https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_238166c3cc84e7b231c978721_o.jpg
SOCAR ilə bp şirkəti arasında Xəzər hövzəsində seysmik və quyu tədqiqatları üzrə əməkdaşlıq sazişi imzalanıb.
Sazişə əsasən, şirkətlər müxtəlif dövrlərdə toplanmış mövcud seysmik məlumatların uyğunlaşdırılması və birləşdirilməsi yolu ilə regional psevdo-3D seysmik həcm yaratmaq məqsədilə innovativ texnologiyaların tətbiq olunduğu qabaqcıl seysmik tədqiqat həyata keçirəcəklər. Bu, Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorunda bu növdə ilk layihə olacaq.
Yaradılacaq psevdo-3D seysmik həcm ayrı-ayrı 2D seysmik xətlərdən asılılığı azaltmaqla regional geoloji interpretasiyanı əhəmiyyətli dərəcədə yaxşılaşdıracaq. Bu yanaşma hövzə miqyasında 3D xəritələşdirməyə imkan verəcək, kəşfiyyat potensialının daha dərindən anlaşılmasını təmin edəcək və Xəzər hövzəsi üzrə gələcək kəşfiyyat layihələrində risklərin azaldılmasına töhfə verəcəkdir.
Əməkdaşlıq çərçivəsində SOCAR bp-yə 2D seysmik xətlər, quyu məlumatları və geoloji nümunələr təqdim edəcək. Bunun müqabilində bp seysmik məlumatların emalını və nümunələrin laborator analizini təmin edəcək. Psevdo-3D seysmik məlumatlar qabaqcıl texniki imkanlara və bu texnologiyanın tətbiqində təsdiqlənmiş təcrübəyə malik podratçı tərəfindən təqdim olunacaq.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_238166c3cc84e7b231c978721_o.jpg
Under this agreement, bp and SOCAR will conduct a pioneering seismic study that applies innovative technologies to create a regional pseudo 3D seismic volume by matching and merging existing seismic datasets of various vintages. This will be the first project of its kind undertaken in the Azerbaijan sector of the Caspian Sea.
The resulting pseudo 3D seismic volume is expected to greatly improve regional geological interpretation by reducing reliance on individual 2D seismic lines. It will enable basin scale 3D mapping, enhance the understanding of exploration potential, and help derisk future exploration plays across the Caspian basin.
As part of the collaboration, SOCAR will provide bp with 2D seismic lines, well data, and geological samples. In return, bp will procure the seismic processing and laboratory analyses of the samples. The pseudo 3D seismic data will be delivered by an experienced contractor with advanced technical capability and a proven track record in applying this technology.