xocalı faciəsinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması istiqamətində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin, eləcə də Heydər Əliyev Fondunun həyata keçirdiyi məqsədyönlü fəaliyyətləri xüsusi vurğulanıb.
Silsilə tədbirlər çərçivəsində saat 17:00-da Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Soyqırımı qurbanlarının xatirəsinə ucaldılmış abidələr ziyarət olunub, ictimai-siyasi hazırlıq dərslərində mövzuya dair mühazirələr oxunub, fotosərgilər, ədəbi-bədii kompozisiyalar və filmlər nümayiş etdirilib.

https://innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_5849b65260a85878038083f2c_o.jpg
Pursuant to the plan approved by the Minister of Defense, a series of events were held to mark the 34th anniversary of the Khojaly genocide across the troops (forces), Combined Arms Army, army corps, formations, military units of the Azerbaijan Army, as well as in the special educational institutions operating under the National Defense University and at the offices of military attaché representations accredited in foreign countries.
The events commenced with a tribute to the National Leader Heydar Aliyev, Martyrs, who sacrificed their lives for the Motherland, and victims of Khojaly genocide. The National Anthem of the Republic of Azerbaijan was performed under accompaniment of military band.
It was stated that following the return to power of the National Leader Heydar Aliyev, national-level steps were taken to ensure that the tragedy received its proper legal recognition. By the decision of the Milli Majlis on February 24, 1994, February 26 was officially designated as the Day of the Khojaly Genocide.
The purposive activities of the President of the Republic of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces, Ilham Aliyev, as well as of the Heydar Aliyev Foundation, to raise international awareness of the Khojaly tragedy were highlighted.
Within the series of commemorative events, at 17:00 the memory of the victims of the Khojaly genocide was honored with a minute of silence. Monuments of the genocide were visited, lectures on the subject were delivered during civic-political training sessions. Additionally, photo exhibitions, literary compositions, and films were presented.