https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_891cf34cceb16b3211673b4e0_o.jpg
24 fevral 2026-cı il tarixində “AzerGold” QSC-nin təşəbbüsü və Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi yanında Aqrar Xidmətlər Agentliyinin (AXA) dəstəyi ilə həyata keçirilən “Daşkəsən və Göygöl rayonlarında aqrar inkişafa dəstək” layihəsinin yekunlarına dair görüş keçirilib. Tədbirdə qurum rəhbərləri, rayon icra hakimiyyətləri, yerli icma nümayəndələri və fermerlər iştirak edib.
“AzerGold” QSC-nin İdarə Heyətinin üzvü – sədrin müavini, Korporativ Sosial Məsuliyyət Komitəsinin sədri Xəyyam Fərzəliyev, AXA-nın sədri Sərdar Hacıyev, müvafiq olaraq Daşkəsən və Göygöl rayon icra hakimiyyətlərinin başçıları Orxan Abbasov və Vüqar Novruzov çıxış edərək layihənin əhəmiyyətini barədə danışıb, əsas nəticələri təqdim ediblər.
Qeyd edilib ki, heyvan, bitki, torpaq və su nümunələri üzrə aparılan geniş laborator analizlərin elmi təhlillərinə əsasən QSC-nin hasilat və istehsalat fəaliyyətinin təbiətə, torpağa və məhsuldarlığa hər hansı mənfi təsiri qeydə alınmayıb. Aqrokimyəvi analizlər nəticəsində ərazidəki su mənbələrinin suvarma üçün tam yararlı olduğu müəyyən edilib. Heyvan sağlamlığı üzrə aparılan müayinələrdə xüsusi təhlükəli xəstəlik aşkarlanmayıb.
Bitki mühafizəsi istiqamətində 213 fermer təsərrüfatında monitorinqlər aparılıb, zərərvericilər müəyyən edilərək fermerlərə fərdi tövsiyələr verilib. Həmçinin təşkil olunan 37 təlim vasitəsilə iştirakçılar aqrar sahədə bilik və bacarıqlarını artırıblar.
Xatırladaq ki, icrasına ötən il başlanılmış lahiyə Daşkəsən rayonunun Şadax yaşayış məntəqəsini, Bayan, Quşçu, Çovdar və Çaykənd, Göygöl rayonunun isə Tüllallar və Zurnabad kəndlərini əhatə edib. Layihənin məqsədi heyvandarlıq və bitkiçilikdə məhsuldarlığı artırmaq, aqrar fəaliyyətin ekoloji tələblərə uyğun təşkili və yerli təsərrüfatlara elmi əsaslı dəstək göstərməkdir.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_891cf34cceb16b3211673b4e0_o.jpg
24 февраля 2026 года, прошла встреча по итогам проекта «Поддержка аграрного развития в Дашкесанском и Гёйгёльском районах», реализованного по инициативе ЗАО «AzerGold» и при поддержке Агентства аграрных услуг при Министерстве сельского хозяйства. В мероприятии приняли участие руководители структур, представители исполнительной власти районов, местных общин и фермеры.
Член Правления – заместитель председателя ЗАО «AzerGold», председатель Комитета по корпоративной социальной ответственности Хайям Фарзалиев, председатель Aгентства Сардар Гаджиев, а также главы исполнительной власти Дашкесанского и Гёйгёльского районов Орхан Аббасов и Вугар Новрузов соответственно выступили с речами, рассказав о значимости проекта и представив его основные результаты.
Было отмечено, что на основании научного анализа проб животных, растений, почвы и воды, установлено отсутствие негативного влияния производственной деятельности ЗАО на окружающую среду, почву или урожайность. Агрохимические анализы подтвердили полную пригодность местных водных источников для орошения. Ветеринарные обследования также не выявили наличия особо опасных заболеваний у скота.
В рамках защиты растений был проведен мониторинг в 213 фермерских хозяйствах, выявлены вредители и даны индивидуальные рекомендации фермерам. Кроме того, было организовано 37 тренингов, благодаря которым участники повысили свои знания и навыки в аграрной сфере.
Напомним, что проект, реализация которого началась в прошлом году, охватил населенные пункты Шадах, Баян, Гушчу, Човдар и Чайкенд в Дашкесанском районе, а также Тюлларлар и Зурнабад в Гёйгёльском районе. Цель проекта — повышение продуктивности животноводства и растениеводства, организация аграрной деятельности в соответствии с экологическими требованиями и оказание научно обоснованной поддержки местным хозяйствам.