https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_5dfbea8e16713837ee505d51b_o.jpg
“CineMastercard” kinoteatrında çoxdan gözlənilən “Qışqırıq 7” qorxu filminin dünya premyerasından bir gün əvvəl xüsusi nümayişi təşkil olunub. Kult franşizanın pərəstişkarları ekran əsərinin davamını geniş auditoriyadan öncə izləmək və gərginlik dolu hadisələrin içinə ilk olaraq qərq olmaq imkanı əldə ediblər.
Tədbir “Portal Games” kvest şirkətinin dəstəyi ilə baş tutub və axşamı interaktiv qorxu dünyasına real səyahətə çevirib. Qonaqları filmin əsas mənfi obrazı - məşum Ghostface qarşılayıb və ilk dəqiqələrdən həyəcanlı gözlənti hissi yaradıb. Tematik dekorasiyalar, qaranlıq fotoguşələr və qorxulu interyer elementləri tamaşaçılara film atmosferini yaxından hiss etməyə imkan verib.
Tədbirin təşkilinə “Portal Games” kvest şirkəti, “MADO” restoranı, foto və video çəkiliş üzrə “Light in Black” kreativ şirkəti, Coca-Cola, Mochiki & Bubble və Red Bull dəstək göstəriblər.
“CineMastercard” kinoteatrında keçirilən “Qışqırıq 7” filminin premyeradan əvvəlki nümayişi qorxu janrının pərəstişkarları üçün əlamətdar hadisəyə çevrilib və bir daha sübut edib ki, film izləmək əsl emosional macəraya çevrilə bilər.
Filmin rejissoru Kevin Uilyamsondur. Rollarda: Niv Kempbell, Kortni Koks, İzabel Mey, Jasmin Savoy Braun, Meyson Qudinq, Anna Kemp, Coel MakHeyl, Makkenna Qreys, Mişel Rendolf, Cimmi Tatro.
Film haqqında qısa məlumat: Sidni Preskott yeni həyat qurduğu sakit şəhərcikdə “Kabusa Bənzər Üz”lü qatil ortaya çıxdıqda, onun ən qaranlıq qorxuları gerçəyə çevrilir — qızı növbəti hədəfə çevrilir. Ailəsini qorumaq üçün Sidni keçmişin dəhşətləri ilə üz-üzə qalmalı və qan tökülməsinə birdəfəlik son qoymalıdır.
Tamaşaçılar “CineMastercard” kinoteatrlar şəbəkəsində ilin ən gözlənilən “Qışqırıq 7” qorxu filmini ingilis və rus dillərində izləyə biləcəklər. Bundan əlavə, film 4DX və ScreenX formatlarında da təqdim olunur. Bu texnologiyalar ekranda baş verənləri daha real hiss etməyə imkan verir və izləmə təcrübəsini maksimum dərəcədə həyəcanverici edir.

A pre-premiere screening of the long-awaited horror movie "Scream 7" was held in the "CineMastercard" cinema, organized one day before it’s the world premiere. Fans of the cult franchise received a unique opportunity to see the continuation of the legendary story earlier a wide audience and be the first to immerse in the atmosphere of tension and fear.
The event was held with the support of the quest company "Portal Games", which turned the evening into a real interactive journey into the world of fear.
The guests were greeted by the image of the main villain of the film - the sinister Ghostface, creating a feeling of anxious expectation from the first minutes. Thematic decor, gloomy photo zones and frightening interior details enhanced the effect of full presence in the events of the film.
The closed screening was attended by special guests of the international payment system "Mastercard" within the framework of the "Priceless" program, well-known personalities, public figures, journalists, bloggers, entrepreneurs and heads of the big organizations.
Support in the organization of the event was provided by: quest company Portal Games, restaurant "MADO", photo and video by creative company "Light in Black", Coca-Cola, Mochiki & bubble and Red Bull.
The pre-premiere screening of "Scream 7" in the "CineMastercard" cinema became bright event for the fans of the horror genre and once again proved that watching the movie can be a real emotional adventure.
The director of the film is Kevin Williamson. The starring characters: Neve Campbell, Courteney Cox, Isabel May, Jasmin Savoy Brown, Mason Gooding, Anna Camp, Joel McHale, Mckenna Grace, Michelle Randolph, Jimmy Tatro.
Briefly about the film: When the murderer Ghost Face appears in a quiet town where Sidney Prescott has built a new life, her darkest fears come true: her daughter becomes the next target. In an effort to protect her family, Sydney must face the horrors of the past to put an end to the bloodshed once and for all.
Viewers will be able to enjoy the most anticipated horror movie "Scream 7" in the network of cinemas "CineMastercard" in two languages - English and Russian. In addition, the film is presented in 4DX and ScreenX formats, which create a feeling of real participation in the events on the screen and turn the viewing into an unforgettable impression.