https://innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_5849b65260a85878038083f2c_o.jpg
Müdafiə nazirinin təsdiq etdiyi plana əsasən Xocalı soyqırımının 34-cü ildönümü ilə əlaqədar Azərbaycan Ordusunun qoşun (qüvvə) növləri, Əlahiddə Ümumqoşun Ordu, birlik, birləşmə və hərbi hissələrdə, eləcə də Milli Müdafiə Universitetinin tabeliyində fəaliyyət göstərən xüsusi təyinatlı təhsil müəssisələrində və xarici ölkələrdə akkreditə olunmuş hərbi attaşelik aparatlarının nümayəndəliklərində silsilə tədbirlər keçirilib.
Əvvəlcə xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin və Vətən uğrunda canlarından keçən şəhidlərimizin, eləcə də Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Hərbi orkestrin müşayiəti ilə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib.
Anım mərasimlərində bildirilib ki, Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin hakimiyyətə qayıdışından sonra faciənin əsl hüquqi qiymətini alması ilə bağlı milli səviyyədə addımlar atılıb. Milli Məclisin 1994-cü il 24 fevral tarixli qərarı ilə fevralın 26-sı Xocalı Soyqırımı Günü elan edilib.
Xocalı faciəsinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması istiqamətində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin, eləcə də Heydər Əliyev Fondunun həyata keçirdiyi məqsədyönlü fəaliyyətləri xüsusi vurğulanıb.
Silsilə tədbirlər çərçivəsində saat 17:00-da Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Soyqırımı qurbanlarının xatirəsinə ucaldılmış abidələr ziyarət olunub, ictimai-siyasi hazırlıq dərslərində mövzuya dair mühazirələr oxunub, fotosərgilər, ədəbi-bədii kompozisiyalar və filmlər nümayiş etdirilib.

https://innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_5849b65260a85878038083f2c_o.jpg
В соответствии с планом, утверждённым министром обороны, в связи с 34-й годовщиной Ходжалинского геноцида в видах войск (силах), Отдельной общевойсковой армии, объединениях, соединениях и воинских частях Азербайджанской Армии, а также специальных военных учебных заведений, действующих в подчинении Национального университета обороны, и в представительствах аппаратов военных атташе, аккредитованных в зарубежных странах, был проведён ряд мероприятий.
Сначала минутой молчания была почтена память Общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева и шехидов, отдавших жизнь во имя Родины, а также жертв Ходжалинского геноцида. В сопровождении Военного оркестра прозвучал Государственный гимн Азербайджанской Республики.
На мемориальных церемониях было отмечено, что после возвращения к власти Общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева на национальном уровне были предприняты шаги для того, чтобы Ходжалинский геноцид получил истинную правовую оценку. Постановлением Милли Меджлиса от 24 февраля 1994 года 26 февраля было объявлено Днём Ходжалинского геноцида.
Были особо отмечены целенаправленные действия, осуществляемые Президентом Азербайджанской Республики, Верховным Главнокомандующим Вооруженными Силами Ильхамом Алиевым, и Фондом Гейдара Алиева по информированию всего мира о Ходжалинском геноциде.
В рамках мероприятий в 17:00 память жертв Ходжалинского геноцида была почтена минутой молчания. Были посещены памятники, воздвигнутые в память о жертвах геноцида, на уроках по общественно-политической подготовке были прочитаны тематические лекции, представлены фотовыставки, литературно-художественные композиции и фильмы.